Panorāma

OECD: Attālinātās mācības rada robu izglītības kvalitātē

Panorāma

Cilvēki pulcējas "Pasaules talkā"

Francija atsauc vēstniekus ASV un Austrālijā

Francija atsauc uz konsultācijām vēstniekus ASV un Austrālijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Francija uz konsultācijām atsaukusi vēstniekus Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un Austrālijā, protestējot pret Kanberas lēmumu lauzt līgumu ar Parīzi par zemūdeņu piegādi, lai varētu būvēt ar ASV tehnoloģijām aprīkotas kodolzemūdenes. Tas ir bezprecedenta solis, kas apliecina Francijas dziļo neapmierinātību ar sabiedroto rīcību.

ASV, Lielbritānija un Austrālija trešdien paziņoja par stratēģiskās partnerības izveidi Indijas un Klusā okeāna reģionā, lai dotu pretsparu Ķīnas pieaugošajai ietekmei. Vienošanās paredz, ka Austrālija varēs būvēt ar kodoldegvielu darbināmas zemūdenes, izmantojot amerikāņu tehnoloģijas. 

Francija asi reaģē uz sabiedroto jaunu partnerību Indijas un Klusā okeāna reģionā
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Līdz ar to Austrālijai vairs nav aktuāls kontrakts ar Franciju par parasto zemūdeņu iegādi. Kanberas un Parīzes 2016. gadā noslēgtā līguma vērtība bija 56 miljardi eiro, vēsta ziņu aģentūra DPA.

Austrālijas un ASV rīcība tik ļoti saniknoja Franciju, ka tās ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns notikušo nosauca par dūrienu mugurā. Viņš arī paziņoja, ka ASV prezidenta Džo Baidena administrācija ir rīkojusies iepriekšējā prezidenta Donalda Trampa stilā.

Piektdien vēlu vakarā Ledriāns informēja, ka Francijas prezidents Emanuels Makrons viņam ir uzdevis atsaukt uz konsultācijām vēstniekus ASV un Austrālijā. Ministra paziņojumā teikts, ka Vašingtona un Kanbera šajā gadījumā nav rīkojušās kā Francijas sabiedrotās un partneres. Viņš piebilda, ka

tas nopietni ietekmēšot valstu turpmāko sadarbību un savstarpējo uzticēšanos.

Francijas Eiropas lietu ministrs Klemāns Bons vakar izteicās, ka pēc Austrālijas lēmuma lauzt vienošanos par zemūdeņu iegādi Parīze nespēšot uzticēties Kanberai pašlaik notiekošajās sarunās par Eiropas Savienības un Austrālijas brīvās tirdzniecības līgumu.

Vēstnieku atsaukšana ir galējais diplomātiskais solis, ko parasti sper konfliktējošas valstis, bet sabiedroto starpā šāda rīcība ir ļoti neparasta.

Baltā nama pārstāvji pauda nožēlu par Francijas lēmumu atsaukt vēstnieku, bet piebilda, ka Vašingtona mēģinās nogludināt domstarpības ar Parīzi.

Francijas vēstnieks Austrālijā Žans Pjērs Tebo sestdien no Kanberas lidostas devās uz konsultācijām Parīzē. 

Pirms izlidošanas Francijas vēstnieks situāciju raksturoja šādi: “Jums ir draugs. Jūs esat apspriedušies, jūs esat vienojušies par kaut ko būtisku. Par kaut ko tādu, kas nav kartupeļu un salātu pirkšana, bet gan par suverenitātes instrumentu iegādi.”

Tikmēr Austrālijas premjerministrs Skots Morisons pauda pārliecību, ka domstarpības ar Franciju tiks atrisinātas.

“Es saprotu, ka [francūži] ir vīlušies. Tas ir skaidrs, un mēs risinām šīs problēmas," teica Morisons. "Francija ir svarīgs partneris, īpaši šeit Klusajā okeānā mums ir daudz kopīgu interešu. Tāpēc mēs ar to tiksim galā. [..] Tā ir laba zemūdene, taču tā ir konvencionālā zemūdene un vairs neatbilda mūsu vajadzībām. Tāpēc rīkojāmies atbilstoši mūsu nacionālajām interesēm. Esmu pārliecināts prezidents Makrons vienmēr rīkotos atbilstoši Francijas nacionālajām interesēm, un Austrālija rīkojas tāpat.”

Savukārt ASV Valsts departamenta preses sekretārs Neds Praiss sociālajā tīklā “Twitter” ierakstīja, ka Vašingtona saprotot Francijas pozīciju un uzturot ciešu kontaktu ar Parīzi. Viņš piebilda, ka šo tematu nākamnedēļ Ņujorkā notiekošās ANO Ģenerālās asamblejas laikā varētu apspriest ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens un Francijas ārlietu ministrs Ledriāns.

Austrālijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Kanbera augstu vērtē attiecības ar Franciju, kam esot nozīmīga loma stabilitātes nodrošināšanā Indijas un Klusā okeāna reģionā, ziņo raidsabiedrība ABC.

Analītiķi norāda, ka

Francijai ir rūgtums par ASV un Austrālijas vienošanos, jo tā arī sevi uzskata par ietekmīgu spēku Indijas un Klusā okeāna reģionā.

Francijai tur pieder aizjūras teritorijas Jaunkaledonija un Franču Polinēzija, kas tai atšķirībā no citām Eiropas valstīm nodrošina stratēģisku un militāru klātbūtni reģionā.

Vienošanās ar Franciju 2016. gadā bija par 12 dīzeļelektrisko zemūdeņu būvi Austrālijai. Taču toreiz ar kodoldegvielu darbināmo ASV zemūdeņu tehnoloģijas Austrālijai nebija pieejamas, paskaidroja Kanberā. Austrālijas vienošanās ar ASV un Lielbritāniju nozīmē, ka tā kļūs tikai par septīto valsti pasaulē, kuras rīcībā ir ar kodoldegvielu darbināma zemūdene.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti