Dienas notikumu apskats

Mjanma liegusi ANO speciālajai ziņotājai tiesību jautājumos iebraukt valstī

Dienas notikumu apskats

Ugunsgrekā sporta kompleksā Dienvidkorejā - vairāki desmiti bojāgājušo

Vēlētāju noskaņojums Katalonijā - no apnikuma līdz nepiekāpībai

FOTO: Vēlētāju noskaņojums Katalonijā - no apnikuma līdz nepiekāpībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katalonijā ceturtdien, 21. decembrī, notiek ārkārtas parlamenta vēlēšanas, un paredzams, ka līdz ar jaunā parlamenta izraudzīšanos un valdības iecelšanu tiks izbeigta oktobra beigās reģionā ieviestā tiešā Spānijas centrālās valdības pārvalde. Kā zināms, šādu soli Madride spēra pēc neatzītā neatkarības referenduma sarīkošanas un neatkarības deklarācijas parakstīšanas. Cīņa par 135 deputātu vietām Katalonijas parlamentā ir sīva.

Pie vēlēšanu iecirkņiem garumgaras rindas

Pirmajās četrās stundās parlamenta vēlēšanās bija nobalsojuši vairāk nekā trešdaļa balsstiesīgo.

Vēlēšanu dienā atmosfēra Barselonā neliecina, ka vēl nesen ielās te izgāja simtiem tūkstoši, pieprasot reģiona neatkarību, bet tolaik valdošo politiķu organizētais neatkarības referendums, kuru Madride apspieda pat ar policijas spēku, izraisīja plašu rezonansi ne vien pašā Spānijā, bet visā Eiropā.

Par neatkarības atbalstītāju mērķi atgādina vien vietām pie logiem izkārtie Katalonijas karogi, kā arī retajam pie krūtīm piespraustās dzeltenas lenītes – solidaritātes zīme ar pašlaik ieslodzītajiem Katalonijas neatkarības kustības līderiem un Beļģijā esošo bijušo Katalonijas reģionālās valdības vadītāju Karlesu Pudždemonu. Viņš savā vietā nobalsot ceturtdien nosūtīja 18 gadus vecu pusaudzi, simboliski izceļot, ka reģiona neatkarības idejas mantos jaunā paaudze.

Latvijas Radio korespondents jau nedēļu atrodas Barselonā un ceturtdien bija Barselonas Universitātes galvenajā ēkā. Te ir izvietots viens no balsošanas iecirkņiem, kas ir ļaužu pilns.

Cilvēki stāv garās rindās, lai izteiktu savu viedokli un atdotu balsi par vienu vai otru politisko partiju.

Daudzi ir izmantojuši arī iespēju balsot pa pastu. Bet arī tur brīžiem bija jāgaida vairākas stundas, jo pasts pirms Ziemassvētkiem ir noslogots.

Kopumā aktivitāte šajās vēlēšanās varētu būt pat augstāka nekā parasti un sasniegt 80%.

Iedzīvotāju noskaņojums galēji atšķirīgs

“Man tas viss jau ir apnicis. Es nesaprotu, kādēļ mums būtu jābalso par vienu un to pašu tik daudz reižu,” atzīst kāda barseloniete. “Un es arī nesaprotu, kādēļ Spānija šādi rīkojas. Es neesmu neatkarības piekritēja, bet es nobalsoju, jo negribu, lai Spānijas valdība kontrolētu, ko mēs šeit lemjam,” viņa saka.

Kāda jauna sieviete, tāpat kā viņas draugs, ir nobalsojuši par nelielo partiju ar nosaukumu "Tautas vienotības kandidatūra", kas ir labāk pazīstama zem saīsinājuma CUP. Šī partija kaismīgi aizstāv Katalonijas atdalīšanos no Spānijas. “Viņi nemainīsies. Es zinu - ja es balsošu par CUP, tad es 100% balsošu par neatkarību. Es jau par to esmu balsojis vairākas reizes un darīšu to atkal un atkal,” viņš skaidro.

Citu sievieti īpaši sarūgtina tas, ka neatkarības process ir sašķēlis ģimenes un pārtraucis senas draudzības. Viņa pati vairs nevar sarunāties ar vairākiem draugiem un pazīst ģimenes, kur šo tematu nedrīkst pieminēt pie vakariņu galda.

“Es neesmu neatkarības piekritēja, jo es nobalsoju par vienu no partijām, kas nav par neatkarību. Esmu kreiso ideju piekritēja, un tas manā izpratnē ir pretrunā ar neatkarību,” skaidro sieviete. “Es domāju, ka mums vajadzētu būt atvērtākiem un dāsnākiem vienam pret otru, nevis jābūvē jaunas sienas. Un viņi pēdējā laikā ir uzvedušies tik nesaprotami. Ja man kāds pirms gada teiktu, ka mēs līdz šim nonāksim, es viņam nekad neticētu,” ar nožēlu atzīst Barselonas iedzīvotāja.

“Es ceru, ka būs ļoti liela līdzdalība balsojumā, neatkarīgi kuru pusi cilvēki atbalsta. Es gribēju nobalsot pirms došanās uz darbu, tomēr tas nebija iespējams, jo mans vēlēšanu iecirknis ir tālu. Tas, ko es vēlos, ir Katalonijas leģitīmās valdības atjaunošana,” neslēpj Monserata.

“Mēs vēlamies, lai Spānija paliktu vienota Eiropas valsts un neatbalstām neatkarības ideju,” pretēju viedokli pauž Alise. “Pašlaik ir liela spriedze. Piemēram, universitātē starp draugiem. Dažreiz nevar pat izteikt savu viedokli. Tā ir sliktākā lieta, kas ir notikusi, kopš tika aizsākts viss šis neatkarības jautājums,” viņa norāda.

“Es atbalstu legālu referendumu, kas katalāņiem dod iespēju lemt. Es neesmu pārliecināta, vai neatkarības pasludināšana uzlabos situāciju, taču es uzskatu, ka mēs paši esam tiesīgi par to lemt,” jau mērenāka ir Marija.

Ne mazums atbalstītāju ir arī sarakstam “Kopīgā Katalonija – Mēs varam”. Tas ir partijas “Podemos” atzars šajā reģionā. Viņi ir par to, ka kataloniešiem vajadzētu būt tiesībām izteikt savu viedokli, bet ir pret vienpusēju neatkarības pasludināšanu.

“Tā ir vienīgā nenacionālistiskā partija. Tā nepieder nedz pie spāņu, nedz pie kataloniešu nacionālistiem. Tā ir sociālistiska partija. Es negribu nedz vienu, nedz otru nacionālistu bloku,” saka kāds vīrietis.

“Es svārstījos starp CUP un “Podemos”,” bilst kāds vīrietis. “Abas šīs partijas vēlas redzēt taisnīgāku sabiedrību ar mazākām atšķirībām starp sociāliem slāņiem. Es nebiju pārliecināta līdz pat pēdējam brīdim,” norāda sieviete.

Priekšvēlēšanu aptaujas paredz, ka izveidot nākamo Katalonijas valdību nebūs viegli. Jaunās partijas sāk radīt arvien lielāku konkurenci politiskiem spēkiem, kas gadiem ir bijuši pie varas. Un viņu spēja sastrādāties savā starpā vēl nebūt nav zināma.

Jau ziņots, ka Katalonijas valdība 1.oktobrī sarīkoja neatkarības referendumu, bet 27.oktobrī nobalsoja par atdalīšanos no Spānijas. Oficiālā Madride ieviesa apgabalā tiešo pārvaldi un aizturēja vairākus neatkarības piekritēju līderus, kā arī izsludināja jaunas vēlēšanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti