ES tiesībsardzi neapmierina Ētikas komisijas atzinums Barrozu darba jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Bijušais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu nav pārkāpis formālās ētikas kodeksa prasības, uzsākot darbu investīciju bankā “Goldman Sachs”. Tā šonedēļ ir secinājusi neatkarīgā Eiropas Komisijas Ētikas komiteja. Eiropas Savienības (ES) tiesībsardze Emīlija O'Reilija, kura mudināja uzsākt šo izvērtējumu, ar Ētikas komitejas atzinumu nav apmierināta.

Portugālis Žozē Manuels Barrozu ir vadījis Eiropas Komisiju 10 gadus. Tostarp arī laikā, kad Eiropā plosījās smagākā finanšu krīze kopš Lielās depresijas laikiem. Daudzi uzskata, ka šo krīzi daļēji izraisīja arī investīciju bankas “Goldman Sachs” riskantie darījumi tirgū. Tādēļ

Barrozu lēmums nepilnus divus gadus pēc pilnvaru beigām Eiropas Komisijā kļūt par vienu no “Goldman Sachs” vadītājiem Eiropā daudziem ir radījis izbrīnu un bažas par ētikas normu ievērošanu.

Starp tiem bija Eiropas Savienības tiesībsardze Emīlija O'Reilija, kura mudināja pašreizējo Eiropas Komisijas vadību iesaistīt neatkarīgo Ētikas komiteju šī jautājuma izvērtēšanā. Un šonedēļ ir kļuvis zināms, ka tā nav atradusi formālus pārkāpumus Barrozu rīcībā. Atzinuma saņemšanu ir apstiprinājis Eiropas Komisijas runasvīrs Margaritis Shins:

“Lai nodrošinātu caurskatāmību, mēs esam publicējuši Ētikas komitejas viedokli mūsu mājaslapā. Un tagad mēs ar to rūpīgi iepazīsimies, pirms pieņemt lēmumu par jebkādiem iespējamajiem turpmākajiem soļiem.”

Ētikas komiteja norāda, ka bijušajam priekšsēdētājam Barrozu būtu bijis jāapzinās, ka viņa lēmums uzsākt darbu vadošajā amatā bankā “Goldman Sachs” varētu mest ēnu uz bloka vadošo iestāžu reputāciju.

Tomēr formāli Barrozu ir ievērojis visas prasības un ir nogaidījis vairāk nekā pusotru gadu pēc amata pamešanas, pirms uzņemties jaunus pienākumus.

Iepazīstoties ar Ētikas komitejas secinājumiem, O'Reilija ir norādījusi, ka tās biedri, visticamāk, nemaz nav tikušies ar Barrozu. Izskatās, ka viņu analīze ir bijusi sasteigta un balstījusies tikai uz jau iepriekš pieejamiem dokumentiem. Tādēļ O'Reilija tagad apsver, kā rīkoties tālāk.

Septembrī intervijā Latvijas Radio O'Reilija bija uzsvērusi, ka uz Barrozu gadījumu nevar raudzīties tikai no šauri formāliem kritērijiem:

“Visus nevar mērīt ar vienu mērauklu. Nevar pielietot matemātisku formulu, lai noteiktu, vai cilvēki uzvedas ētiski. Katrs gadījums būtu jāizvērtē atsevišķi. Tādēļ, ņemot vērā, cik nopietnu pozīciju bijušais priekšsēdētājs Barrozu ir ieņēmis un ņemot vērā, cik ietekmīga ir banka, kurā viņš tagad strādā, viņa gadījums ir īpašs. Un es uzskatu, ka priekšsēdētājs Junkers to būtībā ir atzinis.”

Tāpat neesot arī juridiska pamatu samazināt Barrozu priekšlaicīgo pensiju, ko viņš ir sācis saņemt šogad, sasniedzot 60 gadu vecumu.

Bijušais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Barrozu pats līdz šim ir asi noraidījis jebkādus pārmetumus par iespējamo interešu konfliktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti