ES Tiesa pieprasa Polijai «iesaldēt» tiesnešu disciplinārās palātas darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) Tiesa ir pieprasījusi nekavējoties „iesaldēt” Polijas tiesnešu disciplinārās palātas darbību. Šādi tiesa apmierināja Eiropas Komisijas prasību ieviest pagaidu ierobežojumus, kamēr lieta par disciplinārās palātas politisko neatkarību tiek skatīta pēc būtības. Polijas valdība paziņoja, ka ES Tiesa ir pārkāpusi savas pilnvaras.

ES Tiesa pieprasa Polijai «iesaldēt» tiesnešu disciplinārās palātas darbu
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Eiropa Savienības Tiesa trešdien apmierināja Eiropas Komisijas lūgumu un pieprasīja nekavējoties apturēt Polijas tiesnešu disciplinārās palātas darbību. Šī palāta tika izveidota 2017. gada tieslietu reformas ietvaros. Visus tās locekļus nozīmē Polijas Tieslietu padome. Savukārt Tieslietu padomes sastāvu apstiprina parlaments. Tā kā vairākumu parlamentā šobrīd kontrolē partija „Likums un taisnīgums”, tad sanāk, ka tās politiķi netieši var ietekmēt tiesnešu disciplināro lietu iznākumu.

Tiesnešu disciplinārā palāta izskata sūdzības par vispārējo tiesu un arī Augstākās tiesas tiesnešu pārkāpumiem. Tādēļ pastāv varbūtība, ka šī palāta var tikt izmantota, lai izrēķinātos ar tiesnešiem, kuri pieņem valdošiem politiķiem nevēlamus lēmumus.

Piemēram, dažādos plašsaziņas līdzekļos jau ir izskanējusi informācija, ka pārkāpuma lietas tiek ierosinātas pret tiesnešiem, kuri kādas lietas izskatīšanas ietvaros ir nolēmuši vērsties pēc skaidrojuma pie ES Tiesas. 

Polijas Augstākā tiesa pērn jau lēma, ka disciplināro lietu palāta nav pietiekami neatkarīga. Tomēr valdošie politiķi šo spiedumu ignorēja un palāta turpināja darbību. Tādēļ Eiropas Komisija vērsās ar prasību ES Tiesā. 

Tiesneši Luksemburgā secināja, ka palātas darbības apturēšana līdz brīdim, kamēr lieta tiks izskatīta pēc būtības, var mazināt tās potenciālo kaitējumu Polijas un visas ES tiesu sistēmas neatkarībai.

Polijas tieslietu ministra vietnieks Sebastians Kaleta tviterī paziņoja, ka ES Tiesai neesot ļauts jaukties viņa valsts konstitucionālo varas orgānu darbībā. Tādēļ tas esot uzbrukums Polijas neatkarībai.

Līdzīgus argumentus Polijas politiķi ir izmantojuši arī iepriekš. To izdevumam "Politico" piemin arī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Vera Jourova. Viņa ir pārliecināta par pretējo un saka, ka, pirms vērsties tiesā, Eiropas Komisijas juristi vienmēr pārliecinās, ka prasībai ir labs juridiskais pamatojums.

ES Tiesa savā lēmumā atzīst, ka tiesu sistēmas organizēšana ir katras dalībvalsts pārziņā. Tomēr valstīm tik un tā ir jāievēro tiesu varas neatkarības principi. Tas ir būtiski ne tikai, lai konkrētās valsts pilsoņi būtu pārliecināti, ka saņems taisnīgu tiesu, bet arī tāpēc, ka vispārējās jurisdikcijas tiesas tulko un pielāgo dažādām situācijām Eiropas likumus un normas. 

Ja Polijas valdība nepildīs šo tiesas lēmumu, tai nāksies maksāt bargu naudas sodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti