Pusdiena

Par aizdomīgiem klientu darījumiem «Swedbank» piemēro 1,4 miljonu eiro sodu

Pusdiena

Kolumbijā parakstīs jaunu miera līgumu 50 gadus ilgā pilsoņu kara izbeigšanai

EP balsos par Turcijas iestāšanās sarunu iesaldēšanu

EP deputāti aicina apturēt sarunas par Turcijas iestāšanos ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šonedēļ plāno balsot par dokumentu, kurā aicināts apturēt sarunas par Turcijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). Tā iemesls ir oficiālās Ankaras īstenotās represijas pret 15. jūlija apvērsuma dalībniekiem. Analītiķi gan brīdina, ka, ES pagriežot muguru Turcijai, tā riskē to "uzdāvināt" Krievijai.

Dokumentu sagatavoja lielākās Eiropas Parlamenta (EP) deputātu frakcijas.

Sociālistu līderis Džanni Pitella debatēs paziņoja, ka tas būs politisks vēstījumus Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam, lai viņš pārtrauc masveida apcietināšanas, politisko līderu apsūdzēšanu un represijas pret tiesnešiem un žurnālistiem.

Viņam piekrīt arī EP lielākās politiskās frakcijas - Eiropas Tautas partijas - vadītājs Manfrēds Vēbers, norādot: "Ar Turciju nebūs darījumu kā līdz šim. Mēs atbalstām Eiropas Savienības iestāšanās sarunu iesaldēšanu."

Arī  ES augstā ārpolitikas pārstāve Federika Mogerīni norādīja, ka bloka attiecībās ar Ankaru ir sasniegts kritiskais punkts. Vienlaikus viņa aicināja saglabāt iespēju apspriest strīdīgos jautājumus, jo, apturot iestāšanās sarunas, zaudētājas būs abas puses.

"Mūsu attiecības ar Turciju ir krustcelēs, tādēļ, ka arī pati Turcija ir krustcelēs.

Es ticu, ka vislabākas un efektīvākais veids, kā stiprināt Turcijas demokrātiju ir sadarbojoties, turot visus kanālus vaļā," sacīja Mogerīni.

Stambulā bāzētās domnīcas EDAM vadītājs, analītiķis Sinans Ulgens rakstā izdevumā "Politico" atbalso Mogerīni sacīto, proti, ka apturēt iestāšanās sarunas ar Turciju būtu nepareizs signāls arī tādā ziņā, ka tas vājinātu to Turcija politiķu un organizāciju vārdu pašmājās, kuri vēl tic Eiropai un kuri Turcijā kļūst aizvien nepopulārāki.

Saprotot, ka ES ir jāreaģē uz notiekošo Turcijā, analītiķis tomēr piedāvā paraudzīties, kā sarunas, kuras Turcija un ES ir sākusi vairāk nekā pirms 10 gadiem, varētu pagriezt citā gultnē, proti, neatsacīties no smago jautājumu izcelšanas, taču nenogriežot attiecības kā ar nazi.

Lai gan EP balsojumam nebūs likuma spēka, tas tik un tā būs politisks vēstījums no ES nozīmīgas institūcijas, un Turcija jau tagad to uztver asi.

Turcijas prezidents Erdogans, pret kuru vērsta lielākā kritika, vēl otrdien, 22.novembrī, Stambulā, konferencē, kas veltīta Islāma organizāciju sadarbībai, norādīja, ka viņa acīs šim EP balsojumam nav nekādas vērtības.

Rietumi, pēc Turcijas prezidenta domām, tāpat netur solījumus, kurus devuši Turcijai - tā ievēro Rietumu vērtības daudz dziļāk un vairāk nekā jebkura cita pasaules valsts.

Jau ziņots, ka Turcijas prezidents pagājušajā nedēļā pieprasīja bloka amatpersonām pieņemt skaidru lēmumu par valsts dalību blokā. Pretējā gadījumā Erdogans solīja rīkot tautas nobalsošanu par šo jautājumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti