89 gadus vecā karaliene Elizabete II trešdien oficiāli atklāja jaunievēlētā Lielbritānijas parlamenta darbu Vestminsterē, tradicionāli nolasot iepriekš sagatavotu runu par jaunās valdības likumdošanas programmu. Būtībā tā paredz konservatīvo partijas priekšvēlēšanu solījumu izpildi.
Maijā sākumā notikušajās vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja premjera Deivida Kamerona vadītie konservatīvie, iegūstot vairākumu. Bez nepieciešamības meklēt koalīcijas partneri, šī ir pirmā valdība gandrīz 20 gadu laikā, kurā visi ministru krēsli ir Konservatīvo partijai.
Tā dēvētajā „karalienes uzrunā” Elizabete II, tērpusies ceremoniālajās drānās un ar kroni galvā, formāli apstiprināja, ka Kamerona solītais referendums par valsts palikšanu vai izstāšanos no ES notiks.
„Mana valdība vedīs sarunas par Apvienotās Karalistes attiecību pārskatīšanu ar ES un centīsies panākt reformas visu ES dalībvalstu labā. Vienlaikus tiks ieviesti tiesību akti, lai pirms 2017.gada beigām varētu rīkot referendumu par dalību ES,” uzsvēra karaliene.
Britu mediji ziņo, ka attiecīgais likumprojekts tiks publicēts ceturtdien, un parlaments par to varētu sākt debatēt jau nākammēnes.
Pēc tam, kad Skotija pērn rudenī referendumā tomēr nobalsoja par palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā, paredzēts, ka Londona Skotijas parlamentam nodos vairāk pilnvaru nodokļu jomā. Saskaņā ar karalienes teikto, lielākas pilnvaras vairākās jomās var gaidīt arī Velsa un Ziemeļīrija. Tajā pašā laikā parlamentā paredzēts ieviest principu, ka "angļi balso par angļu likumiem". Proti, tas paredzēts, lai skotu parlamenta locekļi nevarētu ietekmēt likumus, kas attiecas tikai uz Angliju.
Nodokļu jomā jaunā valdība plāno ieviest likumu, kas nākamajos piecos gados neļautu paaugstināt trīs nodokļus, proti, ienākumu, pievienotās vērtības un nacionālās apdrošināšanas nodokļus. Kamerona ministru kabinets vēlas samazināt budžeta deficītu, kontrolēt valsts izdevumus un samazināt ienākumu nodokli cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. Tāpat plānots risināt mājokļu trūkuma problēmu un paplašināt bezmaksas aprūpi bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem.
Uzrunā karaliene arī norādīja, ka valdība ierosinās jaunas pilnvaras, lai aizliegtu „ekstrēmistu organizācijas”, kā arī papildu ierobežojumus iebraukšanai Lielbritānijā tām personām, kuras tur aizdomās par ekstrēmismu. Kamerona valdība arī vēlas ieviest jaunus pasākumus, lai samazinātu imigrāciju, tostarp, dot policijai pilnvaras konfiscēt algas, ko nopelnījuši nelegālie imigranti.