Rīta Panorāma

Covid-19: Igaunijā slēdz visas skolas

Rīta Panorāma

Azerbaidžāna un Armēnija sāk gūstekņu apmaiņu

Elektori apstiprina Baidena uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās

Elektoru kolēģija apstiprina Baidena uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) pilsoņu ievēlēto pārstāvju – elektoru – vairākums apstiprinājis demokrātu kandidāta Džo Baidena uzvaru prezidenta vēlēšanās. Tiesa, pašreizējais Baltā nama saimnieks Donalds Tramps vēl joprojām neatzīst savu sakāvi.

ĪSUMĀ:

 • Elektoru balsošanas sanāksmes pirmdien lielākoties notika štatu kapitolijos.
 • Baidenam bija nepieciešams saņemt 270 elektoru balsis no kopumā 538.
 • Baidens 270 balsu robežu pārsniedza, kad skaitīšana nonāca līdz Kalifornijas štatam.
 • Eksperti: jaunievēlētais prezidents kopumā saņems 306 pārstāvju atbalstu.
 • Elektoru kolēģijas balsojumu nākamā gada 6. janvārī apstiprinās ASV Kongress.
 • 46. ASV prezidenta Baidena un viceprezidentes Harisas inaugurācija plānota 20. janvārī.
 • Baidenu ar uzvaru vēlēšanās apsveicis Krievijas prezidents Putins.
 • Tramps atkārtoti pauda viedokli par masveida pārkāpumiem vēlēšanu procesā. 
 • Baidens: Atsakoties atzīt vēlēšanu rezultātus, Tramps neciena konstitūciju un tautas gribu.
 • Tramps paziņojis, ka neilgi pirms Ziemassvētkiem atkāpsies ģenerālprokurors Bils Bārs.
 • Tramps bijis neapmierināts ar Bāru; viņa vietā uz laiku pienākumus pildīs vietnieks.

Elektoru kolēģija apstiprinājusi Baidena uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās
00:00 / 03:13
Lejuplādēt
Novembrī notikušo ASV prezidenta vēlēšanu uzvarētājam Baidenam bija nepieciešams saņemt 270 elektoru balsis no kopumā 538. Elektoru balsošanas sanāksmes pirmdien lielākoties notika štatu kapitolijos.

 

Balsu skaitīšana norisinājās visu dienu, un Baidens 270 balsu robežu pārsniedza tad, kad skaitīšana nonāca līdz Kalifornijas štatam. Kalifornijā, kur demokrāti katrās vēlēšanās uzvarējuši jau teju 20 gadus, Baidens saņēma 55 balsis un pārsniedza robežu, iegūstot minimālo nepieciešamo balsu skaitu. Eksperti aprēķinājuši, ka jaunievēlētais prezidents kopumā saņems 306 pārstāvju atbalstu.

Baidens pēc rezultātu publiskošanas uzsvēra, ka ir laiks atšķirt jaunu lapu, apvienoties un sākt valsts atveseļošanu,

ka cīņā par Amerikas dvēseli uzvarējusi demokrātija un joprojām nesatricināms ir vēlēšanu sistēmas un institūciju godīgums.

Līdzšinējie Trampa pārstāvju centieni apstrīdēt rezultātu bijuši neveiksmīgi. Turklāt pagājušajā piektdienā arī ASV Augstākā tiesa noraidīja Trampa sabiedrotā Teksasas ģenerālprokurora mēģinājumu anulēt rezultātus vairākos izšķirīgajos štatos.

Nākamā gada 6. janvārī Elektoru kolēģijas balsojumu apstiprinās ASV Kongress, kur demokrāti kontrolē Pārstāvju palātu.

“Katrai no palātām ir jābalso atsevišķi, un abām jāizsaka atbalsts. Un nav iespējams, ka Pārstāvju palāta Nensijas Pelosi vadībā varētu nobalsot par jebkādiem iebildumiem. Tā kā cilvēkiem nevajadzētu satraukties par to, ka periodā līdz Jaunajam gadam var rasties vēl kādi papildu satricinājumi vai iespējas, ka Donalds Tramps var mainīt vēlētāju gribu,” norādīja Džordžtaunas Universitātes profesore Karolīna Fredriksone.

46. ASV prezidenta Baidena un viceprezidentes Kamalas Harisas inaugurācija ir paredzēta 20. janvārī.

Baidenu ar uzvaru vēlēšanās otrdien, 15. decembrī, apsveicis Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš līdz šim atšķirībā no citu valstu līderiem to nebija darījis.

Kremļa saimnieks paudis cerību, ka abas valstis spēs nolikt malā savas atšķirības un sadarboties, lai veicinātu globālo drošību.

Elektoru kolēģijas lēmumam šogad tika pievērsta īpaša uzmanība, jo prezidents Donalds Tramps joprojām atsakās atzīt savu sakāvi šajās vēlēšanās. Tramps sociālās saziņas vietnē "Twitter" atkārtoti paudis viedokli par masveida pārkāpumiem vēlēšanu procesā. 

Pēc vēlēšanu uzvaras apstiprināšanas Baidens nāca klajā ar līdz šim asāko Trampam veltīto kritiku. Baidens norādīja, ka, atsakoties atzīt vēlēšanu rezultātus, Tramps un viņa sabiedrotie neciena konstitūciju un tautas gribu.

"Politķi nevar iegūt varu. To viņiem sniedz tauta.

Demokrātijas liesma šajā valstī tika aizdegta pirms laba laika, un mēs zinām, ka nekas – pat ne pandēmija vai varas ļaunprātīga izmantošana – to nevar apslāpēt,"

teica Baidens.

Baidens izteicās par Trampa atbalstīto republikāņu prasību tiesā, kas tika iesniegta centienos atcelt Baidena uzvaru vairākos izšķirošajos štatos. Augstākā tiesa piektdien šo prasību noraidīja, un, pēc Baidena domām, tas bijis skaidrs signāls Trampam. Kā telekanālam CNN atzinis avots Baltajā namā, pašreizējais prezidents joprojām negrasās publiski atzīt vēlēšanu rezultātus.

Savukārt Tramps pirmdien, 14. decembrī, paziņojis, ka neilgi pirms Ziemassvētkiem no amata atkāpsies ģenerālprokurors Bils Bārs, kurš to darīšot pēc paša vēlēšanās. Avoti vēsta, ka Tramps nesen nopietni apsvēris iespēju atlaist ģenerālprokuroru. Pēdējo mēnešu laikā prezidenta palīgi centās atturēt Trampu atlaist ģenerālprokuroru.

Lai gan abu attiecības nebija ļoti labas, pēc Trampa palīgu teiktā, ģenerālprokurors amatu atstājis pats un netika piespiests rakstīt atlūgumu.

Tramps bijis neapmierināts ar Bāru, jo ģenerālprokurors neizmantoja Tieslietu ministriju, lai palīdzētu Trampa vēlēšanu kampaņai vai atbalstītu Trampa apgalvojumus par plašu krāpšanos vēlēšanās.

Prezidents paziņoja, ka pēc Bāra atkāpšanās par ģenerālprokurora pienākumu izpildītāju kļūs pašreizējais ģenerālprokurora vietnieks Džefs Rouzens.

KONTEKSTS: 

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Šogad vēlēšanu rezultāti jāgaida ilgāk nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, nepieciešams ilgāks laiks.

Lai gan mediji Baidenu par vēlēšanu uzvarētāju pasludināja jau 7. novembrī, līdzšinējais prezidents Tramps atteicies atzīt savu sakāvi, apgalvojot, ka balsu skaitīšanas laikā notikusi krāpšanās. Vienlaikus Tramps atzinis, ka Balto namu pametīs un nepretosies varas maiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti