Rīta Panorāma

Bezmaksas vakcinācija bērniem pret encefalītu pieejama 27 novados

Rīta Panorāma

Intervija ar Aigaru Runči un Guntru Kuzminu

Intervija ar Andi Kudoru

Eksperts: Eiropa sāk labāk izprast Baltkrieviju un maina savu politiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ukrainas notikumi un Krievijas politiskie manevri Eiropai labāk ļāvuši izprast Baltkrievijas politiku un attiecīgi mainījuši Eiropas politisko kursu, vairāk koncentrējoties uz Baltkrievijas sabiedrības tuvināšanu eiropiešiem, raidījumā “Rīta Panorāma” stāstīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Latvijas attiecības ar Baltkrieviju ir labākas nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Latvija nav asi kritizējusi cilvēktiesību pārkāpumus Baltkrievijā, abām valstīm ir kopējas ekonomiskās intereses un kopumā Latvija ir bijusi pragmatiska savās attiecībās ar Baltkrieviju, stāstīja Kudors.

Kopumā arī ES ārpolitika pret Minsku kļūst pragmatiskāka, saprotot, ka pastāvīga Baltkrievijas kritizēšana par demokrātijas un fundamentālo brīvību neievērošanu un attiecīgas politikas virzīšana ne vienmēr ir efektīvākais ceļš – Baltkrievija nav kļuvusi sevišķi demokrātiskāka, skaidroja Kudors.

Tāpēc pastāv cerība, ka lielāka cilvēku iesaistīšana šī procesa aizsākšanā gan Baltkrievijā, gan Eiropā varētu veicināt abu pušu attiecības un Baltkrievijas attieksmi pret demokrātiju, norādīja Kudors.

Nepieciešama ir komunikācija starp Baltkrievijas un ES iedzīvotājiem. Baltkrievijas iedzīvotāji no ES kaimiņvalstīm visvairāk pieprasa vīzas ieceļošanai ES, tāpēc šī komunikācija jau notiek. Neraugoties uz protestu apspiešanu un demokrātisko vērtību pārkāpšanu Baltkrievijā, ir vērojama situācijas uzlabošanās, izteicās Kudors.

Viņš norādīja, ka Krievijas politikas un Ukrainas situācijas konteksts ir mainījis Eiropas attieksmi pret Baltkrieviju.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko ir īstenojis tā saukto “maigo baltkrievizāciju”, akcentējot baltkrievu identitātes elementus, kas ir atšķirīgi no Krievijas. Lukašenko vairākkārt kritiski izteicies par krievu pasaules koncepciju, norādot, ka Baltkrievija nav tās sastāvdaļa, skaidroja Kudors.

Kudors norādīja, ka tas saistīts ar Baltkrievijas elites uztraukumu pēc Krimas aneksijas, un Lukašenko nav īpaši drošs par savām pozīcijām arī pēc tam, kad Krievija it kā skaidri nosprauda savas robežas.

Lukašenko iespēja manevrēt ir maza, jo Baltkrievija ir ļoti atkarīga no Krievijas resursiem. Krievija Baltkrievijai ir ierādījusi buferzonas vietu – starp Krieviju un Eiropu, norādīja Kudors.

Arī paredzētās Krievijas militārās mācības Baltkrievijas teritorijā ir brīdinājums Rietumiem neiejaukties ne Ukrainā, ne pārējā Krievijas interešu teritorijā, skaidroja Kudors. 

Kudors izteicās - ja Baltkrievija nolemtu tuvināties Rietumiem, tad Krievija varētu vēlēties savus spēkus atstāt Baltkrievijas teritorijā, bet šobrīd neizskatās, ka tā varētu būt - Baltkrievija paliek buferzona.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti