Opozicionāra arests varētu atvēsināt ES un Minskas attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Opozicionāra aizturēšana Baltkrievijā varētu radīt jaunu atsalumu Eiropas Savienības un Baltkrievijas attiecībās, kas pēdējā laikā bija sākušas uzlaboties. Baltkrievijas varas iestādes ir aizturējušas pazīstamo opozicionāru Nikolaju Statkeviču, kurš piedalījās pirmdien plānoto protestu organizēšanā.  

Opozicionāram piespiests piecu dienu arests, bet policija iemeslu nav skaidrojusi. Statkevičs ir viens no sīvākajiem prezidenta Aleksandra Lukašenko varas kritiķiem, un jau iepriekš vairākkārt arestēts.

Viņš ir viens no redzamākajiem Baltkrievijas opozīcijas pārstāvjiem. Viņš kandidēja arī 2010.gada prezidenta vēlēšanās, kurās atkal uzvarēja šobrīd jau vairāk nekā 20 gadu pie varas esošais Aleksandrs Lukašenko. Toreiz pēc vēlēšanām notika plaši protesti pret vēlēšanu iznākumu, kas izsauca arī asu kritiku Briselē, bet Statkeviču aizturēja un apcietināja uz pieciem gadiem.

Bet Statkevičs turpina būt viens no sīvākajiem Lukašenko kritiķiem un pretiniekiem. Viņš arī iesaistījies šogad Baltkrievijā plaši notikušajos  protestos pret tā saukto  "parazītu" nodokli". Tas prasa, lai personas, kuras strādā mazāk par 183 dienām gadā, samaksā valdībai kompensāciju par zaudētajiem nodokļiem. Tas ir aptuveni 237 eiro.

Nesen, piekāpjoties protestētājiem, Lukašenko paziņoja, ka "parazītu" nodoklis šogad netiks piemērots. Tomēr prezidenta lēmums nav protestētājus nomierinājis, un demonstrācijās izskanējuši arī aicinājumi Lukašenko atkāpties.

Baltkrievijas līderis pēdējā laikā vismaz ārēji veido pret opozīciju piekāpīgāku politiku, ko novērtējusi arī Eiropas Savienība, atceļot vairākas sankcijas pret Baltkrieviju, kas ir arī viena no Austrumu partnerība valstīm.

Lukašenko izpelnījās arī Rietumu atzinību, atvēlot Minsku kā neitrālo zonu miera vienošanas slēgšanai starp Ukrainu un Krieviju, kas, tiesa gan, joprojām nav īstenota.

Taču opozicionāra aizturēšana varētu izsaukt jaunu Rietumu kritiku pret Lukašenko varu.

Eiropas Savienības politiķi vēl nav reaģējuši uz notikušo. Bet iepriekš sarunā ar Latvijas Radio Eiropas Parlamenta grupas vadītājs sadarbībai ar Baltkrieviju, poļu deputāts Bogdans Andžejs Zdrojevskis norādīja, ka Baltkrievijas opozīcijas grupas ir izkaisītas un iekšēji sašķeltas, vājas ir arī nevalstiskās organizācijas.

Deputāts norādīja, ka, lai arī lielai daļai Baltkrievijas sabiedrības kopumā ir negatīvs vērtējums par Lukašenko režīmu, daudzi baidās no Ukrainas scenārija, Krievijas agresijas Donbasā.

“Mums ir vāja neatkarība, bet tā vismaz ir” - daudzi norāda. Un par spīti tam, ka daudzi iedzīvotāji ciena pašreizējos opozīcijas pārstāvjus, un īpaši Statkeviču,  viņos neredz līderus, kuri varētu nest politisko veiksmi.

Situācija Baltkrievijā jau pavisam drīz kļūs arvien aktuālāks Eiropas Savienības temats, tā kā vasarā Igaunija pārņems Eiropas Savienības prezidentūras pienākumus un ir plānojusi rīkot Austrumu partnerības valstu samitu, kurā viena no dalībniecēm būs arī Baltkrievija, taču, situācijai saasinoties un Lukašenko varai vēršoties pret opozīciju, attiecības varētu būtiski mainīties un situācija sarežģīties. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti