Panorāma

NATO gatavojas stiprināt aizsardzību austrumu flangā

Panorāma

Panorāma

Krievijas lejupslīde Ziemeļkorejas virzienā

Ekonomists: Krievijas lejupslīde Ziemeļkorejas virzienā – viens no ticamākajiem scenārijiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Vladimirs Putins viņa izvērstajā karā pret Ukrainu jau ir zaudējis, un Krievijas ekonomika dodas Ziemeļkorejas virzienā. Tas ir viens no scenārijiem, kā turpmāk attīstīsies Krievija un tās ekonomika, uzskata ekonomists Maksims Mironovs. Pašlaik Mironovs ir finanšu profesors Madrides IE Biznesa skolā. Vērtējot rietumvalstu sankcijas pret Krieviju, Mironovs uzskata, ka primāri tām būtu jāietekmē elite, nevis parastie iedzīvotāji.

Iļja Kozins: Vai Krievija kļūst par Ziemeļkoreju?

Maksims Mironovs: Līdz galam vēl nav skaidrs. Taču šāds variants ir. Ir acīmredzami, ka Putins karā jau ir zaudējis un viņam nāksies šo situāciju kaut kā risināt. Ja viņš noturēsies pie varas, kas ir ļoti ticams, tad visdrīzāk viņš atvilks armiju atpakaļ un pārdos tautai ideju, ka viņš ir uzvarējis. Un, ņemot vērā milzīgas ekonomiskās problēmas, tas novedīs pie tā, ka Putins visdrīzāk slēgs valsti. Jo būs jāpatur cilvēki, kuri maksā nodokļus. Mēs jau šobrīd redzam, ka ir liela cilvēku aizplūšana. Turklāt brauc ne jau tie, kuri sēž uz pabalstiem – seniori un valsts pārvaldes darbinieki. Brauc projām vistalantīgākie, kuri veido ekonomikas pamatu. (..) Tāpēc nāksies aizvērt valsti un pilnībā izskaust alternatīvos skata punktus. Mēs jau redzam, ka visi neatkarīgie mediji ir slēgti, redzam, ka soctīkli ir slēgti.

Būs propagandas pastiprinājums un tāda Ziemeļkoreja. Tas ir viens no scenārijiem. Viens no ticamākajiem.

Iļja Kozins: Kā vērtējat pašreizējo rietumvalstu sankciju virzienu? 

Maksims Mironovs:  Sankcijas kā "laukveida" bombardēšana skars visus, ieskaitot nabagos. Cilvēkus es drīzāk liktu mierā. Jā, viņi ir propagandas ietekmēti, jā, viņi kaut kādā mērā ir atbildīgi, taču elite ir daudz vairāk atbildīga nekā parastie cilvēki. Ne tikai Krievijas elite, bet arī Rietumu elite. Nosacīti sakot, Gerhards Šrēders ir daudz vairāk atbildīgs par to, ko Putins pašlaik dara, nekā Krievijas provinces iedzīvotāji, kuru vienīgā vaina ir tā, ka viņi nabadzības dēļ visu dzīvi skatās televizoru, jo viņiem nav naudas, lai ceļotu. Viņiem nav pietiekamu iespēju, lai iegādātos datoru un lasītu ziņas no citiem avotiem. Taču elite, kura zina, kas notiek, un kura finansēja propagandu... 

Lūk, šī elite, ne tikai Krievijas, bet arī rietumvalstu elite, tā ir izauklējusi Putinu. Un, es uzskatu, ka vispirms ir jāsit elites [līmenī], bet [vienkāršos] cilvēkus – tieši otrādi atbalstītu informatīvi.

Varbūt finansētu kvalitatīvas televīzijas izveidi. Līdzīgi kā padomju laikos bija "Amerikas balss". Ieviest kādu bezmaksas VPN visiem krieviem, lai visnabadzīgākie Krievijas iedzīvotāji varētu pieslēgties caur VPN un lasīt kvalitatīvus informācijas avotus. Proti, es karotu informatīvajā laukā, nevis žņaugtu ar sankcijām.  

Iļja Kozins: Ja mēs tagad iztēlosimies, ka Putins aiziet vai viņu gāž, par ko kausies un ko dalīs šajā nākotnes Krievijā?

Maksims Mironovs: Nebūs nekāda kautiņa! Tas ir tieši tas, ar ko Putins baidīja daudzus gadus, ka būs kaut kādas problēmas. Tas ir mīts. Īstenībā neviens no opozīcijas politiķiem nepiedāvā nekādu īpašumu pārdali. Jā, ja nauda ir nozagta... Piemēram, [Genādijs] Timčenko, [Arkādijs] Rotenbergs, [Igors] Sečins...  Tie taču ir blēži! Viņi vienkārši ir Putina bērnības draugi. Viņi nebija izcēlušies ne ar kādiem talantiem. Un pēkšņi, kad Putins kļuva par prezidentu, čalis, kurš visu dzīvi nēsāja Putina portfeli, kļuva par multimiljonāru, saņem mežonīgu algu, pērk savai mīļākajai miljoniem vērtas jahtas. Un šādu piemēru īstenībā nav tik daudz. Varbūt daži desmiti ģimeņu Krievijā, kuru īpašumi saskaņā ar likumu tiks konfiscēti. Jo tā vienkārši bija laupīšana. Un tam ir pierādījumi! Ka bija korupcija valsts pasūtījumos, ka Putina pils uzcelta par "otkatiem". Tas viss ir dokumentēts.

Lielākais, ko gaišajā nākotnes Krievijā nāksies izmainīt, ir pabīdīt noilguma termiņus kaut kādās lietās vienkārši tāpēc, ka Putina laikā nav bijis iespējams veikt izmeklēšanu.

Bija iesniegumi, publiskas apsūdzības, bet Izmeklēšanas komiteja to vienkārši neredzēja. Taču arī tā nav nekāda visatļautība. Tas ir vienkārši tāpēc, ka tiesībsargājošā sistēma bija atrofēta. Un, es domāju, ka visi to sapratīs. Gan pilsoņi, gan tie, kuriem šos īpašumu atņems. Bet masveida īpašumu pārdales nebūs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti