Eiropas valstis prasa Maduro astoņu dienu laikā izsludināt vēlēšanas Venecuēlā

Vairākas Eiropas valstis ir devušas Venecuēlas prezidentam Nikolasam Maduro astoņas dienas, lai sasauktu jaunas vēlēšanas. Ja tas netiks izdarīts, šīs valstis pievienosies ASV un citiem, kas jau ir atzinuši parlamenta priekšsēdētāju par likumīgu valsts vadītāju. Tāpat tiek ziņots, ka Anglijas Banka ir bloķējusi Maduro līdzgaitnieku mēģinājumus izņemt no tās valsts zelta rezerves.

Eiropas valstis prasa Maduro astoņu dienu laikā izsludināt vēlēšanas Venecuēlā
00:00 / 02:32
Lejuplādēt
Eiropas Savienības brīdinājums Venecuēlas prezidentam Nikolasam Maduro sestdien, 26. janvārī, ir izskanējis Ņujorkā, kad norisinājās ANO Drošības padomes sēde.

 

Lielbritānijas ministrs Alans Dunkans ir nolasījis žurnālistiem paziņojumu, kurā Eiropa mudina Maduro sasaukt ārkārtas vēlēšanas. Paziņojumā tiek norādīts, ka iepriekšējās prezidenta vēlēšanas nevar uzskatīt nedz par brīvām, nedz par demokrātiskām. Turpretī parlaments iepriekš ievēlēts saskaņā ar likumu.

Ja Maduro atteiksies sasaukt ārkārtas vēlēšanas, Eiropas Savienība varētu atzīt parlamenta priekšsēdētāju un opozīcijas līderi Huanu Guaido par likumīgu Venecuēlas vadītāju.

Lai gan oficiālajā paziņojumā nekāds konkrēts termiņš netiek nosaukts, vairāki plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka Maduro ir dotas astoņas dienas.

Kā zināms, ASV un arī vairākas Latīņamerikas valstis jau ir atzinušas Guaido par likumīgu Venecuēlas vadītāju.

Pagaidām nekas neliecina, ka esošā Venecuēlas vadība varētu būt gatava piekāpties.

ANO Drošības padomes sēdē Venecuēlas ārlietu ministrs Horhe Areasa paziņoja, ka Maduro tika likumīgi ievēlēts uz otru termiņu. Tādēļ neviens nevar piespiest Venecuēlu sarīkot ārkārtas vēlēšanas.

Venecuēlas nostāju aizstāv arī Krievija un Ķīna. Turklāt ziņu aģentūra "Reuters" nesen vēstīja, ka par Maduro drošību rūpējas ap 400 privāto krievu karavīru. Viņu uzdevums esot aizsargāt Maduro no paša miesassargiem, starp kuriem varētu būt opozīcijas piekritēji. Krievu algotņi strādā uzņēmumā, kas pieder Jevgeņijam Prigožinam. Viņš krievu presē tiek dēvēts par Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavāru. Tomēr oficiāli šāda informācija tiek noraidīta.

Savukārt "Bloomberg" vēsta, ka Anglijas Banka ir bloķējusi Maduro līdzgaitnieku mēģinājumu izņemt no tās kontiem Venecuēlas zelta rezerves aptuveni viena miljarda eiro vērtībā. Tā esot ievērojama daļa no kopējām Venecuēlas zelta rezervēm. Anglijas Bankas solis varētu būt daļa ASV koordinētās diplomātiskās kampaņas ar mērķi liegt Maduro režīmam pieeju līdzekļiem. Tā vietā šīs rezerves varētu sākt izmantot parlamenta priekšsēdētājs Guaido.

KONTEKSTS:

Venecuēlas parlamenta spīkers un opozīcijas līderis Gvaido šonedēļ pasludinājis sevi par prezidenta pienākumu izpildītāju. Ar savu paziņojumu 35 gadus vecais Gvaido nācis klajā brīdī, kad, sekojot viņa aicinājumam, Venecuēlas pilsētu ielās izgājuši simtiem tūkstoši cilvēku, kas pieprasa prezidenta Nikolasa Maduro atkāpšanos.

Venecuēlas galvaspilsētā Karakasā trešdien pēc Gvaido paziņojuma izraisījās policijas un opozīcijas protestētāju sadursmes.Policijas specvienības pret protestētājiem raidīja asaru gāzes šāviņus un gumijas lodes. Sadursmes izraisījās, kad Nacionālā gvarde Karakasas priekšpilsētā mēģināja atbrīvot ceļu, ko bija nobloķējuši vairāki desmiti protestētāju.

ASV prezidents Donalds Tramps jau paziņojis, ka oficiāli atzīst Gvaido par Venecuēlas valsts galvas pienākumu izpildītāju. Savukārt Maduro trešdien paziņoja, ka sarauj diplomātiskās saites ar ASV. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti