Eiropas Savienībā grib regulēt dronu izmantošanu

Eiropas Parlaments (EP) ir pieņēmis rezolūciju, ar kuru aicina Eiropas Komisiju (EK) izstrādāt Eiropas Savienības (ES) mēroga noteikumus, kas regulētu aizvien lielāku popularitāti iegūstošo bezpilota lidaparātu jeb dronu izmantošanu komerciālām vajadzībām un hobijam. Bezpilota lidaparāti var radīt drošības draudus un apdraudēt iedzīvotāju privātumu, tomēr vienlaikus tā ir industrija ar ļoti lielu ekonomisko potenciālu, rezolūcijā uzsver EP deputāti.

Bezpilota lidaparāti vienlaikus ir gan iespēja, gan drauds, jo tos var izmantot, piemēram, sūtījumu piegādē, labības miglošanā un citos sabiedrībai nozīmīgos darbos. Tomēr vienlaikus tie var arī sadurties ar citiem lidaparātiem, radot drošības riskus, vai arī tikt izmantoti negodprātīgiem nolūkiem.

EP ir nācis klajā ar ierosinājumu EK izstrādāt tā saukto dronu darbību regulējošu likumdošanu, lai samērotu drošības apsvērumus ar ekonomiskajām interesēm. Tiesa, rezolūcijas ziņotāja, EP deputāte Konservatīvo pārstāve Žaklīna Fostere uzsvēra, ka privātās dzīves aizsardzībai ir jābūt starp regulējuma augstākajām prioritātēm.

"Droni kļūst aizvien nozīmīgāki mūsu sabiedrībai gan komerciāliem nolūkiem, nodrošinot pakalpojumus, gan arī citiem nolūkiem. Bet viens no galvenajiem jautājumiem ir iespēja novērot iedzīvotājus, viņiem bieži to nezinot.

Jebkurš var doties un iegādāties dronu ar kameru vai citu aprīkojumu, tāpēc civilajiem nolūkiem paredzēto dronu tirgum būtu pilnībā jārespektē privātās dzīves aizsardzība. Šis princips nav apspriežams un nevar tikt upurēts nekādām komerciālajām interesēm. Eiropas Komisijai ir jāvērtē visi riski, kas ir saistīti ar droniem, un arī būtu jānāk klajā ar ierosinājumiem likumdošanai. No otras puses, ir skaidrs, ka drošības dienestiem ir jābūt iespējai lietot dronus tādos veidos, kas nepārkāpj pilsoņu pamattiesības," teica Fostere.

Tiesa, vairāki citi deputāti, komentējot ierosinājumu, uzsvēra, ka regulējumam ir jāņem vērā nozares ekonomiskais potenciāls un konkurētspēja ar citu valstu ražotājiem. Deputāts no Francijas Reno Museljers no Eiropas Tautas partijas atgādināja, ka šobrīd Eiropas ražotāji dronu industrijā ir līderpozīcijās un būtu svarīgi šo vietu saglabāt.

"Ja salīdzinām Eiropas Savienību un mūsu konkurentus Ķīnu un ASV, tad, ņemot vērā vairāku mūsu uzņēmumu sasniegumus, mēs esam tirgus līderi, un aptuveni puse no šī dronu sektora kompānijām strādā Eiropā.

Šis tirgus nodrošina daudzas darba vietas, un, ja vēlamies saglabāt savu līdera pozīciju, mums ir laicīgi jāsagatavo noteikumi, kuri vienlaikus nodrošinātu gan kompāniju izaugsmi, gan inovācijas nozarē, gan arī sargātu sabiedrības drošību, tiesības un datu aizsardzību," norādīja Museljers.

EP deputāti rosina, ka bezpilota lidaparāti ir jāaprīko ar identifikācijas mikroshēmām un jāreģistrē, lai būtu vieglāk noķert noziedzniekus, kas pārkāpj privātuma un datu aizsardzības noteikumus vai veic citas noziedzīgas darbības. Savukārt, lai novērstu to iekļūšanu aizliegtās teritorijās, būtu jāizveido īpaša elektronisko žogu tehnoloģija, mudina politiķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti