Itālijas jaunā valdība līdz šim mazpazīstamā jurista Džuzepes Kontes vadībā, kas šonedēļ izturējusi abus nepieciešamos balsojumus parlamenta palātās, nekautrējas no vārda "populisms". Kreiso "Pieczvaigžņu kustību" un nacionālistisko "Ziemeļu līgu" vieno eiroskepticisms un nepatika pret līdzšinējo politisko eliti, bet jaunais premjers Džuzepe Konte izteicies – "mēs tik tiešām esam populisti, jo ieklausīsimies tautā un mainīsim līdzšinējo politisko kultūru".
Pirmās straujās pārmaiņas tiek solītas migrācijas politikā – to pamatā ir "Ziemeļu līgas" iniciatīvas, kuras pārvaldībā nonākusi Itālijas iekšlietu ministrija. Tās vadītājs politiskos mītiņos ar Bībeli un rožukroni rokās solījis ievērojami palielināt migrantu deportēšanas apjomus.
“Es to teikšu skaļi – likumīgi iebraukušajiem un pieklājīgiem imigrantiem šajā valstī nav no kā bīties. Viņu bērni ir arī mani bērni.
Taču nelegālajiem imigrantiem labie laiki ir beigušies. Laiks kravāt mantiņas. Pieklājīgā un miermīlīgā ceļā,”
pauda jaunais Itālijas iekšlietu ministrs Mateo Salvini.
Jaunā Itālijas valdība politikas vērotājiem likusi runāt par jaunu anti-imigrācijas politisko asi starp Itāliju un Višegradas grupu – Poliju, Čehiju, Slovākiju un Ungāriju. Jaunā Itālijas valdība paudusi gatavību sastrādāties ar Briselē nemīlēto Ungārijas premjerministru Viktoru Orbanu.
Tikmēr Čehijā otro reizi premjerministra amatā pārvēlēts eiroskeptiskais miljardieris Andrejs Babišs – šoreiz ar Kompartijas atbalstu protestu pavadībā.
Arī viņš nevairās no populistiskiem saukļiem. "Manā līgumā ar Čehijas pilsoņiem ir skaidri rakstīts – vadīšu valdību kā godīgs cilvēks, ietaupīšu mūsu kopējo naudu, celšu efektīvu pārvaldi, ieklausīšos tautā, atbalstīšu demokrātiju un brīvību, aizstāvēšu katra pilsoņa pašcieņu, cīnīšos ar korupciju un tā tālāk," stāsta Babišs.
Eiroskeptiskais un pret līdzšinējo imigrācijas politiku vērstais klimats daļā Eiropas nostiprinās laikā, kad ES prezidentūru tūlīt pārņems Austrija
- vēl viena konservatīvā valdība, kura kā vienu no galvenajiem mērķiem izvirza migrācijas politikas mainīšanu. Tās valdošajā koalīcijā ietilpst galēji labējā Brīvības partija, un arī tās pārvaldībā nonācis iekšlietu ministra portfelis. “Ārējo robežu aizsargāšana mums ir ļoti svarīga. Bēgļu kvotu sistēma ir nepareiza izvēle – tā nestrādāja un nestrādās. Galvenais mūsu uzdevums ir apturēt nelegālo imigrāciju uz mūsu ārējām robežām jau no paša sākuma,” pauda Austrijas Brīvības partijas priekšsēdētājs Haincs Kristians Štrāhe.
Pretējas pārmaiņas šajās dienās tikmēr sarūpējusi Spānija, kur konservatīvo valdību nomainījusi proeiropeiska sociālistu valdība ar vēsturē lielāko ministru - sieviešu skaitu – 11 no 17. Tomēr politikas vērotāji ilgstošu stabilitāti nesola – tā ir mazākuma valdība, kura dažādos balsojumos būs atkarīga gan no kreiso populistu, gan katalāņu un basku atbalsta.