Pusdiena

Saeima atliek lemšanu par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm

Pusdiena

Pēc apšaudes Telavivā desmitiem tūkstošiem palestīniešu aizliedz iebraukt Izraēlā

Eiropas Parlaments nosoda parlamentārās imunitātes atņemšanu Turcijas opozīcijai

Eiroparlamentārieši nosoda imunitātes atņemšanu Turcijas opozīcijas deputātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Parlaments šonedēļ nosodīja Turcijas valdošo politiķu rīcību, atņemot parlamentāro imunitāti opozīcijas deputātiem. Vairums parlamenta deputātu uzskata, ka šāds solis apdraud tiesiskumu Turcijā un var negatīvi ietekmēt tās attiecības ar Eiropas Savienību (ES). Arī Vācijas parlamenta deputāti vēlas, lai kanclere Angela Merkele skarbāk atbildētu uz Turcijas amatpersonu kritiku par Vācijas lēmumu oficiāli atzīt armēņu genocīdu.

Vairums Eiropas Parlamenta deputātu uzskata, ka Turcijas valdošo politiķu lēmums atņemt imunitāti pret kriminālvajāšanu 138 parlamentāriešiem ir nosodāms. Turklāt šāds solis neesot savienojams ar iespējamo Turcijas dalību Eiropas Savienībā, par ko šajos mēnešos ar jaunu sparu atsāka runāt Ankaras valdošā elite.

Eiropas Savienības kaimiņattiecību politikas komisārs Johanness Hāns sacīja, ka Eiropa ir sniegusi būtisku atbalstu Turcijai, lai palīdzētu tai tikt galā ar pašreizējo migrācijas krīzi. Tomēr Brisele sagaida, ka Ankara respektēs savā valstī demokrātijas pamatprincipus. “Eiropas Komisija ir nopietni satraukta par neseno Turcijas parlamenta lēmumu atcelt deputātu imunitāti pret kriminālvajāšanu lielai daļai parlamenta locekļu,” saka Hāns.

Eiroparlamentārieši, kā ierasts, ieņēma vēl skarbāku stāju. Sociāldemokrātu grupas deputāte Kati Piri no Nīderlandes usvēra, ka šis faktiski ir skaidrs valdošā režīma mēģinājums apklusināt oponentus: “Ir nepareizi tik būtiskā brīdī atņemt politisko pārstāvniecību tik daudziem cilvēkiem, kuri dzīvo Turcijas dienvidaustrumos. Un ne jau tāpēc, ka mēs uzskatām, ka pret politiķiem vispār nedrīkstētu sākt izmeklēšanu, ne jau tāpēc, ka mēs nesaprastu, ka Turcija sastopas ar nopietniem terorisma draudiem, bet gan tādēļ, ka apklusināt savus oponentus tikai tādēļ, ka jums nepatīk viņu uzskati, ir pret jebkādiem demokrātijas principiem.”

Uz to, cik neredzēts ir šis solis, norādīja arī Tautas partijas deputāts no Rumānijas Kristāns Dan Preda: “Atcelt imunitāti 138 deputātiem ir kaut kas ļoti neparasts. Tas ir vēl būtiskāk, jo vairums no viņiem nāk no vienīgās kurdu partijas, kas atrodas opozīcijā. Šaubas rada ne tikai tas, ka lēmums tika pieņemts par visiem deputātiem kopumā, bet arī par to, kā šīs lēmums ietekmēs kurdu izcelsmes pilsoņu politisko pārstāvniecību.”

Jāpiebilst, ka arī Vācijas parlamenta deputātiem nav patikusi asā Turcijas reakcija uz viņu lēmumu oficiāli atzīt, ka turki pret armēņiem ir īstenojuši genocīdu. Tādēļ deputāti spiež, lai kanclere Angela Merkele aizstāvētu Vācijas likumdevēja pozīciju. Tomēr, kā norāda analītiķi, Merkele cenšas būt piesardzīga, jo no attiecībām ar Turcijas politiķiem ir atkarīgs, vai vienošanās par migrantu plūsmas ierobežošanu paliks spēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti