Panorāma

Eiropa priecājas par Džo Baidenu

Panorāma

Panorāma

Džo Baidens inaugurēts ASV prezidenta amatā

Džo Baidens kļūst par 46. ASV prezidentu

Trešdien, 20. janvārī, Amerikas Savienoto Valstu (ASV) galvaspilsētā Vašingtonā notiek jaunievēlētā ASV prezidenta Džo Baidena un viceprezidentes Kamalas Harisas inaugurācija. Piedāvājam skatīties tiešraidē. Video tiešraide ir angļu valodā. 

ĪSUMĀ:

  • Džo Baidens devis zvērestu un kļūst par Amerikas Savienoto Valstu 46. prezidentu.
  • Jaunais prezidents inaugurācijas uzrunā uzsver nepieciešamību pārvarēt Covid-19 pandēmiju un politiskās plaisas sabiedrībā. 
  • Viceprezidentes amatu ieņem Kamala Harisa, kura ir pirmā sieviete šajā ietekmīgajā amatā. 
  • Baidenu atbalstīt ieradušies vairāki bijušie prezidenti, kā arī bijušais viceprezidents Maiks Penss. 

78 gadus vecais Džo Baidens kļūst par 46. ASV prezidentu un sāk savu darbu ASV ļoti sarežģītā laikā, kad sabiedrība ir neredzēti sašķelta un joprojām plosās Covid-19 pandēmija. 

Savukārt 56 gadus vecā Kamala Harisa ir pirmā sieviete, kas ieņem viceprezidentes amatu.

Par 46. ASV prezidentu kļūst Džo Baidens

Nododot svinīgo zvērestu, Baidens kļuvis par 46. Amerikas Savienoto Valstu prezidentu.

Savā uzrunā pēc zvēresta došanas Baidens zvērēja “būt visu amerikāņu prezidents”. Jaunais prezidents aicināja amerikāņus atteikties no “faktu manipulēšanas kultūras”, kas pēdējos gados pārņēmusi ASV. Prezidents aicināja tautiešus būt vienotiem, brīdinot par vairākiem šķēršļiem, kas ASV būs jāpārvar jau tuvākajā nākotnē. 

“Šī ir Amerikas diena, šī ir demokrātijas diena. Šī ir vēsturiska diena, un šī ir cerību pilna diena,” sacīja Baidens savā pirmajā uzrunā kā prezidents. 

Vienlaikus Baidens norādīja, ka, lai pārvarētu Covid-19 pandēmiju un dziļās politiskās plaisas valstī, būs nepieciešams “kas daudz vairāk kā vārdi”. Baidens norādīja uz koronavīrusu un tā radītajām sekām kā lielu problēmu valstī. Kapitolijā klātienē esošie vienojās ar Baidenu klusuma brīdī, godinot vairāk nekā 400 000 cilvēku, kuriem vīruss laupījis dzīvību. 

“Mums vajadzīgs viss spēks, lai pārciestu šo tumšo ziemu. Mums priekšā ir, iespējams, grūtākais un nāvējošākais vīrusa izplatības periods,” sacīja Baidens. 

Kamala Harisa – pirmā sieviete viceprezidentes amatā

Kamala Harisa devusi zvērestu un kļūst par pirmo sievieti Amerikas Savienoto Valstu viceprezidentes amatā

 

Esošie un bijušie politiķi – ceremonijā ierodas viesi 

Inaugurācijas ceremonijas viesi sagaidījuši topošo ASV prezidentu Džo Baidenu ar kundzi Džilu Baidenu.

Topošā viceprezidente Kamala Harisa ieradusies svinīgajā ceremonijā. 

Donalda Trampa administrācijas viceprezidents un Trampa labā roka aizvadītajos četros gados Maiks Penss arī ieradies apsveikt Baidenu. Taču Tramps atteicies apmeklēt ceremoniju. Penss nebija ieradies uz Trampa atvada runu, jo izvēlējies apmeklēt jaunievēlētā prezidenta inaugurācijas ceremoniju. 

Inaugurācijas ceremoniju apmeklē arī trīs bijušie ASV prezidenti un viņu kundzes. 42. ASV prezidents Bils Klintons (amatā no 1993. līdz 2001. gadam), 43. bijušais Savienoto Valstu prezidents Džordžs Bušs (amatā no 2001. līdz 2009. gadam), kā arī Trampa priekštecis – 44. ASV prezidents Baraks Obama (amatā no 2009. līdz 2017. gadam).

KONTEKSTS:

Aizejošā ASV prezidenta Donalda Trampa pilnvaru termiņš beidzas 20. janvārī, kad prezidenta amatā viņu nomaina demokrātu partijas pārstāvis Džo Baidens. Tramps jau iepriekš paudis, ka, neskatoties uz tradīcijām, inaugurācijas ceremonijā nepiedalīsies.

ASV prezidenta vēlēšanas norisinājās pērn novembrī. Tajās uzvarēja demokrātu partijas virzītais Baidens, kurš apsteidza līdzšinējo prezidentu Trampu. Vairākos štatos, kur rezultāti bija strīdīgi, rezultāti tika pārskaitīti pat vairākkārtīgi. Lai gan mediji Baidenu par vēlēšanu uzvarētāju pasludināja jau 7. novembrī, līdzšinējais prezidents Tramps atteicās atzīt savu sakāvi, apgalvojot, ka balsu skaitīšanas laikā notikusi krāpšanās. Vienlaikus Tramps atzina, ka Balto namu pametīs un nepretosies varas maiņai. 15. decembrī elektoru vairākums apstiprināja demokrātu kandidāta Džo Baidena uzvaru prezidenta vēlēšanās.

Kapitolija ēkas pakāje ir sagatavota svinīgajai ceremonijai, tāpat arī nacionālās galerijas komplekss, kurā plīvo tūkstošiem ASV karogu, simbolizējot visus tos cilvēkus, kuri normālā situācijā šeit būtu un priecātos līdz ar prezidentu, bet kuru klātbūtne nav iespējama Covid-19 pandēmijas dēļ.

Baidens dos svinīgo zvērestu, sacīs uzrunu un dosies uz Ārligtonas kapsētu nolikt ziedus un pēc tam jau uz savu darba vietu – Balto namu.

Līdzšinējais prezidents Donads Tramps jau ir pametis Balto namu, nesagaidot Baidenu un viņa kundzi, un devies prom uz Floridu. Viņš ir ceturtais prezidents ASV vēsturē, kurš šādi rīkojas un nesatiek savu pēcteci inaugurācijas dienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti