Divi Lielbritānijas premjerministra amata kandidāti sāk kampaņu

Divi Lielbritānijas premjerministra amata kandidāti – Boriss Džonsons un Džeremijs Hants – sestdien, 22. jūnijā, sāk kampaņas tūri pa valsts reģioniem, lai pārliecinātu Konservatīvās partijas ierindas biedrus atbalstīt viņus ceļā uz partijas līdera amatu. Kā norāda komentētāji, kampaņas centrālais temats ir Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības. Par spīti abu pretendentu solījumiem panākt izmaiņas izstāšanās līgumā, Eiropas Savienība šādu iespēju ir noraidījusi.

Divi Lielbritānijas premjerministra amata kandidāti sāk kampaņuUģis Lībietis

  Pēc šajā nedēļā notikušajiem vairākiem Konservatīvās partijas parlamentāriešu balsojumiem cīņu par partijas vadītāja amatu un līdz ar to arī par premjerministra krēslu turpina bijušais ārlietu ministrs un Londonas mērs Boriss Džonsons, kā arī pašreizējais ārlietu ministrs Džeremijs Hants. Turpmāko četru nedēļu laikā abi kandidāti ceļos pa visu valsti, lai pārliecinātu aptuveni 160 tūkstošus Konservatīvās partijas biedrus par atbalstu tieši viņiem.

  Kā norāda vairāki britu preses izdevumi, šī ir ļoti īpaša grupa – tā ir gados vecāka un ādas krāsas ziņā baltāka, nekā 66 miljonus cilvēku lielā Lielbritānijas sabiedrība kopumā. Turklāt liela daļa no šiem partijas biedriem ir nabadzīgāki un pret Eiropas Savienību negatīvi noskaņoti vēlētāji, kuri savos uzskatos bieži vien ir visai populistiski.

  Lai arī nākamajam Konservatīvo partijas līderim un premjerministram ir jārisina dažādi politikas jautājumi, nenoliedzami, šoreiz uzmanības centrā ir "Brexit" jautājums. Gan Boriss Džonsons, gan Džeremijs Hants labi apzinās, ka viņiem priekšā stāv ļoti nozīmīgs datums – 31. oktobris, kad Lielbritānijai ir paredzēts pamest Eiropas Savienību. Un komentētāji uzsver, ka abiem politiķiem galvenais uzdevums ir panākt, lai Lielbritānija izstātos no Eiropas Savienības pēc iespējas mierīgāk un vienā gabalā.

  Taču skaidrības par to, kā šo mērķi panākt nevienam īsti nav. Īpaši jau Boriss Džonsons ir ieņēmis visai agresīvu nostāju, solot panākt izmaiņas izstāšanās līgumā un bloķējot izmaksas Eiropas Savienībai, un, ja tas nenotiks, pamest bloku ar vai bez līguma. Taču piektdien Eiropas Savienības līderi vērsās pie nākamā Lielbritānijas premjerministra, lai kurš arī tas būtu, atkārtoti uzsverot, ka līdz šim panāktā vienošanās par Apvienotās Karalistes aiziešanu no 28 valstu bloka mainīta netiks.

  Kā norādījis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, Eiropas Savienība arī turpmāk savās darbībās būs ļoti precīza un arī pacietīga, par spīti politiskajai drāmai, kas risinās Londonā. Pēc Tuska vārdiem, diskusijas ir iespējamas vien par vienošanās politisko deklarāciju par abu pušu turpmākajām attiecībām.

  Boriss Džonsons un Džeremijs Hants sestdien pirmajā priekšvēlēšanu kampaņas pasākumā Birmingemā kopīgi uzrunās vairākus simtus Konservatīvās partijas ierindas biedru. Citos 16 reģionālajos pasākumos abi kandidāti viens pret vienu netiksies, tš vietā katrs uzstājoties ar 45 minūšu garu prezentāciju, pēc tam atbildot uz jautājumiem.

  Kopš cīņas uzsākšanas par Konservatīvās partijas līdera krēslu Boriss Džonsons ir ievērojami samazinājis savus kontaktus ar presi un piekritis tikai vienām televīzijas debatēm pašās balsošanas procesa beigās. Un tāpēc Džeremijs Hants ir aicinājis Džonsonu tikties ar viņu televīzijas debatēs jebkurā vietā un jebkurā laikā. Komentētāji jau norāda, ka Džonsona izvairīšanās no šādām diskusijām varētu apstiprināt to, ka par spīti popularitātei partijas politiķu vidū viņš baidās no atbildēšanas uz daudziem neērtiem jautājumiem.

  Britu komentētāji uzsver, ka liela loma šajā priekšvēlēšanu cīņā būs arī abu kandidātu personībai. Boriss Džonsons ir pazīstams ar visai ekscentrisku rīcību un bieži pieļautām kļūdām, kamēr Hants tiek vērtēts kā daudz piezemētāks politiķis. Jebkādas pieļautās kļūdas konkurents noteikti izmantotu savā labā. Tā, piemēram, sestdien britu preses pirmajās lapās ir ziņas par to, ka pagājušajā naktī policija ir ieradusies Džonsona dzīvesvietā pēc saņemta zvana par iespējamu konfliktu ģimenē. Lai arī sarunas esot notikušas augstos toņos, policija atzinusi, ka iemesla satraukties nav.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti