Panorāma

E. Levits Davosā tiekas ar Dienvidāfrikas ministri

Panorāma

Pie Dailes teātra stūres – J. Žagars un V. Kairišs

Davosā – sarunas par mežu atjaunošanu

Davosas ekonomikas forumā Trampa svinības, Zelenska uzruna un klimata protesti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Davosas ekonomikas forumā paralēli klimata tēmai risināti citi strīdi un dažiem sāpīgas tēmas.

ASV prezidents Donalds Tramps Davosā brokastoja ar "Apple" un "Microsoft" vadītājiem, lai nosvinētu savu uzvaru, jo Francija ir piekritusi atlikt plānus par digitālo pakalpojumu nodokļa ieviešanu, kas skartu visus ASV informācijas tehnoloģiju milžus.  

Taču, kā vienā no paneļiem teica jaunā Starptautiskā Valūtas fonda vadītāja Kristīne Georgijeva, tirdzniecības pamiers nav tas pats, kas tirdzniecības miers. Vajadzētu tiekties uz pēdējo no tiem. 

Tikmēr atgādināt par Ukrainas vietu un problēmām bija ieradies Volodimirs Zelenskis. Tiekoties ar Davosas ekonomikas foruma dibinātāju pirms 50 gadiem Klausu Švābi, kurš forumu vada joprojām, Zelenskis nāca klājā ar negaidītu piedāvājumu Eiropas Savienībai.

"Tas nav jautājums par to, kas mēs būsim Eiropas Savienībā, bet gan par statusu, kāds Ukrainai tur būs, kāda būs attieksme. Vai mūs pieņems kā ietekmīgu spēlētāju, uz vienādiem noteikumiem, kā valsti, kuru respektē? Man liekas, Švāba kungs, šis ir ļoti labs brīdis, jo es zinu valsti, lielu valsti, kas izstājas. Varbūt Ukrainai laiks "iestāties"?" sacīja Zelenskis.

Ne visus politiķu solījumi par klimatu un ilgtspēju ir pārliecinājuši. Davosas ekonomikas forums arī pieredzējis vairākas protestētāju akcijas. Tās gan nav bijušas pārāk daudzskaitlīgas. Protestētāji pauda bažas par nevienlīdzību un starptautiskas rīcības trūkumu klimata jomā. Daži no tiem bija īpaši vērsti uz ASV prezidentu Donaldu Trampu.

"Es esmu šeit, jo bagātie un varenie pulcējas Pasaules ekonomikas forumā. Viņi šeit ierodas dzert šampanieti un runāt par biznesa iespējām, kad mums ir patiešām lielas problēmas, piemēram, nevienlīdzība, klimata krīze. Un viņiem ir vara kaut ko mainīt, bet viņi to nedara, jo, ja viņiem rūpētu, viņi jau sen būtu kaut ko izdarījuši. Jo viņi labi zina, kas notiek," sacīja organizācijas "Jaunie zaļie" līdzprezidente Jūlija Kunga.

"Prezidents Tramps ir rasists, egoists, slepkava, demagogs, klimata noliedzējs, viltus ziņas. Tas ir iemesls, kāpēc es esmu šeit. Viņš ir pasaules problēma, šī persona," uzsvēra pensionārs no Cīrihes Beats Loters.

Davosas ekonomikas forums iet līdzi sabiedrības noskaņojuma maiņai, mainot savu fokusu no tā, kā tehnoloģija pārveido dzīvi, uz vidi un atbildīgu uzņēmējdarbības praksi.

Nīderlandiešu vēsturnieks Rutgers Bergmans, kurš pagājušajā gadā vienā no Davosa paneļiem izteicās, ka, lai mazinātu sociālo spriedzi un nevienlīdzību sabiedrībā, jābeidz runāt par filantropiju, bet jāsāk runāt par nodokļu maksāšanu, vaicājot: "Kāpēc te nerunā par bagāto izvairīšanos no nodokļu maksāšanas?" Šogad viņš uz Davosu vairs nav uzaicināts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti