Cīņai ar teroristisko «Islāma valsti» neredz gala

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

„Islāma valsti” par ienaidnieku dēvē gan ASV, gan ES, kā arī Krievija un citas Sīrijas un Irākas konfliktā iesaistītās puses. Tomēr politiskā retorika bieži nemaz neļauj saprast šīs teroristiskās organizācijas izplatību un ietekmi konfliktu reģionā. Cīņā ar Islāma valsti nav ne vienotas izpratnes, ne vienotas stratēģijas.

„Nedēļas sākumā mums nāca atgādinājums par riskiem, kuri mūsu sauszemes, jūras un gaisa spēku karavīriem gaidāmi Irākā un citviet pasaulē,” pēc apšaudes Irākā, kur izdevās atbrīvot 70 „Islāma valsts” gūstekņus, bet krita viens ASV karavīris, sacīja aizsardzības ministrs Eštons Kārters.

„Taču tas man arī atgādina, kādēļ esmu tik lepns par viņiem. Savās domās un lūgšanās esam ar kapteiņa seržanta Džošua Vīlera ģimeni un mīļotajiem. Rīt gan viņa ģimene, gan es un mana sieva, sagaidīsim viņu mājās. Viņš gāja bojā, atbalstot mūsu sabiedrotos Irākas Kurdu pešmergu spēkus, kad tie glāba 70 „Islāma valsts” gūstekņus. Drosmīgā amerikāņa izlēmība un ziedošanās, atbalstot savus cīņu biedrus, atgādina par briesmām, kādām koalīcijas spēkiem jāstājas pretim Irākā, taču arī par to, cik svarīgu atbalstu tie sniedz vietējiem bruņotajiem spēkiem cīņā pret barbarisko ienaidnieku,” kritušo slavēja Kārters.

Laikā, kad ASV vadītā koalīcija iebruka Irākā, britu valdību vadīja premjers Tonijs Blērs.

Nule viņš intervijā atzinis, ka „Islāma valsts” ir šī iebrukuma sekas. Ar ASV atbalstu radītā šiītu valdība, atspieda no varas sunnītus, radot plašus konfesionālus konfliktus.

Galu galā, šķietami kompensējot Sadama Huseina laika netaisnības pret šiītu mazākumu, tika radīta auglīga augsne plašai un labi attīstītai teroristiskai organizācijai. Tā strauji aptvēra Irākas sunnītu vairākuma apdzīvotās pilsētas un pārsviedās uz Sīriju, kur konflikti starp Bašara Asada autoritāro režīmu un opozīciju, daudzviet radīja likuma varas vakuumu.

Spānijā pavisam nesen policija aizturēja 22 gadus vecu sievieti. Viņu tur aizdomās par centieniem nokļūt Sīrijā, lai pievienotos islāmiskajiem ekstrēmistiem. Viņu aiztur lidostā, īsi pirms iekāpt reisā uz Turciju. „Islāma valsts” propaganda iedarbojos pat uz rietumvalstu iedzīvotājiem, izmantojot viņu neapmierinātību vai naida jūtas. „Islāma valsts” jeb ISIL propaganda bija arī ASV Kongresa komitejas apspriežu temats ar triju drošības dienestu vadītājiem.

„ISIL izmantojis visur klātesošos sociālos medijus, lai iespiestos ASV ar savu dubulto ziņu, kas sasniedz nemierīgās dvēseles to mobilajās ierīcēs. “Nāc vai nogalini”! “Nāc vai nogalini”, - proti nāc pie mums uz tā dēvēto kalifātu, dzīvo slavas dzīvi un piedalies izšķirošajā cīņā starp labo un ļauno. Bet, ja nevari atnākt, tad nogalini tur, kur atrodies,” komentē Federālā izmeklēšanas biroja direktors Džeimss Komijs.

Vienlaikus ASV piedzīvojušas neveiksmi Sīrijā, kur pusmiljards dolāru izmantots vietējo opozīcijas kaujinieku apmācībai un bruņošanai, taču lielākā daļa šo kaujinieku galu galā pieslējās dažādiem militāriem grupējumiem, tostarp teroristiskajai Islāma valstij un Sīrijas „Al-Qaeda” zaram.

Iepriekš ASV brīdināja, ka pret plašas teritorijas aptvērušo un labi organizēto Islāma Valsti būs jācīnās varbūt pat divdesmit un vairāk gadus. Pagaidām šīs prognozes nav pārskatītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti