Cīņa par uzvaru Kanādas vispārējās vēlēšanās uzņem apgriezienus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo septembra sākumā atlaida parlamentu, oficiāli sākot priekšvēlēšanu kampaņu pirms šomēnes paredzētajām vispārējām vēlēšanām. Pagājušajā nedēļā jau norisinājās pirmās televīzijas debates, kas notika Kvebekā. Tajās Trudo kopā ar vēl trīs sāncenšiem apsprieda galvenokārt klimata jautājumus. Paredzams, ka galvenā cīņa par uzvaru vēlēšanās notiks starp liberāļiem un konservatīvajiem.

Cīņa par uzvaru Kanādas vispārējās vēlēšanās uzņem apgriezienus
00:00 / 05:23
Lejuplādēt
Līdz ar Kanādas federālā parlamenta atlaišanu septembra sākumā oficiāli tika dots starts priekšvēlēšanu kampaņai pirms 21. oktobrī paredzētajām vispārējām vēlēšanām. Pagājušajās parlamenta vēlēšanās, kas notika 2015. gadā, uzvaru guva pašreizējā premjera Džastina Trudo vadītā Liberālā partija. Tādējādi toreizējam premjeram un Konservatīvās partijas līderim Stīvenam Hārperam neizdevās izcīnīt ceturto pilnvaru termiņu valdības vadītāja krēslā. Lai gan premjera krēslu vēlas iegūt ne viens vien politiķis, tomēr arī šoreiz priekšvēlēšanu kampaņā galvenās sāncenses ir tieši šīs abas partijas.

Trudo vadītā Liberālā partija cer saglabāt vairākumu parlamentā, tomēr 47 gadus vecais premjers pēdējā laikā ir kritizēts par ētikas normu pārkāpšanu un citiem skandāliem. Neskatoties uz to, ka Trudo turējis vairākus galvenos solījumus - sākot ar marihuānas legalizēšanu un beidzot ar jaunu bērnu pabalsta programmu, dažus galvenos solījumus viņš nav izpildījis. Piemēram, viņš nav pārstrādājis Kanādas vēlēšanu sistēmu un lauzis apņemšanos līdzsvarot šī gada budžetu. Savukārt pēdējais no dažādiem skandāliem bija saistīts ar fotoattēlu, kurā Trudo redzams ar rasistisku melnīgsnēju grimu kādā ballītē privātskolā pirms 18 gadiem.

Arī aptaujas nav labvēlīgas liberāļiem, jo jaunākās aptaujas liecina, ka Konservatīvā partija tos nedaudz apsteidz. Konservatīvo jaunais līderis ir Endrjū Šīrs, kas par partijas vadītāju tika ievēlēts 2017. gadā un līdz šim nav bijis plaši pazīstams. Pašlaik Trudo partiju atbalsta 34% vēlētāju, bet Šīra partiju – 37%. Abiem politiķiem jārēķinās arī ar kreisi centrisko Jauno demokrātisko partiju. Arī šīs partijas līderis – Džagmīts Singhs – partijas grožus pārņēma pirms diviem gadiem. Šobrīd partiju atbalsta 15% vēlētāju. Atņemt vietu pašreizējam premjeram centīsies arī partijas "Kvebekas bloks" līderis, 54 gadus vecais Ivā Fransuā Blanšē, kā arī Zaļās partijas līdere, 65 gadus vecā Elizabete Meja. Blanšē partiju pašlaik atbalsta 5% vēlētāju, bet Mejas partiju - 7%.

Aptauju veikušās kompānijas vadītājs Darils Brikers sacīja, ka pašreizējā valdība nonākusi lielās nepatikšanās:

"Šobrīd aptaujas rāda, ka esošā valdība ir lielās nepatikšanās. Ja vien viņi savos vēlētājos neradīs entuziasma dzirksti un nesāks pietuvoties konservatīvajiem vai tos neapsteigs, labākajā gadījumā Liberālajai partijai nāksies veidot mazākuma valdību. Ļoti iespējams, ka salīdzinoši daudz vietu varētu iegūt konservatīvie un tieši viņi varētu veidot nākamo valdību.”

Partiju kampaņas ar reklāmām, paziņojumiem un tikšanos ar vēlētājiem svarīgākajos rajonos norit pilnā sparā. Būtiska sastāvdaļa ir arī televīzijas debates. Pirmās no tām notika jau pagājušajā trešdienā Kvebekā. Tajās piedalījās Trudo, Šīrs, Singhs un Blanšē. Viens no partiju strīdu objektiem ir vides jautājumi un federālais oglekļa nodoklis, kas tika uzlikts četrām no desmit Kanādas provincēm, kuras nebija ieviesušas savus plānus klimata pārmaiņu novēršanai. Ar šo nodokli liberāļi cenšas izpildīt Parīzes klimata vienošanās saistības. Konservatīvo līderis Šīrs nodokli nosaucis par negodīgu un ievēlēšanas gadījumā solījis to atcelt. Debatēs Šīrs izmantoja klimata jautājumu tematiku, lai uzbruktu Trudo.

„Trudo kungs, nav neviena kanādieša, kas uzskatītu, ka viņš kļūst bagātāks, maksājot jaunus nodokļus. Vides jautājumos jūs esat liekulis. Šovakar mūsu vidū atrodas tikai viens līderis, kurš savā vēlēšanu kampaņā izmanto divas lidmašīnas. Tas esat jūs. Viena no tām ir domāta jums un medijiem, otra ir paredzēta jūsu kostīmiem un kanoe laivām. Tā ir jūsu izvēle. Jūs esat oglekļa liekulis. Jūs esat vides jautājumu liekulis,” sacīja Šīrs.

Trudo tiek kritizēts ne tikai par Šīra pieminētajām divām lidmašīnām, ko premjers izmanto savā priekšvēlēšanu kampaņā. Viņš tika kritizēts arī par vairākus miljardu dolāru vērta naftas cauruļvada iegādi. Tieši Kvebekā dzīvo liela daļa vēlētāju, kuriem klimata jautājumi ir svarīgi, tādēļ Liberālā partija šeit varētu ciest zaudējumus.

Galvenā kanādiešu uzmanība šajās vēlēšanās ir pievērsta ne tikai vides jautājumiem, bet arī veselības aprūpei un ekonomikai. Lai gan ekonomika šķiet dzīvīga un bezdarbs sasniedzis teju vēsturiski zemāko līmeni, ne visām ģimenēm šķiet, ka to dzīves ir rožainas. Pērn Kanāda bija starp tām G7 valstīm, kurā parāda un ienākumu attiecība ir visaugstākā. Ļoti augsto mājokļu cenu dēļ tādās pilsētās kā Toronto un Vankūvera mājas iegāde daudziem ir izaicinājums.

Par šiem un citiem jautājumiem partiju līderi varēs debatēt jau pirmdien, kad norisināsies nākamās televīzijas debates, kas notiks angļu valodā, bet ceturtdien premjera kandidāti vēlreiz debatēs franču valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti