Briselē pēc pretrasisma demonstrācijas izceļas grautiņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par spīti pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem pulcēties, svētdien, 7. jūnijā, Brisele pieredzēja lielu pret rasismu vērstu demonstrāciju. Tajā piedalījās 10 000 cilvēku, un pēc protesta akcijas pilsētas centrā sākās arī veikalu demolēšana un grautiņi. 

Pēc grautiņiem Brisele pirmdien jau atkopusies. Tiek mazgātas aprakstītās sienas veikaliem, kas pulcē cilvēkus, it kā nekas nebūtu bijis. Izsistie veikalu skatlogi aiznagloti ar dēļiem.  

“Man ir 63 gadi, un es nekad agrāk nebiju redzējusi kaut ko tādu uz ielas.  Tas bija pilnīgs uzbrukums, cilvēki kliedza, petardes... Policija bija uz ielas, bet viņi neko nevarēja izdarīt. Tas bija briesmīgi,” par svētdien piedzīvoto stāstīja veikala īpašniece Kristīne Leskrenjē-Duri.

Vandālismā un grautiņos iesaistītie izmantoja situāciju, ka pa dienu pie Beļģijas tiesu pils pulcējās 10 000 cilvēku,  lai mierīgi protestētu pret rasismu pēc Džordža Floida nāves ASV pirms nedēļas.

Tur bija sanācis daudznacionāls pūlis, ieskaitot arī  ģimenes ar bērniem. Lai gan daudzi demonstrācijas laikā nēsāja maskas, pūļa lielums protestētājiem apgrūtināja sociālās distancēšanās ievērošanu.

“Tas, ka cilvēki pandēmijas laikā iznāk ielās, nozīmē, ka nu ir gana un ka tagad kaut kam jāmainās,” uzsvēra Beļģijas “Network for Black Lives” pārstāve Ange Kaze.

Beļģijai ar rasismu ir īpašas attiecības. Un tas demonstrantus un arī vandāļus pulcēja ap beļģu karaļa Leopolda II pieminekli, kas atrodas netālu no karaļa pils. 

Daudzus ārzemniekus tas pārsteidz, ka šis piemineklis te joprojām atrodas.  Karalis Leopolds II ir bijis ļoti aktīvs, bet pretrunīgi vērtēts – viņš bija vienīgais īpašnieks kolonijai, ko sauca par Kongo brīvvalsti 19.-20. gadsimtu mijā, no kuras viņš guva milzīgu bagātību, eksportējot ziloņkaulu un ražojot gumiju. Taču, lai piespiestu vietējos strādāt gumijkoku plantācijās, tika cirstas rokas un kājas – kopā gāja bojā apmēram 10 miljoni Kongo iedzīvotāju. Tas ierindojis šo karali kā ceturto pasaulē pēc nogalināto cilvēku skaita aiz Mao, Staļina un Hitlera.

Tāpēc Karaļa Leopolda II skulptūras cietušas arī citās Beļģijas vietās.

 KONTEKSTS:

ASV jau vairāk nekā nedēļu notiek protesti, ko izraisīja melnādainā Džordža Floida nāve 25. maijā policijas aizturēšanas laikā Mineapolē un kas tagad pārauguši tik plašos grautiņos, kādi ASV nav pieredzēti gadiem.  Protesti notiek arī citur pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti