BRICS valstis veidos savu valūtas fondu

Krievijas, Brazīlijas, Indijas, Ķīnas un Dienvidāfrikas Republikas (BRICS) vadītāji vakar Brazīlijā notikušajā sammitā vienojušies par sava valūtas fonda izveidošanu.  Tā mērķis būs veicināt valstu ekonomisko attīstību.

Krievija svin uzvaru ekonomiski strauji augošo valstu samitā BRICS, kas nupat noritējis Brazīlijā. Tā dalībnieki nolēma nekritizēt Maskavu par pozīciju Ukrainas jautājumā un vēl vairāk – vienojās par alternatīvu Rietumu kontrolētajām starptautiskajām finanšu institūcijām.  

Jaunā fonda līdzekļu apmērs būs apmēram 73 miljardi eiro. Lielāko ieguldījumu – apmēram 30 miljardus eiro, tajā veiks Ķīna.

Arī institūcijas mītne atradīsies šīs valsts teritorijā. Fonds tiks izmantots, lai palīdzētu valstīm izvairīties no īstermiņa likviditātes problēmām. Tas arī veicinās sadarbību starp valstīm un palīdzēs stiprināt globālo finanšu sistēmu – teikts valstu vadītāju parakstītajā Fortalezas deklarācijā.

Tieši tāds bija Krievijas prezidenta Vladimira Putina mērķis, dodoties plašā vizītē uz Latīņameriku – rast sabiedrotos Ukrainas konflikta jautājumā, kā arī pārliecināt BRICS dalībvalstis - Brazīliju, Indiju, Ķīnu un Dienvidāfriku pretoties ASV spiedienam un izaicināt rietumvalstu dominanci pasaulē. 

Tagad tās vienojušās izveidot Attīstības banku, kas iecerēta kā alternatīva Pasaules Bankai, un rezerves fondu kā jaunu Starptautisko Valūtas fondu. 

Jauno institūciju mērķis būs finansēt infrastruktūras projektus un novērst nākotnes krīzes. Vienlaikus Brazīlijas prezidente Dilma Rusefa arī aicināja reformēt Starptautisko Valūtas fondu un pārvērtēt balsstiesību sadalījumu tajā, lai atspoguļotu attīstības valstu nozīmi. 

Eksperti jauno fondu vērtē kā pretsvaru Pasaules bankai un Starptautiskajam Valūtas fondam. Daudzas attīstības valstīs apvaino šīs finanšu institūcijas pārāk lielā ASV un Eiropas valstu interešu aizstāvībā.

BRICS valstīs dzīvo aptuveni 40 procenti no pasaules iedzīvotāju skaita, un tās nodrošina piektdaļu no globālās ekonomikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt