Pusdiena

Trauksmes cēlāji savus ziņojumus varēs iesniegt Valsts kancelejā

Pusdiena

Daugavpils domes deputāti šodien lems par sabiedriskā transporta brīvbiļetēm pensionāriem

Atliek sarunas starp Eiropas Savienību un Kanādu par CETA parakstīšanu

Beļģijas politiķi turpina pierunāt valoniešus piekrist ES – Kanādas līgumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ceturtdien, 27.oktobrī, Briselē būtu jānotiek Eiropas Savienības (ES) un Kanādas samitam, kura laikā abas puses parakstītu tirdzniecības līgumu, bet to Beļģijā nobloķēja Valonijas reģiona parlaments. Tagad beļģu politiķi atsāks sarunas cerībā tomēr panākt pozitīvu balsojumu. 

Līdz tam bloka līgums ar Kanādu joprojām paliek iesaldēts.  Kanādas premjerministrs savu ceturtdienas vizīti Briselē ir atcēlis un tikšanās nebūs.  

Eiropas Savienības un Kanādas līgums jeb saīsinājumā CETA ir tapis septiņus gadus, ilgās un pamatīgās sarunās. Tā būtība ir atcelt daudzus līdz šim pastāvējušus ierobežojumus, maksājumus abu pušu tirdzniecībai. Slēdzot līgumu, gan kanādiešu, gan eiropiešu preces un produkti varēs plūst brīvāk.

Kanādiešiem tā būs iespēja piekļūt līdz šim ļoti strikti aizsargātajam ES lauksaimniecības, savukārt eiropiešiem – ļoti pievilcīgajam un labvēlīgajam Kanādas sabiedriskā iepirkuma tirgum.

Eksperti lēš, ka ES ekonomikā ik gadu ieplūdīs 12 miljardu eiro. Tas viss ir gan radījis pozitīvu, gan arī kritisku reakciju. Daži norāda, ka, visticamāk, lielākās ieguvējas būs lielās kompānijas, nevis mazie uzņēmēji. Taču galu galā visas 27 Eiropas Savienības dalībvalsti slīgumu ir atbalstījušas, izņemot vienu – Beļģiju, kur pret to arvien ir daļa valsts kopienas - franču valodā runājošās Valonijas parlaments.

Valonijas deputāti nav vienisprātis par investoru tiesu, proti, jaunu veidojumu, kurš izskatītu investoru iebildumus gadījumos, ja līgums nav strādājis viņu interesēs. Valonijā arī bažījas, ka līgums vājinās darba un vides standartus, turklāt apdraudēs arī reģiona lauksaimniecības industriju.

Kanādas premjerministram Džastinam Trudo ceturtdien vajadzēja ierasties Briselē, lai svinīgā un oficiālā gaisotnē parakstītu ilgi gaidīto līgumu, bet tā vietā visas acis būs pievērstas Beļģijai. Par spīti šim notikumiem Kanāda netur ļaunu prātu, un Kanādas Starptautiskās tirdzniecības ministrija ir pavēstījusi, ka jebkurā gadījumā joprojām vēlas šo līgumu ar Eiropu parakstīt.

Tikmēr Eiropas Savienības institūciju centrā Briselē notiks līguma atbalstītāju akcija, kuras laikā piedāvās fotografēties ar viltotu policistu, norādot, ka tā vietā varēja būt izskatīgais Kanādas premjers Džastins Trudo.

Grupa „Spirits Europe”, kura ir akcijas rīkotāja, izplatījusi arī reklāmas rullīti sociālajos tīmekļos internetā, kurā risināta vārdus spēle ar uzrakstu „CETA nē!” angļu valodā, to pārvēršot par „CETA tagad!”.  

Analītiķi norāda, ka Eiropas Savienībai šobrīd ir lielas grūtības ar starptautisko līgumu parakstīšanu. Gluži kā līgums ar Kanādu, arī vienošanās ar ASV piedzīvo milzu pretestību gan no nozaru grupām, gan no eiroskeptiķu puses. Eiropas Savienības līderi arvien cer līgumu noslēgt līdz nākamā gada sākumam, kad noslēgsies līdzšinējā prezidenta Baraka Obamas varas gadi.

Priekšvēlēšanu klimats ASV nerada drošību par to, ka būtu labi nogaidīt, tā kā prezidenta kandidāts, republikānis Donalda Tramps aktīvi kampaņo pret līgumu ar Eiropas Savienību. Eiropas Komisija līdz oktobra nogalei gatavojas laist klajā apjomīgu statistiku par to, kāds būs dalībvalstu un to pilsētu lielākais ieguvums, noslēdzot līgumu ar ASV. Tas, kā jau iepriekš norādījis britu laikraksts „The Guardian”, būs mēģinājums saglābt lielā mērā zaudēto pārliecināšanas kampaņu, tā kā eiroskeptiķu un līgumu pretinieku balsis šajā cīņā ir izrādījušās spēcīgākas.

ES patlaban gaidīšanas režīmā ir vēl virkne citu tirdzniecības līgumu, tajā skaitā arī ar Japānu un Meksiku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti