Dienas ziņas

Ēdolē atklāj pieminekli Krišjānim Valdemāram

Dienas ziņas

Ieklausies Latgalē!

Protestā Baltkrievijā piedalās arī mākslinieki

Baltkrievijā streikiem arvien vairāk pievienojas valstij piederošo rūpnīcu darbinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievijā desmito dienu norisinās iedzīvotāju protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Arvien vairāk valstij piederošo rūpnīcu darbinieki pievienojas streikiem. Lietuvas likumdevēji un Igaunijas valdība otrdien, 18. augustā, neatzina Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus. Situāciju Baltkrievijā apsprieduši arī Vācijas un Krievijas līderi.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijā desmito dienu norisinās protesti pret prezidenta vēlēšanu rezultātu.
  • Protestētāji prasa Lukašenko atkāpšanos un godīgu vēlēšanu sarīkošanu.
  • Baltkrievijas lielākajos valsts kontrolētajos uzņēmumos turpinās darbinieku streiki.
  • Darbs gandrīz pilnībā ir apstājies vienā no pasaulē lielākajām kālija minerālmēslu ražotnēm.
  • Uzņēmuma arodbiedrība apgalvo, ka streikotāju rindas papildinās; neliela daļa turpina darbu.
  • Minskas Traktoru rūpnīcā darbinieki masveidā prasa bezalgas atvaļinājumu un dodas protestēt.
  • Atlūgumu iesnieguši vairāk nekā 80 Jankas Kupalas Nacionālā akadēmiskā teātra darbinieki.
  • Lielākā daļa darbinieku uzskata, ka teātra ģenerāldirektors atlaists politisku iemeslu dēļ.
  • Notiekošo Baltkrievijā telefonsarunā apspriedusi Vācijas kanclere un Krievijas prezidents.
  • Merkele: Baltkrievijas valdībai ir jāizbeidz vardarbība, jāiesaistās dialogā ar sabiedrību.
  • Savukārt Putins aicinājis ārvalstīm neiejaukties Baltkrievijas iekšējās lietās.
  • Tramps uzsver demokrātijas nozīmi; demonstrācijas ir lielas, bet "izskatās miermīlīgas".

Baltkrievijā streikiem arvien vairāk pievienojas valstij piederošo rūpnīcu darbinieki
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā un citās pilsētās tūkstošiem cilvēku otrdien devušies ielās, lai pieprasītu autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un godīgu vēlēšanu sarīkošanu.

Šodien ir dzimšanas diena opozicionāram Sergejam Tihanovskim, kura sieva Svetlana Tihanovska bija Lukašenko galvenā konkurente vēlēšanās. Tihanovskis kopš maija atrodas ieslodzījumā. Viņu apsūdz mēģinājumā sarīkot masu nemierus. Tihanovska aizstāvji uzskata, ka viņam izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas. Vairāki simti protestētāju Minskā pie pirmstiesas izolatora, kurā atrodas Tihanovskis, kopīgi skandēja "Sergej, daudz laimes dzimšanas dienā".

Tikmēr lielākajos Baltkrievijas valsts kontrolētajos uzņēmumos turpinās darbinieku streiki.

Darbs gandrīz pilnībā ir apstājies vienā no pasaulē lielākajām kālija minerālmēslu ražotnēm "Belaruskaļij". Uzņēmuma arodbiedrība apgalvo, ka streikotāju rindas papildinās, bet neliela daļa strādnieku turpina darbu.

Minskas Traktoru rūpnīcā (MTZ) darbinieki masveidā iesniedzot pieteikumus bezalgas atvaļinājumam un pievienojas streikam, vēsta telvīzijas kanāls "Belsat".

Svetlanas Tihanovskas štābs otrdien acināja valsts uzņēmumu, iestāžu un organizāciju kolektīvus streikot un rīkot miermīlīgas demonstrācijas pilsētu centrālajos laukumos. Protestētājiem vietējai pašvaldībai esot jāpieprasa Lukašenko atkāpšanās un jāprasa neatzīt prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Lukašenko, vakar tiekoties ar Minskas Autovilcēju rūpnīcas (MZKT) darbiniekiem, sacīja, ka ir piedāvājis opozīcijai pārskaitīt prezidenta vēlēšanās nodotās balsis, bet esot saņēmis atteikumu.

Tihanovskas sabiedrotā Marija Koļesņikova ziņu aģentūrai "RIA Novosti" sacīja, ka par šādu prezidenta piedāvājumu dzird pirmo reizi. Viņa piebilda, ko to nemaz nevarētu izdarīt, jo milzīgs skaits nodoto biļetenu esot iznīcināti.

Arī vairāk nekā 80 Jankas Kupalas Nacionālā akadēmiskā teātra darbinieku iesnieguši atlūgumu. Lielākā daļa aktieru, kā arī vairāki tehniskie darbinieki uzskata, ka teātra ģenerāldirektors Pāvels Latuško nedēļas sākumā atlaists politisku iemeslu dēļ. Latuško atklāti uzstājās pret vardarbību Minskā notiekošo protestu laikā, kā arī pieprasīja aizturēto atbrīvošanu. Teātra vadītājs aktīvi piedalījās arī dažādos mītiņos, bet teātra fasādi rotāja baltsarkanbaltais karogs.

Šorīt ar teātra darbiniekiem tikās valsts kultūras ministrs, kurš noliedza, ka atlaišanas iemesli bijuši politiski.

"Kupalas teātris nav nekāds politiskais klubs, tā tas nav. Dārgie kolēģi, lūdzu, nodarbojaties ar mākslu. Pārstājiet šo un nodarbojieties ar mākslu!" teica Baltkrievijas kultūras ministrs Jurijs Bondars.

Pie teātra ieradās arī prezidenta amata kandidātes Tihanovskas līdzgaitniece un bijušā prezidenta kandidāta Viktora Babariko vēlēšanu štāba vadītāja Koļesņikova. Viņa izteica atbalstu atlaistajam režisoram Latuško. "Es ļoti labi zinu, cik daudz viņš paveicis šajā amatā. Uzskatu, ka tas, kas pašlaik notiek, ir negodīgi. Šādi cilvēki ir jāatbalsta, un es ļoti lepojos, ka viņu pazīstu." 

Pašreizējo protestu laikā mākslai ir liela nozīme. Lai solidarizētos ar ielās izgājušajiem, tiek gatavoti dažādi plakāti, uzņemti video. Kā Latvijas Televīzijai skaidroja protesta dalībniece Jūlija, tāda kopības sajūta Baltkrievijas sabiedrībā ir kas nebijis un izpaužas visdažādākajos veidos.

"No vienas puses, Pāvels Latuško Baltkrievijā ir cienījama persona. Viņš ir bijis kultūras ministrs, kā arī vēstnieks Baltkrievijas vēstniecībā Francijā. No otras puses, pašlaik Baltkrievijas sabiedrība ir apvienojusies un solidarizējas. Proti, ja kāds tiek pakļauts jebkādai vajāšanai, cilvēki viņu aizsargā. Piemēram, tagad redzam – ja kādā rūpnīcā darbinieki streiko, tad viņi lūdz arī citus nākt viņus atbalstīt. Un cilvēki to dara," teica protesta dalībniece.

Minskas iedzīvotāja arī uzsvēra, ka Jankas Kupalas Nacionālajam akadēmiskajam teātrim ikviena baltkrieva sirdī ir īpaša vieta. Teātrī tiek uzvesti baltkrievu rakstnieku darbi baltkrievu valodā.

"Līdz ar to mani nepārsteidz ziņas, ka teātris pievienojies pašreizējai protestu kustībai un teātra darbiniekiem ir sava pilsoniskā nostāja. Kupalas teātris savā ziņā ir pati baltkrievu kultūras un tradīciju sirds."

Nākamā sezona teātrī ir īpaši nozīmīga – tā būtu simtā teātra vēsturē. Pašlaik gan nav zināms, vai tā varēs notikt, ņemot vērā, ka gandrīz visi darbinieki iesnieguši atlūgumu.

Notiekošajam Baltkrievijā seko arī citur pasaulē.

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu paziņojis, ka Igaunija neatzīst Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus, jo tie esot viltoti, lai nodrošinātu Lukašenko uzvaru. Igaunija uzskata, ka tādējādi Lukašenko ir zaudējis prezidenta mandātu.

Lietuvas Seims otrdien pieņēma rezolūciju, kurā aicina neatzīt Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus un līdz ar to arī Lukašenko amata leģitimitāti. Tāpat rezolūcijā aicināts ieviest sankcijas pret Baltkrievijas vadošajām amatpersonām.

Pirms trešdien, 19. augustā, paredzētā Eiropas Savienības (ES) ārkārtas samita notiekošo Baltkrievijā telefonsarunā apspriedusi Vācijas kanclere Angela Merkele un Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Merkele esot uzsvērusi, ka Baltkrievijas valdībai ir jāizbeidz vardarbība pret protestētājiem un jāiesaistās dialogā ar sabiedrību.

"Kā jau zināt, mums ir starptautiski konflikti. Šobrīd pieminēšu demonstrācijas Baltkrievijā, par ko rīt Eiropadome diskutēs videokonferencē. Šodien es runāju ar prezidentu Vladimiru Putinu.

Vēlreiz atgādināju, ka jāgarantē vārda brīvība un tiesības iet demonstrācijās, kā arī jāatbrīvo ieslodzītie. Ir jāveido nacionāla mēroga dialogs, lai miermīlīgi risinātu situāciju. To turpināsim apspriest arī rīt," teica Merkele.

Savukārt Putins aicinājis ārvalstīm neiejaukties Baltkrievijas iekšējās lietās.

Ar Krievijas prezidentu Putinu sazvanījies arī Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, lai pārrunātu situāciju Baltkrievijā. Pusstundu ilgajā telefonsarunā apspriestas iespējas, kā veicināt dialogu, kas ļautu miermīlīgi atrisināt radušos situāciju.

Notikumi Baltkrievijā nav atstājuši vienaldzīgas arī Amerikas Savienotās Valstis (ASV). Prezidents Donalds Tramps, runājot par situāciju Baltkrievijā, uzsvēra, cik svarīga ir demokrātija.

"Saprotiet mani! Man patīk redzēt demokrātiju. Demokrātija ir reta parādība pasaulē. Nešķiet, ka Baltkrievijā ir pietiekama demokrātija. Mēs tagad runājam ar daudziem cilvēkiem, runāsim arī ar Krieviju. Runāsim arī ar citiem, kas iesaistīti. Redzam lielas demonstrācijas, un tās izskatās miermīlīgas. Atšķirībā no tā saucamajiem miermīlīgajiem protestiem, kuru laikā tika dedzināti veikali," sacīja Tramps.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti