Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Covid-19 vakcīnu izstrādātāji ziņo par progresu

Nopludina telefonsarunas par R. Bondarenko slepkavību

Baltkrievijā nopludinātas telefonsarunas: Specdienestu cīņa par izdzīvošanu vai signāls no Kremļa?

Baltkrievijā nopludinātas telefonsarunas saistībā ar incidentu, kad līdz nāvei piekauts Minskas iedzīvotājs, kurš iesaistījās vārdu apmaiņā ar cilvēkiem, kuri kādā Minskas pagalmā novāca demokrātiskās kustības simbolus. Eksperti pieļauj, ka šādu sarunu nopludināšana varētu liecināt par to, ka autoritārā valsts vadītāja Aleksandra Lukašenko režīma iekšienē sākusies cīņa par izdzīvošanu, bet netiek izslēgta arī Kremļa loma.

ĪSUMĀ:

  • Kikboksa čempionu Šakutu un Hokeja federācijas vadītāju Baskovu vaino cilvēka nāvē.
  • Iespējams, viņi piekāva vīrieti, kurš neļāva pagalmā nogriezt baltsarkanbaltas lentes.
  • Baltkrievijā nopludinātas telefonsarunas it kā starp Šakutu un Baskovu.
  • Šajās sarunās apspriesta vīrieša piekaušana.
  • Baskovs apsūdzības noliedz, Šakuta nekomentē.
  • Iespējams, sarunas nopludinātas, lai pierādītu – vīrieša nāvē vainojams OMON.
  • Tas var nozīmēt, ka režīma iekšienē sākusies cīņa par izdzīvošanu.
  • Dienesti domā par nākotni un grib novelt atbildību par notikušo uz citiem.
  • Vēl viena versija: Sarunu nopludināšana ir signāls no Kremļa.
  • Kremlis var dot mājienu – tā dienestu kabatās glabājas ne tas vien.

11. novembra vakarā vienā no Minskas pagalmiem ieradās nezināmas personas civilās drānās un sejas maskās, lai novāktu opozīcijas aktīvistu piesietās balti sarkanbaltās lentītes. Izcēlās konflikts ar iedzīvotājiem. Svešinieki uzbruka arī 31 gadu vecajam Romānam Bandarenkam, kuru vēlāk aiznesa uz mikroautobusu un aizveda uz milicijas daļu, bet no turienes – uz slimnīcu, kur nākamajā dienā Bandarenka mira.  

Bandarenku zemē nogāzis un sitis pasaules čempions kikboksā Dmitrijs Šakuta, un klāt bija arī Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs. Abus atpazina pēc aculiecinieku safilmētajiem video.

Pāris dienas vēlāk ziņu kanāls “Nexta” publiskoja telefonsarunas, kurā divi vīrieši, kuru balsis ļoti līdzinās Šakutas un Baskova balsij, apspriež Bandarenkas nāves apstākļus. Kā uzskata baltkrievu politiskie analītiķi, maz ticams, ka sarunas ir viltotas.

 Fragments no sarunas:

- Īsi sakot. Nataša jau aizbrauca, satikās, parunāja ar vienu otru. Tagad skaidrojas. Brīdināja visus – ja nu kas, mūsu nekur nebija.
- Nu.
- Lūk. Tagad skaidrosies, kas un kā.
- Lai skaidrojas.  
- Kā šie varēja viņu, bezsamaņā bļ..*** nodot milicijas daļai ..bļ..***  viņi tak nepieņemtu. Bet šie man zvana un saka
ko jūs ar viņu izdarījāt? Ko jūs viņu bezsamaņā nodevāt? Es saku – ko??
- Skaidrs. Jautājums formulēts tā, lai noņemtu atbildību.

Šakuta nav atbildējis uz žurnālistu jautājumiem. Savukārt Baskovs noraidījis pārmetumus, paziņojot, ka ar apsūdzībām viņam nav nekāda sakara, tām par iemeslu kalpojusi viņa pilsoniskā nostāja, kas nesaskanot ar protestētāju viedokli.

Baltkrievijā nevienam nav iespējams noklausīties telefonus un ierakstīt sarunas, izņemot Valsts drošības komiteju vai Iekšlietu ministriju. Un tas iespējams vēl vienā gadījumā – ja sarunas ieraksta paši tās dalībnieki, lai ievirzītu notikumu gaitu sev vēlamā gultnē. Proti, lai ar Lukašenko administrācijas atbalstu radītu viedokli, ka atbildība par Romāna Bandarenkas slepkavību gulst nevis uz Lukašenko aprindu draugiem, bet gan uz omoniešiem, kuriem neviens nevar sadzīt pēdas.

Fragments no sarunas:

-  Ko viņi varēja izdarīt, ja viņš tik smagā stāvoklī?
- Nu nezinu. Mašīnā viss iespējams. Iespert pa vēderu, bļ***
tad liesas plīsums. Nezinu, ko vēl.
- Nu.. liesas plīsums
tas saprotams. Bet te atklāta galvaskausa smadzeņu trauma. Viņu gulošu autobusā ar kājām vajadzēja sist.
-  Redzi kāda situācija .. Tu pats redzēji, ka mēs ..  tas ir
es pieskrēju, viņu nogāzu. Es viņu neatslēdzu. Ne es, bļ***.
- Jā. Protams.
- Nu. Paņēma aiz rokām, kājām, viņš rāvās, bļ*** un aizvilka..

Sarunu publiskošana var liecināt par to, ka režīma iekšienē sākusies cīņa par izdzīvošanu. Agri vai vēlu, bet būs liela izskaidrošanās – kurš vainīgs cilvēku piekaušanā un nogalināšanā. Un savstarpēji konkurējošie iekšlietu dienesti centīsies viens otru iegāzt un novelt atbildību uz otru.

Publiskotās telefona sarunas attiecas gan uz Lukašenko pietuvinātajiem, gan Iekšlietu ministriju, kuras pakļautībā ir milicija, OMON un citas spēka un soda struktūras, kas vajā demonstrantus un režīma kritiķus. Tātad to var uzskatīt par mērķtiecīgu sitienu. 

Publiskots arī fragments no sarunas, kurā Lukašenko preses sekretāre Nataša Eismonta un Hokeja federācijas vadītājs Dmitrijs Baskovs organizē grupu, lai brauktu novākt opozīcijas demonstrantu atstātās balti sarkanbaltās lentītes:  

 - Dima, paiesim vai pabrauksim pa pagalmiem. 
- Labi.
- Ja jau esam te atbraukuši. Mums šķiet
ja tur ieietu dziļāk pagalmos, tur lentes un sienu zīmējumi un viss noteikti varētu būt. Ja jau esam te, paiesim, paskatīsimies. Un tad domāsim, kur tālāk doties.
- Jā, labi.
- Klausies.. tur tālāk.. gar ceļa malu ir lentes. Aleksandrs Petrovičs ierosināja, lai mēs ātri aizejam un nogriežam, bet viņš pats ar OMON netālu pastāvēs un mūs piesegs.
- Labi. Braucam.
-  Mēs atgriežamies. Tur pagalma otrā pusē vēl esot lentes. Barsukovs  ierosināja, lai mēs atgriežamies. Vieni. Kā uzvarētāji. Un mierīgi turpinām griezt.  Viņi būšot netālu no mums..
- Sapratu. Mēs braucam aiz tevis.

Vēl viena versija – sarunu nopludināšana varētu būt bijusi Krievijas Federālā drošības dienesta vai izlūkdienesta operācija, lai izdarītu spiedienu uz Aleksandru Lukašenko un parādītu, cik viegli var “ielīst” Baltkrievijas politiskajā vidē un Lukašenko elites lokā. Šādā veidā Kremlis dod skaidru mājienu – tā dienestu dziļajās kabatās glabājas ne tikai tas vien.

Interneta izdevums “Belarusskij partizan” citē bijušo VDK pulkvedi Valēriju Kostku sakām, ka šādus audioierakstus nenopludina tāpat vien.

Trešdien, 25. novembrī, Minskā ierodas Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kuru dēvē par Vladimira Putina pastnieku. Drīz pēc audio ierakstu parādīšanās neoficiāli izskanēja runas par to, ka 2021. gada pasaules čempionāts hokejā varētu tikt pārcelts no Baltkrievijas uz Krieviju.

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās par uzvarētāju tika pasludināts Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Cilvēki uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Viņi iebilst arī pret policijas vardarbību, aizturot protestu dalībniekus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt