Baltkrievijā atvadās no nogalinātā opozīcijas aktīvista Bandarenkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievijā piektdien atvadās no Romana Bandarenkas, kurš zaudēja dzīvību pēc aizturēšanas un nokļūšanas milicijas aizturēšanas izolatorā. Pret ārstiem un žurnālistiem, kas izmeklējuši un ziņojuši par Bandarenkas nāves apstākļiem, ierosinātas krimināllietas. Tikmēr Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko veicis kadru pārmaiņas spēka struktūrās, īpaši uzdodot rūpēties par sabiedriskās kārtības nodrošināšanu Minskā, kā arī uzdodot tikt galā ar dumpīgo Jankas Kupalas teātri. 

Baltkrievijā atvadās no protestos nogalinātā opozīcijas aktīvista Bandarenkas
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Skandējot frāzi – “Roma, tu esi varonis!”, tūkstošiem cilvēku piektdien pulcējās Minskā pie Kristus augšāmcelšanās baznīcas, lai pēdējā gaitā pavadītu Romanu Bandarenku. 31 gadu vecais vīrietis mira 12. novembrī slimnīcā pēc tam, kad dienu iepriekš savas mājas pagalmā jeb tā dēvētajā “Pārmaiņu laukumā” tika piekauts un aizvests uz Iekšlietu ministrijas aizturēšanas izolatoru. Slimnīcā viņš nonāca ar smagiem miesas bojājumiem, un viņa dzīvību glābt neizdevās.

Lai arī sākotnēji milicija paziņoja, ka vīrietis ir bijis alkohola reibumā, atklātībā nonāca ārstu slēdziens, kurā šī informācija tika apgāzta.

Romana Bandarenkas nāve ir izraisījusi asu nosodījumu gan baltkrievu sabiedrībā, gan ārpus Baltkrievijas robežām, un tieši šī slepkavība ir kalpojusi par pamatu tam, lai Eiropas līderi ātrāk spriestu par sankciju pastiprināšanu pret Baltkrieviju. Taču Baltkrievijas varas iestādes nedomā apstāties.

Piemēram, Ģenerālprokuratūra ir ierosinājusi krimināllietu par ārsta noslēpuma izpaušanu un neuzticamas informācijas izplatīšanu par Bandarenkas nāvi.

Tiesībsargājošo iestāžu darbinieki ieradušies arī pie interneta resursa “tut.by” korespondentes Katerinas Borisevičas, kas gatavoja materiālus par Bandarenkas nāves apstākļiem. Boriseviča nogādāta izmeklēšanas izolatorā.

Norādot nepieciešamību pastiprināt sabiedrisko kārtību, Lukašenko ceturtdien veica kadru pārmaiņas spēka struktūrās. Par jauno sabiedriskās kārtības milicijas komandieri iecelts Jurijs Nazarenko, kurš uzsvēra, ka milicijas rīcībā ir visi līdzekļi kārtības pastiprināšanai: “Valsts vadītājs ir izvirzījis uzdevumu garantēt sabiedrisko drošību galvaspilsētā Minskā un citos valsts reģionos. Sabiedriskās drošības milicijai pašlaik ir visi nepieciešamie spēki un līdzekļi, ar kuriem mēs varam ietekmēt tās protesta akcijas, kas notiek gan galvaspilsētā, gan reģionos.”

Daudziem par pārsteigumu izrādījusies arī jauna kultūras ministra iecelšana. Par jauno ministru kļuvis Anatolijs Markevičs, kuram iepriekš ar kultūras sfēru nav bijis nekāda sakara.

Pēc Lukašenko vārdiem, šāds cilvēks arī ir nepieciešams, lai citstarp tiktu skaidrībā ar dumpīgo Jankas Kupalas teātri, kuru savulaik vadīja arī viens no pašreizējiem opozīcijas līderiem Pāvels Latuško.

Lukašenko skaidroja: “Šis tomēr ir nacionālais teātris. Valsts seja. Es visu esmu darījis, lai tas pārvērstos par konfekti. Es kontrolēju kadrus, lai tur būtu normāli cilvēki, jaunieši un tā tālāk. Un tad atnāca viens nelietis. Lūdzās uz turieni un zvērēja uzticību valstij, dzimtenei un prezidentam. Un kas ar šo visu trupu ir noticis? Kāpēc es to saku? Mēs aiziesim, bet šis kauna traips paliks Baltkrievijas tautas vēsturē. Tāpēc ir nepieciešams patriots, savu valsti mīlošs cilvēks, kurš tur ieviesīs kārtību. Es stāvēšu turpat aiz muguras. Taču nav pieļaujams, ka pie mums valstī ir tāda kultūras darbinieku un vadītāju attieksme pret valsti. Var būt savs viedoklis,  un tādam ir jābūt, bet likumu pārkāpt nedrīkst.”

Runājot par valsts iestādēm, baltkrievu mediji ziņo, ka arvien vairāk uzņēmumos tiek atlaisti no darba protesta akcijas atbalstošie darbinieki. Piemēram, no uzņēmuma “Belaruskaļij” dienas laikā vien atlaisti gandrīz 50 cilvēki.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī ES un citas rietumvalstis, un Eiropas Savienība (ES) atsakās atzīt Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu.

Baltkrievijas sabiedrību šokējusi kāda smagi piekauta Minskas iedzīvotāja nāve. Maskās ģērbušies vīrieši, kurus aktīvisti uzskata par civilajās drēbēs tērptiem OMON darbiniekiem, 12. novembrī, vakarā uzbruka 31 gadu vecajam Ramanam Bandarenkam, kurš bija iznācis savas mājas pagalmā pie tā sauktā "Pārmaiņu laukuma".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti