Dienas ziņas

Noslēdzas dabas lieguma "Jaša" talkas

Dienas ziņas

Aizkrauklē zālienus pārveido par dabiskajām pļavām

Baltkrievijā aizturētos apsūdz terorisma plānošanā

Baltkrievija apsūdz krievu algotņus un Lukašenko kritiķus nemieru plānošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievijas izmeklētāji apsūdzējuši Krievijas algotņus un divus prezidenta Aleksandra Lukašenko kritiķus masu nemieru plānošanā pirms prezidenta vēlēšanām. Tiek norādīts, ka vēl 200 personas atrodas Baltkrievijas teritorijā un notiekot to meklēšana. Tikmēr Krievija noliegusi, ka Baltkrievijā aizturētie Krievijas pilsoņi būtu iesaistīti kādās pretlikumīgās darbībās vai ka viņiem būtu bijuši plāni destabilizēt situāciju.

Baltkrievija apsūdz krievu algotņus un Lukašenko kritiķus nemieru plānošanā
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Baltkrievijas oficiālā aģentūra BELTA vēstīja, ka naktī uz trešdienu, 29. jūliju, Minskas apkārtnē tiesībsargājošo iestāžu darbinieki aizturējuši 32 Krievijas privātās militārās kompānijas “Wagner” kaujiniekus. Vēl viena persona tikusi aizturēta valsts dienvidos. Tika norādīts, ka vēl 200 personas atrodas Baltkrievijas teritorijā un notiekot viņu meklēšana, kas esot kā meklēt adatu siena kaudzē. Personu mērķis esot destabilizēt situāciju vēlēšanu kampaņas laikā.

Ceturtdien, 30. jūlijā, Baltkrievijas Drošības padomes valsts sekretārs Anatolijs Ravkovs paziņoja, ka

pret 32 Krievijas pilsoņiem un vienu Baltkrievijas pilsoni ierosināta krimināllieta par teroraktu gatavošanu.

Viņš arī uzsvēra, ka aizturētie sākuši sniegt liecības. Savukārt vēlāk izmeklētāji nākuši klajā ar jaunu paziņojumu. Pret 33 aizturētajiem Krievijas pilsoņiem un arī pret divām citām personām – Sergeju Tihanovski un Mikolu Statkeviču – ir sākta krimināllieta.

41 gadu vecais blogeris Tihanovskis un 63 gadus vecais Statkevičs ir zināmi kā prezidenta Aleksandra Lukašenko kritiķi, un abi atrodas cietumā.

Kā aģentūrai AFP sacīja Izmeklēšanas komitejas pārstāvis Sergejs Kabakovičs, visas personas esot rīkojušās kopā.

Baltkrievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Baltkrievija un Ukraina vienojušās pastiprināt robežkontroli un uzlabot sadarbību robežu aizsardzībā. Šāds solis sperts, lai novērstu centienus destabilizēt abas valstis. Tā norādīts ministrijas paziņojumā, kas izplatīts pēc tam, kad bija notikusi tikšanās ar Krievijas vēstnieku un Ukrainas vēstnieka pienākumu izpildītāju.

Lukašenko, kurš incidentu uzskata par ārkārtas notikumu,

uzdevis padotajiem vērsties pie Krievijas varasiestādēm pēc paskaidrojuma par notikušo.

"Es jau skatos uz krievu reakciju. Viņi jau attaisnojas un saka, ka mēs bezmaz vai viņus paši šeit ievedām. Skaidrs, kaut kā jau jāmēģina attaisnot savas netīros nodomus. Tāpēc es ļoti lūgtu, lai šajā situācijā un, strādājot ar šiem faktiem, viss notiktu atklāti un tīri. Ja tie ir Krievijas pilsoņi un, kā saprotu, viņi jau nopratināti, tad nekavējoties jāvēršas attiecīgajās Krievijas Federācijas struktūrās, lai viņi paskaidro, kas notiek," sacīja Lukašenko.

Baltkrievijas Ārlietu ministrija pieprasījusi Krievijas vēstniekam Dmitrijam Mezencevam sniegt paskaidrojumus par Krievijas privātās militārās kompānijas “Wagner” līdzstrādnieku ierašanās mērķiem un citiem viņu brauciena aspektiem.

Savukārt Kremlis noliedza, ka pastāvētu jebkādi plāni destabilizēt savu “sabiedroto”. Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs uzsvēra, ka Krievija un Baltkrievija ir “sabiedrotie un ļoti tuvi partneri”. Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvis piebilda, ka spriest par šo tēmu telefoniski steidzamā kārtā Putins un Lukašenko šobrīd neplāno. Peskovs arī norādīja, ka Krievijā privātas militāras kompānijas ir ārpus likuma un ka par to eksistenci viņš neko nav dzirdējis.

"Jau parādījušies apmelojumi, ka kaut kādas organizācijas no Krievijas sūtījušas kaut kādus cilvēkus, lai destabilizētu situāciju Baltkrievijā. Taču, protams, tas nav nekas vairāk kā apmelojumi. Krievija un Baltkrievija ir sabiedrotie un tuvākie partneri. Tāpēc par to nevar būt nekādas runas. Taču katrā ziņā incidents ar Krievijas pilsoņu aizturēšanu ir jāizskaidro," sacīja Peskovs.

9. augustā Baltkrievijā ir paredzētas prezidenta vēlēšanas, kurās ilggadējais valsts galva pretendē uz jau sesto pilnvaru termiņu. Priekšvēlēšanu laiks kļuvis par lielu pārbudījumu pašreizējam prezidentam. Pēdējā laikā arestēti simtiem cilvēku, ieskaitot aktīvistus un blogerus. Tiek ziņots, ka arī 30. jūlija vakarā Minskā opozīcija plāno pasākumu, tādēļ jau pa dienu turp devušies drošības spēki.

Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija pauž bažas, ka incidents ir iestudēts, lai celtu Lukašenko popularitāti un vēl vairāk ierobežotu opozīcijas iespējas.

Aizdomas, ka Lukašenko režīms varētu būt inscenējis arestus, izsaka arī virkne viedokļu līderu rietumvalstīs.

"Krievijas “Wagner” algotņi nevarēja atrasties Minskā bez Lukašenko ziņas un piekrišanas. Varētu šķist, ka Lukašenko gribēja viņus izmantot gadījumā, ja viņš zaudētu vēlēšanās. Tā vietā viņš viņus arestēja, lai uzlabotu savu tēlu valstī. Tipiski viltīgais Lukašenko," komentēja domnīcas “Atlantijas padome” vecākais pētnieks Anderss Olesunds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti