Austrālija noraida Francijas apsūdzības nodevībā zemūdeņu iegādes līguma laušanas lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Austrālijas valdība paziņojusi, ka lēmums lauzt līgumu par Francijā ražoto zemūdeņu iegādi, lai varētu iegūt ASV kodolzemūdenes, bijis balstīts nacionālajās interesēs. Kanbera arī noraida Parīzes apgalvojumus, ka austrālieši nav laikus informējuši par savu lēmumu. Francijas ārlietu ministrs paziņojis, ka notikušais ir nopietni iedragājis aliansi ar ASV.

Austrālija šonedēļ saniknoja sabiedroto Franciju, paziņojot, ka lauž gandrīz 60 miljardu eiro vērtu vienošanos par zemūdeņu iegādi. 2019. gadā noslēgtais kontrakts ar Francijas valdības kontrolēto uzņēmumu “Naval Group” paredzēja, ka Austrālijas vajadzībām tiks uzbūvētas 12 ar elektrību un dīzeļdegvielu darbināmas triecienzemūdenes. 

Turpinās Austrālijas strīds ar Franciju par lauzto līgumu zemūdeņu iegādē
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Franču zemūdeņu vietā Austrālija vēlas iegādāties vismaz astoņas ar ASV un Lielbritānijas tehnoloģijām aprīkotas kodolzemūdenes. To paredz Austrālijas, ASV un Lielbritānijas šonedēļ izziņotā vienošanās par stratēģiskās partnerības izveidi Indijas un Klusā okeāna reģionā, kur pieaug Ķīnas militārā un stratēģiskā klātbūtne.

Francija uz to reaģēja, paziņojot, ka ir saņēmusi sabiedroto dūrienu mugurā un atsauca uz konsultācijām savus vēstniekus ASV un Austrālijā.

Francijas ārlietu minists Žans Īvs Ledriāns sestdien apsūdzēja Austrāliju un ASV melos, divkosībā un uzticības laušanā. Viņš norādīja, ka Francija pirmo reizi kopš diplomātisko attiecību nodibināšanas ar ASV un Austrāliju ir atsaukusi savus vēstniekus. Tas tikai apliecinot, cik ļoti neapmierināta ir Parīze un cik nopietna krīze ir attiecībās ar abiem sabiedrotajiem.

Austrālijas aizsardzības ministrs Pīters Datons svētdien noraidīja Francijas apsūdzības nodevībā, uzstājot, ka Kanbera bijusi atklāta pret Parīzi.

“Ir acīmredzami, ka mēs pieņēmām lēmumu, kas ir mūsu nacionālajās interesēs. Indijas un Klusā okeāna reģionā notiek ļoti nopietnas izmaiņas. Mēs pārskatījām vienošanos ar Franciju un secinājām, ka kodolzemūdenes ir vislabākais risinājums, lai aizsargātu Austrāliju, tāpēc mēs pieņēmām šādu lēmumu. Es saprotu Francijas neapmierinātību ar līguma laušanu, bet galu galā mēs rīkojāmies savu nacionālos interešu vārdā. Apgalvojumi, ka Austrālijas valdība nav bijusi atklāta, ir pretrunā ar mūsu publiskajiem paziņojumiem ilgākā laika posmā. Valdībai bija bažas,  un mēs par tām esam runājuši. Mēs arī turpmāk vēlamies cieši sadarboties ar Franciju,” Datons sacīja intervijā televīzijas kanālam “Sky News Australia”.

Savukārt Austrālijas finanšu ministrs Saimons Birmingems sacīja, ka Kanbera ir informējusi Parīzi par vienošanos ar ASV un Austrāliju pie pirmās izdevības, pirms šī informācija kļuva publiska.

Austrālijas vienošanās ar ASV un Lielbritāniju ļaus tai kļūt par tikai septīto valsti pasaulē, kuras arsenālā ir ar kodoldegvielu darbināmas zemūdenes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti