ASV tomēr paturēs Afganistānā lielāku karavīru kontingentu

ASV paturēs vairāk karavīru  Afganistānā, nekā bija plānots iepriekš, pavēstījis ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels.

Jau iepriekš ASV varas iestādes minējušas, ka varētu nesteigties ar karavīru izvešanu no nemieru plosītās valsts, tā kā Afganistānas armija varētu vēl nebūt pietiekami gatava uzņemties visus pienākumus pati.

Jau iepriekš vēstīts, ka saskaņā ar vienošanos starptautiskie spēki lielāko daļu karavīru no Afganistānas būs izveduši līdz gada beigām, saglabājot mazāku skaitu militāro spēku, kas apmācītu afgāņu armiju. Arī Latvija nākamgad paturēs vairākus desmitus karavīru.

No amata aizejošais ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels ir ieradies vizītē Afganistānā un tur arī pavēstījis par Baltā nama nodomu saglabāt Afganistānā papildu 1000 ASV karavīru. Viņi aizstāšot citu NATO valstu karavīru trūkumu, kas pakāpeniski, tiesa gan stipri mazākā skaitā atgriezīsies Afganistānā.

Šis pagaidu trūkums varētu ilgt dažus mēnešus, pavēstījis Heigels. ASV kontingents pamatā koncentrēsies uz afgāņu karavīru apmācību, taču arī piedalīsies operācijās pret "Al Qaeda" kaujiniekiem.

ASV prezidents Baraks Obama šādu soli ir apstiprinājis.

„Es esmu pārliecināts, ka Afganistānas drošības spēki ir spējīgi aizstāvēt Kabulu. Tā ir liela, augoša pilsēta, kurā ir vairāk kustības, brīvības, uzņēmumu un cerību. Taču, kā ikvienā valstī, kas sāk savu attīstību, ir arī daudz jūtīgu punktu. Virziens ir pareizs, lai gan priekšā ir vēl daudz izaicinājumu un grūtu dienu, taču afgāņi ir gatavi aizstāvēt paši savus cilvēkus,” sacīja Čaks Heigels.

ASV aizsardzības ministrija jeb Pentagons jau iepriekš pieļāva, ka ASV varētu nākamgad Afganistānā paturēt lielāku karaspēku, nekā sākotnēji plānots, turklāt amerikāņu karavīri, ja tas būs nepieciešams, varēs palīdzēt Afganistānas armijai kaujās.

Tiesa, citu NATO valstu karavīri, kas turpinās uzdevumus Afganistānā nākamgad, tiek sūtīti uz nemierīgo zemi, lai vairs nepiedalītos kaujas operācijās, bet gan lai turpinātu apmācīt vietējo armiju.

Uz to, ka sabiedroto armijas aiziešana būs pamatīgs pārbaudījums vietējiem drošības spēkiem, norāda eksperti, un bažas pauž arī afgāņu mediji un starptautiskā prese, vēstot, ka policija un armija dažādos reģionos sūdzas par nepietiekamu ekipējumu, munīciju un spējām atvairīt talibu uzbrukumus, kuru skaits arvien pieaug.

Novembrī vien dzīvību zaudējuši vairāk nekā 200 cilvēku un vairāk nekā 700 ir ievainoti, bet kopumā kaujās ar talibiem šogad krituši vairāk nekā 4000 afgāņu armijas karavīru.

Jau vēstīts, ka arī Latvijas Saeima ir apstiprinājusi Latvijas karavīru dalību NATO operācijā Afganistānā un šonedēļ ceļā jau pavadīja kontingentu, kurš nākamgad sāks jaunos uzdevumus. Latvija uz Afganistānu nosūtījusi līdz 30 karavīru,  un viņi galvenokārt izvietosies valsts Ziemeļos, Marmalas bāzē Mazarišarīfā, kā arī būs galvaspilsētā Kabulā, kur ieņems padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus.

Pavisam starptautiskajā operācijā Afganistānā nākamajā gadā piedalīsies aptuveni 12 000 karavīru no NATO dalībvalstīm un tās partnervalstīm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti