ASV Senātā iesniegtie ierosinājumi pilnībā atcelt Pieejamās veselības aprūpes aktu jau kopš pašiem pirmsākumiem saskārās ar atsevišķu republikāņu partijas senatoru pretestību. Likumdevēji norādīja, ka republikāņu līderu piedāvātais projekts neatbilst viņu cerībām. Par spīti ilgajām diskusijām un daudziem iesniegtajiem labojumiem, arī trešajā balsošanas reizē, kurā bija paredzēts atcelt vairs tikai atsevišķas pretrunīgākās “Obamacare” sadaļas,
trīs no republikāņiem apvienoja spēkus ar demokrātiem, panākot projekta noraidīšanu.
Pret “Obamacare” atcelšanu balsoja senatori Sjūzena Kolinsa, Liza Murkovski un arī Džons Makeins, kurš aicinājis neatkārtot pagātnes kļūdas, nesasteigt dokumenta pieņemšanu, bet gan rūpīgi un izsvērti iziet cauri visam sarežģītajam debašu un diskusiju procesam.
Sarūgtinājumu par “Obamacare” atcelšanas un nomainīšanas akta noraidīšanu paudis viens no šī iniciatīvas autoriem, Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels.
“Šī tiešām ir liela vilšanās. “Obamacare” laikā mūsu vēlētāji piedzīvoja strauju izmaksu pieaugumu, izvēles iespēju samazināšanos un tirgus sabrukumu. Mēs uzskatījām, ka viņi ir pelnījuši ko vairāk. Tāpēc es un mani kolēģi pildījām savu solījumu un balsojām par šī neveiksmīgā likuma atcelšanu. Mēs teicām saviem vēlētājiem, ka tā balsosim un, kad pienāca attiecīgais brīdis, vairums no mums to arī darīja. Mēs savu solījumus turējām. Mēs tiešām ļoti smagi strādājām, lai panāktu vienprātību labākai virzībai uz priekšu,” vilšanos neslēpa Makonels.
Kā norāda raidsabiedrība BBC, republikāņu iniciatīvas noraidīšana nozīmē tikai to, ka Senāta republikāņiem nav vienprātības pat par minimālajām pārmaiņām “Obamacare” sistēmā.
Senāta mazākuma līderis Čaks Šūmers savukārt paudis atvieglojumu par balsojuma iznākumu, aicinot savus kolēģus ciešāk sadarboties nepieciešamo izmaiņu veikšanai.
“Es ierosinātu pāršķirt jaunu lappusi. Es gribētu teikt vairākuma līderim, ka mēs nesvinam, bet mēs esam atviegloti par to, ka miljoniem cilvēku, kuri ciestu triju iesniegto piedāvājumu dēļ, vismaz saglabās savu veselības aprūpi, būs spējīgi saņemt aprūpi īpašajos centros vai medikamentus, kurus nodrošināja “Medicaid” sistēma. Mēs jūtamies atviegloti ne jau sevis, bet amerikāņu tautas dēļ. Taču es atzīstu, ka “Obamacare” nebija perfekta – tā radīja daudz labu lietu, taču tai ir nepieciešami uzlabojumi. Tāpēc es ceru, ka mēs atgriezīsimies pie darba komitejās, lai kopīgi uzlabotu ”Obamacare”,” norāda Šūmers.
Kā norāda ASV politikas vērotāji un arī mediji, Senāta balsojums ir uzskatāms par kārtējo triecienu prezidentam Donaldam Trampam, kurš “Obamacare” atcelšanu izvirzījis par savas darbības galveno prioritāti. Komentējot Senāta balsojumu, Tramps arī uzsvēris, ka trīs republikāņi un 48 demokrāti ir pievīluši amerikāņu tautu. Viņš arī atgādinājis, ka jau no paša sākuma ir teicis, ka ir jāļauj “Obamacare” sabrukt zem pašas svara. Tagad esot atlicis tikai uz to skatīties.
Trampa negatīvā attieksme pret „Obamacare” bija zināma jau iepriekš. Piemēram, 21.janvārī – uzreiz pēc stāšanās amatā – viņš parakstīja dekrētu pret „Obamacare”.