Panorāma

E. Makrona viesošanos Rīgā pamana arī ārvalstīs

Panorāma

Panorāma

Trampa un Baidena pirmās debates – haotiskas

ASV prezidenta amata kandidātu pirmās debates izvēršas haosā

Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) pagājušajā naktī notika pirmās ASV prezidenta amata kandidātu debates. Lai arī pašreizējais ASV prezidents Donalds Tramps un bijušais viceprezidents Džo Baidens bija plānojuši apspriest gan ar Covid-19, gan ekonomiku, gan iekšpolitiku saistītus jautājumus, pirmās debates izvērtušās haotiskas.

ĪSUMĀ:

  • ASV prezidenta amata kandidātu debatēs plānotas vairākas tēmas, tostarp par Covid-19.
  • Debates vairāk izvērsās par haotisku klaigāšanu, nevis konstruktīvām sarunām.
  • Pagājušās nakts debates jau izpelnījušās dažādus tēlainus apzīmējumus.
  • Piemēram, visu laiku zemiskākā prezidenta uzvedība; visu laiku augstākais nacionālais kauns.
  • Eksperti Trampa agresiju skaidro ar to, ka viņa kampaņai nav konkrētas centrālās tēmas.
  • Oficiāli kampaņa izvirzījusi vairākus ambiciozus mērķus - arī to, kā tikt galā ar Covid-19.
  • Nākamajā nedēļā paredzētas abu viceprezidenta amata kandidātu debates.

Pirmās ASV prezidenta amata kandidātu debates izvērtušās haotiskasUģis Lībietis
ASV prezidenta amata kandidātu televīzijas debates tradicionāli ir vieta un reize, kur abu partiju izvirzītie pretendenti  iepazīstina ar savu politisko redzējumu par dažādām politiskās dzīves aktualitātēm.

 

Debašu moderators, pieredzējušais telekompānijas "FOXNews" žurnālists par galvenajām debašu tēmām šoreiz bija izvēlējies abu kandidātu līdzšinējos sasniegumus, situāciju Augstākajā tiesā un jaunu tiesnešu iecelšanu, Covid-19, ASV ekonomiku, rasu jautājumu un vardarbību pilsētās, kā arī jautājumu par pašu vēlēšanu procesu.

Taču realitāte izrādījās pavisam atšķirīga un debates vairāk izvērsās par haotisku klaigāšanu, nevis konstruktīvām sarunām.

Lai arī kandidātiem tika iepriekš īpaši pieteikts pieturēties pie jautājumu temata, skatuvi ļoti drīz pārņēma Tramps, regulāri pārtraucot savu oponentu, neļaujot moderatoram vadīt sarunu un pastāvīgi pārsniedzot atbildēm atvēlēto laiku.

Debašu sākumā Baidens nodevēja Trampu par meli un sliktāko prezidentu valsts vēsturē. Savukārt pašreizējais Baltā nama saimnieks paziņoja, ka viņš 47 mēnešu laikā izdarījis vairāk nekā konkurents 47 gados. Vēlāk Tramps nemainīja agresīvo izturēšanos, pārkliedza savu sāncensi un debašu vadītāju, savukārt Baidens ieteica viņam aizvērties.

VIDEO: ASV prezidenta vēlēšanu debates

Abpusēja apsaukāšana un personiski uzbrukumi noveduši pie tā, ka pagājušās nakts debates jau izpelnījušās dažādus tēlainus apzīmējumus, piemēram, visu laiku zemiskākā prezidenta uzvedība vai visu laiku augstākais nacionālais kauns, ugunsgrēks atkritumu konteinerā vai vilciena vrakā.

Kā norādījuši amerikāņu komentētāji, Trampa izteiktā agresija varētu būt skaidrojama ar to, ka šogad viņa kampaņai nav konkrētas centrālās tēmas. Pirms četriem gadiem tā bija imigrācija, tirdzniecība, cīņa ar veselības aprūpes programmu "Obamacare" un korupcija. Padarīt Ameriku varenu un iesēdināt cietumā Hilariju Klintoni. Šoreiz situācija ir atšķirīga, un Tramps vēl pirms debatēm nav spējis skaidri pateikt, ko tad ievēlēšanas gadījumā plāno darīt otrajā pilnvaru termiņā.

Oficiāli kampaņa gan ir izvirzījusi vairākus ambiciozus mērķus, piemēram, radīt 10 miljonus darbavietu 10 mēnešu laikā, kā arī tikt galā ar Covid-19, taču Tramps īsti nav bijis ieinteresēts šo jautājumu iztirzāšanā. Daži republikāņi gan bažījas, ka savas agresivitātes dēļ Tramps varētu būt zaudējis lielu daļu sieviešu vēlētāju, kā arī daļu no neizlēmušajiem vēlētājiem

Skatītāju aptauju dati liecina – 17% respondentu debašu laikā sajutuši pozitīvu noskaņu. 48% aptaujāto par debašu uzvarētāju uzskata Baidenu, bet Trampam priekšroku deva 41% skatītāju.

Iepriekš gan tika uzsvērts, ka debates, visticamāk, neietekmēs pašu vēlēšanu iznākumu, bet var nostiprināt viena vai otra kandidāta pozīcijas.

Tagad aktuāls ir jautājums, kā vispār attīstīsies turpmākās debates. Jau nākamajā nedēļā ir paredzētas abu viceprezidenta amata kandidātu – Maika Pensa un Kamalas Harisas – debates, kas, visticamāk, varētu būt daudz konstruktīvākas. Taču pēc pagājušās nakts ir aktualizējies jautājums par to, vai Baidenam vispār vajadzētu piedalīties atlikušajās divās debatēs 15. un 22. oktobrī.

KONTEKSTS:

Tikai nedaudz vairāk kā mēnesis ir atlicis līdz 3. novembrī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām. Šī bija pirmā reize, kad pašreizējais ASV prezidents Tramps un Demokrātu partijas virzītais Baidens tikās publiskajās debatēs.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākas izredzes uzvarēt vēlēšanās ir Baidenam. Taču pēc iepriekšējām prezidenta vēlēšanām, kas solīja pārliecinošu uzvaru Hilarijai Klintonei, aptauju dati tiek vērtēti ļoti piesardzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt