Ārpolitikas eksperts: Pieaugošais eiroskepticisms Francijā – nopietns trauksmes zvans

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Pēdējo aptauju dati rāda pieaugošo eiroskepticismu vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs, taču visvairāk eiroskeptiķu loks audzis ES otrajā ietekmīgākajā valstī – Francijā. Šie dati ir satraucoši un ir diezgan nopietns trauksmes zvans, šādu viedokli intervijā Latvijas Radio pauda starptautisko attiecību eksperts un Valmieras Augstskolas docētājs Jānis Kapustāns.

Viņš stāstīja, ka saskaņā ar jaunākajiem aptauju datiem visskeptiskāk pret ES ir noskaņoti grieķi, un tas arī ir saprotams, jo Grieķijā vairākus gadus ir ekonomiskā un finansiālā krīze, kam īsti neredz galu.

Aiz Grieķijas seko Francija, kur būtiski audzis eiroskepticisms un kur pret ES noskaņoto ļaužu īpatsvars ir lielāks nekā, piemēram, Lielbritānijā,

kur drīzumā gaidāms referendums par valsts turpmāko dalību ES. Arī Vācijā ir samērā liels pret ES noskaņoto iedzīvotāju īpatsvars.

Kopumā eiroskepticisms visai ievērojami pieaudzis vairākās ietekmīgās ES valstīs. "Tas liek uzdot nopietnus jautājumus par tālāku Eiropas Savienības dzīvi,” atzina ārpolitikas eksperts.

Kapustāns lēsa, ka iemesli eiroskepticisma pieaugumam varētu būt vairāki – neapmierinātība ar bēgļu krīzes risināšanu, ekonomiskās grūtības, ar kurām šobrīd vairāk saskaras Grieķija, neticība ES spējai centralizēti risināt problēmas, kā arī terorakti, kas satricinājuši, piemēram, Franciju.

"Terorakti pasliktina iedzīvotāju noskaņojumu un arī liek uzdot jautājumus, vai tieši Eiropas Savienība var risināt šāda veida situāciju vai tomēr pašu valsts drošības dienesti šeit vairāk varētu ko darīt,” teica ārpolitikas eksperts.

Kapustāns sprieda, ka Vācija pašlaik noteikti nevēlētos pamest ES, jo tā ir līdere un lielā mērā diktē visu ES dzīvi. Arī Grieķija diezin vai gribētu aiziet no ES, jo tā ļoti labi saprot, ka tikai ES valstij var finansiāli palīdzēt.

Šobrīd aktuāla ir Lielbritānijas nākotne ES. Tomēr, lai arī kāds būtu referenduma iznākums, jāatceras, ka Lielbritānija nav ietekmīgākā ES valsts. "Pat britiem aizejot un satricinot ES, tas nenozīmētu, ka ES sagrūtu," sprieda ārpolitikas eksperts.

Vairāk satraucošs ir eiroskepticisma pieaugums ES otrajā ietekmīgākajā valstī Francijā, kur eiroskeptiķu loka pieaugums mērāms ar divciparu skaitli –  17% apmērā.

"Tas jau gan varētu diezgan nopietns trauksmes zvans, jo Francija ir viena no ietekmīgākajām ES valstīm.

Jācer, ka Eiropas čempionāts futbolā, kas tikko sācies, varbūt frančiem palīdzēs uzlabot viņu noskaņojumu," noteica Kapustāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti