Ar jaunu kultūras infrastruktūru vairākas Beļģijas pilsētas atdzīvina savu kādreizējo spozmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Beļģijas pilsētā Ljēžā šajā pavasarī gatavojas atklāt neprastu mākslas muzeju, kas top sadarbībā ar vienu no pasaulē pazīstamākajiem muzejiem - Parīzes Luvru. Ar šo projektu un arī apjomīgiem ieguldījumiem citos kultūras infrastruktūras objektos šī pilsēta, kas atrodas franciski runājošajā Valonijas reģionā, mēģina dot jaunu impulsu vietējās ekonomikas attīstībai. Topošajā "Boverī" muzejā viesojās Latvijas Radio korespondents Artjoms Konohovs.

Ar jaunu mākslas un kultūras infrastruktūru vairākas Beļģijas Valonijas reģiona pilsētas mēģina atdzīvināt savu kādreizējo spozmi un pārticību. Savulaik tā balstījās ogļu un tērauda rūpniecībā, kā arī kokvilnas pārstrādē. Tagad tā vietā tiek mēģināts attīstīt radošās industrijas. Tā Monsa aizvadītajā gadā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, kā ietvaros tika atvērti vairāki jauni muzeji un neliela koncertzāle.

Arī 200 000 iedzīvotāju lielā Ljēža pirms dažiem gadiem ir pabeigusi operas ēkas remontu un tagad gatavojas atvērt jaunu mākslas muzeju. Turklāt sadarbībā ar Luvru. Topošais muzeja direktors Žans Marks Gijs neslēpj, ka ambīciju viņam netrūkst: "Es patiešām esmu ambiciozs!"

Jaunais "Boverī" muzejs tiks atklāts maijā. Tas atrodas skaistā parkā ar tādu pašu nosaukumu, ēkā, kas tika sākotnēji uzbūvēta kā galvenais paviljons 1905.gada pasaules izstādei. Tomēr tagad tā ir krietni paplašināta un modernizēta.

"Vispirms - kāpēc tieši Luvra. Mēs sapratām, ka mums ir nepieciešams sadarbības partneris, kas palīdzētu stiprināt šo muzeju. Un tad es padomāju, kādēļ gan nesadarboties ar lielāko muzeju Eiropā! Otrkārt, mums ir jau bijusi ar viņiem sadarbība pirms daudziem gadiem. Un tādēļ viņi jau labi zināja mūsu kolekciju," stāsta Žans Marks Gijs.

Sadarbība ar Ljēžu ir interesanta arī Luvras muzejam. Luvras padomes vadītāja Sofī Kammerera, kura atbild par starptautiskās sadarbības projektiem, neslēpj, ka viss ir aizsācies ar personisku pazīšanos. Tomēr arī no profesionāla viedokļa tieši šāds modelis Luvrai liekas vispiemērotākais.

"Tam ir vairāki iemesli. Mēs esam sadarbojušies ar dažādiem muzejiem ārzemēs jau ilgu laiku, piemēram, veidojot dažādas izstādes. Un laika gaitā esam secinājuši, ka visveiksmīgākā sadarbība veidojas vidēja termiņa projektos. To mēs esam vairākkārt darījuši Amerikā. Protams, esam rīkojuši arī dažādas vienreizējas izstādes. Bet mums liekas, ka labāk būtu sadarboties vidējā termiņā, kā tas arī notiek šeit, Ljēžā," norāda Luvras padomes vadītāja Sofī Kammerera.

Turklāt Luvras muzejs 2013.gadā ir atklājis filiāli Francijas ziemeļu pilsētā Lansā. To līdz šim ir apmeklējuši jau divi miljoni cilvēku. Tomēr esot svarīgi uzturēt apmeklētāju interesi, un kopprojekts ar Ljēžu tam varot palīdzēt, saka Kammerera.

"Šī sadarbība galvenokārt ir balstīta trīs starptautisko izstāžu organizēšanā, veidojot vienu izstādi gadā, tostarp arī atklāšanas izstādi šopavasar. Tāpat mēs konsultēsim Ljēžu muzeogrāfijas jautājumos - kā labāk izvietot darbus. Un tāpat mēs veidosim seminārus starp abu muzeju komandām dažādās nozarēs, lai apmainītos ar labāko pieredzi," stāsta Sofī Kammerera.

"Boverī" savas durvis vērs ar izstādi, kuras nosaukums ir "Svaigā gaisā". Tajā citu starpā būs skatāmi Anrī Matisa, Pola Sezāna, Kloda Monē un Pablo Pikaso darbi, kas veltīti cilvēku pakāpeniskai attieksmes maiņai pret laika pavadīšanu parkos, āra kafejnīcās un pie jūras.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti