Panorāma

Ukrainai nepieciešamas vismaz 25 sistēmas "Patriot"

Panorāma

Pieļauj papildu līdzekļu vajadzību robežas ar Krieviju izbūvei

Beļģija sāk izmeklēt prokremlisku tīklu

Beļģija sākusi izmeklēšanu par Krievijas centieniem ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Cīņa pirms jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām arvien saasinās, un arvien vairāk izskan bažas, ka to rezultātu plāno ietekmēt Krievija. Līdz šim vairāki Krievijas centieni ietekmēt Eiropas politiku un vēlētājus tikuši neitralizēti, taču Beļģijas izlūkdienests apstiprinājis prokremliska ietekmes tīkla esamību, kas darbojas vairākās Eiropas valstīs. Beļģijas federālais prokurors ir sācis izmeklēšanu.

Austrumeiropas politiķi jau agrāk daudz brīdinājuši par Krievijas ietekmi, bet Rietumeiropa parasti uz šiem brīdinājumiem skatījusies kā uz vieglas paranojas izpausmi. Taču nu vairs ne.

Kremlis atbalsta prokrieviskus politiķus

Beļģijas premjers Aleksandrs De Kro piektdien paziņoja, ka notiks izmeklēšana par iespējamu Krievijas iejaukšanos jūnijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās. 

"Beļģijas izlūkdienesti ir apstiprinājuši, ka pastāv prokrieviski iejaukšanās tīkli, kas darbojas vairākās Eiropas valstīs un arī šeit, Beļģijā. Saskaņā ar mūsu izlūkdienesta teikto, Maskavas mērķi ir ļoti skaidri.

Mērķis ir palīdzēt ievēlēt vairāk prokrievisku kandidātu Eiropas Parlamentā un nostiprināt noteiktu prokrievisko naratīvu šajā institūcijā," brīdināja Beļģijas premjers.

Beļģija pašlaik ir ES Padomes prezidējošā valsts.

Šis lēmums seko skandālam ar ziņu vietni "Voice of Europe" Čehijā. Šis portāls maksājis vairākiem EP deputātiem, lai izplatītu Krievijas propagandu. Atklājoties šai informācijai, Čehija piemēroja sankcijas Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotajam, oligarham Viktoram Medvedčukam, kurš, domājams, ir iesaistīts šajā pasākumā.

"Esmu sašutusi, dzirdot, ka šī parlamenta deputātiem un kandidātiem Eiropas vēlēšanās ir maksājusi Krievijas valdība un tās starpnieki.

Maksājusi par Kremļa propagandu, par darbu pret tiem, kas viņus ir ievēlējuši," teica Valērija Aijē, EP deputāte no Francijas.

"Tāpēc mēs prasām vārdus. Mēs vēlamies vārdus un skaitļus. Kam maksā, kuras puses, kādi starpnieki? Kādi bija mērķi, un cik ir samaksāts?"

Maskava cenšas vājināt Eiropas atbalstu Ukrainai

Vietne "Voice of Eirope" intervējusi un aicinājusi uz debatēm 16 galēji labējos EP deputātus, bet nav skaidrs, vai un cik naudas viņi saņēmuši.

No Baltijas viņu vidū bijis tikai EP deputāts no Igaunijas Jāks Madisons.

Tatjanas Ždanokas nav viņu vidū, lai gan iepriekš izskanējušas ziņas par viņas iespējamo saistību ar Krievijas specdienestiem.

"Mērķis ir ļoti skaidrs: novājināts Eiropas atbalsts Ukrainai kalpo Krievijai kaujas laukā, un tas ir pēdējo nedēļu laikā atklāto darbību patiesais mērķis," spriež Beļģijas premjers De Kro.

EK viceprezidente Vera Jourova atzīst, ka Kremlis izmanto viltīgas metodes, uzdodoties par plašsaziņas līdzekļiem, un izmanto naudu, lai vairotu savu ietekmi.

Taču daudzi eksperti secina, ka Krievijas dezinformācijas metodes kļūs izsmalcinātākas un apjomi lielāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti