Dienas notikumu apskats

Plašsaziņas līdzekļu padome sadala naudu vēlēšanu diskusiju raidījumiem

Dienas notikumu apskats

Skaidrība par nākamo aizdevumu Grieķijai varētu būt līdz maija beigām

Kremļa kritiķa Hodorkovska kustības „Atvērtā Krievija” birojā Maskavā notiek kratīšana

Apsūdzot centienos destabilizēt valsti, Maskavā notiek kratīšana Hodorkovska dibinātā kustībā

Kremļa kritiķa Mihaila Hodorkovska dibinātās kustības „Atvērtā Krievija” birojā Maskavā ceturtdienas, 27.aprīļa, pievakarē notiek kratīšana pēc tam, kad to iekļāva „nevēlamo” organizāciju sarakstā. Ģenerālprokuratūra to apsūdzējusi par centieniem „izraisīt protestus un destabilizēt iekšpolitiku”. Organizācija „Atvērtā Krievija” atzīta par „nevēlamu” un kratīšanas notiek pirms nedēļas nogalē plānotiem protestiem pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Krievijas Ģenerālprokuratūra trešdien par nevēlamām atzina trīs ar Kremļa kritiķi Mihailu Hodorkovski saistītas nevalstiskās organizācijas – „Atvērtā Krievija”, kā arī Modernās Krievijas institūts un Atvērtās Krievijas pilsoniskā kustība.

Ceturtdien oficiālu paziņojumu par šo lēmumu publicēja Krievijas Tieslietu ministrija.

Saskaņā ar Ģenerālprokuratūras vērtējumu šīs kustības „Krievijas teritorijā īsteno speciālas programmas un projektus ar mērķi diskreditēt Krievijā notiekošas vēlēšanas, paziņojot to rezultātus par neleģitīmiem.” Arī, ka šīs organizācijas savā darbībā tiecas „izraisīt protestus un destabilizēt iekšpolitiku”, tādējādi „apdraudot Krievijas konstitucionālās sistēmas pamatus un valsts drošību”.

Likumu par „nevēlamajām organizācijām” Krievijā pieņēma pirms diviem gadiem. Tas sekoja iepriekš pēc Vladimira Putina pārvēlēšanās prezidenta amatā 2012.gadā pieņemtajam likumam par „ārvalstu aģentiem.” Likums ļauj ārvalstu un starptautiskas organizācijas pasludināt par „nevēlamām”, ja varasiestādes secina, ka tās apdraud Krievijas konstitucionālo kārtību, aizsardzības spējas vai drošību.

Kad organizācija atzīta par nevēlamu, tai tiek liegtas iespējas izdot Krievijā jebkādas publikācijas un to bankas konti var tikt bloķēti. Cilvēkiem, kas ar tām sadarbojas, var tikt piemērots naudassods, cietumsods vai aizliegums iebraukt Krievijā.

Bijušais Krievijas naftas kompānijas JUKOS vadītājs Hodorkovskis dzīvojis ārvalstīs kopš viņa negaidītas atbrīvošanas no ieslodzījuma 2013.gadā. Viņa trīs dibinātās vai atbalstītās kustības tagad pievienojās septiņām citām, pārsvarā amerikāņu organizācijām, kas atzītas par „nevēlamām.”

Ģenerālprokuratūra šīs trīs kustības nosauca par Lielbritānijā vai ASV bāzētām. Tomēr organizācija „Atvērtā Krievija” paziņoja, ka tā ir „tīri Krievijas organizācija un tādēļ nevar tikt atzīta par nevēlamu.”

Bet starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amnesty International” teica, ka šī ir pirmā reize, kad sarakstā iekļauta kustība, ko dibinājuši krievi un kas darbojas tikai Krievijā.

Paziņojumā piebilsts, ka organizācija „“Atvērtā Krievija” daudz darījusi, lai atbalstītu cilvēktiesību pārkāpumu upurus Krievijā, [..] bet tagad pati kritusi par upuri sistēmai.”

Dažas stundas pēc tam, kad Tieslietu ministrija kustību „Atvērtā Krievija” oficiāli iekļāva „nevēlamo” sarakstā, organizācijas birojā Maskavā ceturtdien pēcpusdienā ieradās drošībnieki, lai veiktu kratīšanu.

Organizācijas priekšsēdētājs Aleksandrs Solovjovs paziņoja, ka varasiestādēm esot „it kā zvanīts [..] par to, ka [organizācijas birojā] glabājas ekstrēmistiski materiāli.” Aģentūra TASS, atsaucoties uz avotiem, vēsta, ka kratīšana birojā notiek, lai izņemtu dokumentus, un to īsteno Iekšlietu ministrijas pretekstrēmisma centra darbinieki. Ir ziņas, ka kratīšana notiek arī kustības birojā Kazaņā.

Organizācija iekļauta nevēlamo sarakstā un kratīšana notiek pirms sestdien, 29.aprīlī, plānotām protesta akcijām pret Krievijas prezidentu Putinu, uz kurām aktīvi aicinājis gan Hodorkovskis, gan sociālajos tīklos kustība „Atvērtā Krievija”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt