Afganistāna bez ārvalstu finansiālās palīdzības – uz nabadzības sliekšņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirmo reizi 20 gadu laikā Afganistānai, plānojot nākamā gada valsts budžetu, jāiztiek bez ārvalstu finansiālas palīdzības. Un tas notiek laikā, kad valsts valūtas vērtība arvien krītas, tādējādi vēl vairāk saasinot smago ekonomisko situāciju un padziļinot nabadzību.

Šīs nedēļas sākumā afgāņu valūtas vērtība attiecībā pret dolāru kritās par 11 procentiem. Kaut arī vēlāk tā nedaudz atguvās, kopumā situācija ir ļoti skaudra. Valsts jaunie vadītāji no grupējuma “Taliban” atzīst, ka ierēdņi joprojām nav saņēmuši algu par vairākiem mēnešiem, taču solīja, ka līdz gada beigām samaksās valsts sektorā strādājošajiem, kā arī risinās samilzušās ekonomiskās problēmas.

Tikmēr vairāk nekā puse iedzīvotāju cieš no pārtikas trūkuma. Apvienoto Nāciju Organizācija brīdina, ka Afganistānai draud humānā katastrofa.

Pēc tam, kad augustā talibi pārņēma varu Afganistānā, starptautiskie donori apturēja finansiālo palīdzību, kā arī rietumvalstis iesaldēja miljardiem eiro vērtus Afganistānas valdības aktīvus ārvalstīs. 

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti