72 gadu vecumā miris bijušais Igaunijas premjers Edgars Savisārs

72 gadu vecumā ceturtdien mūžībā devies bijušais Igaunijas premjers Edgars Savisārs, kurš savulaik bija viens no Igaunijas Tautas frontes dibinātājiem un iegājis vēsturē kā viens no ietekmīgākajiem jaunāko laiku Igaunijas politiķiem.

"Bez Edgara Savisāra trīs desmitgades Igaunijas politikā būtu bijušas daudz mazāk aizraujošas un krāsainas.

Mūsu atmiņā paliks viņa svarīgā loma Igaunijas neatkarības atjaunošanā, viņa darbs Igaunijas Tautas frontes un pēc tam valdības vadītāja postenī, kā arī ieguldījums Igaunijas politiskās vides veidošanā kā Centra partijas priekšsēdētājam," uzsver Igaunijas prezidents Alars Kariss.

Savisārs miris ceturtdien Tallinas slimnīcā. Par tēva aiziešanu mūžībā vēsta viņa dēls Erki Savisārs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

90. gadu sākumā Savisārs kļuva par pirmo Igaunijas premjeru pēc neatkarības atjaunošanas. Viņš bijis arī iekšlietu un ekonomikas ministrs.

Savisārs ilgu laiku bija Igaunijas galvaspilsētas Tallinas mērs.

1991. gadā viņš izveidoja Centra partiju, kas visus šos gadus bijusi viens no galvenajiem politiskajiem spēkiem Igaunijā.

Savisārs iegājis vēsturē arī kā 1989. gada 23. augustā notikušās akcijas "Baltijas ceļš" idejas autors.

Savisārs nāca pasaulē 1950. gada 31. maijā vienā no Igaunijas cietumiem, jo padomju okupācijas vara viņa vecākus bija notiesājusi par pretošanos kolektivizācijai.

Savisārs pēc izglītības bija vēsturnieks. Viņš absolvējis Tartu Universitāti un savulaik strādājis par vēstures skolotāju. 1980. gadā viņš ieguva doktora grādu filozofijā, bijis filozofijas profesors.

80. gados Savisārs darbojās Igaunijas padomju valdībā, nodarbojās ar plānošanas jautājumiem. Viņš atbalstīja toreizējā PSRS līdera Mihaila Gorbačova sludinātās pārbūves idejas.

Savisārs kļuva par vienu no Igaunijas "dziesmotās revolūcijas" līderiem; 1988. gadā viņš kopā ar Marju Lauristinu nodibināja Igaunijas Tautas fronti.

Šī organizācija līdz ar Latvijas Tautas fronti un Lietuvas politisko kustību "Sajūdis" veicināja Baltijas valstu neatkarības atjaunošanu un atbrīvošanos no padomju varas.

1990. gadā Savisārs kļuva par Igaunijas valdības vadītāju un šajā amatā nostrādāja līdz 1992. gada janvārim.

1991. gadā viņš nodibināja Centra partiju, kas ieguva daudz atbalstītāju arī Igaunijas krievvalodīgo iedzīvotāju vidū.

Atšķirībā no Latvijas, kur vēl 30 gadus pēc neatkarības atjaunošanas saglabājies diezgan izteikts dalījums "latviešu" un "nelatviešu" partijās, Igaunijā tieši Centra partija lielā mērā spēja pārvarēt šo etnisko dalījumu.

Tiesa gan, Igaunijā šī partija arī asi kritizēta par Krievijai draudzīgo nostāju, piemēram, tai ilgu laiku bija sadarbības līgums ar Vladimira Putina režīmu balstošo Kremļa partiju "Vienotā Krievija". Šis līgums tika lauzts tikai šogad, jau pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā.

Savisārs bija Tallinas mērs no 2001. līdz 2004. gadam, kā arī no 2007. līdz 2015. gadam. Viņam nācās pamest šo amatu pēc korupcijas skandāla.

Savisārs bijis trīsreiz precējies, viņam ir divi dēli un divas meitas. 2015. gadā pēc ceļojuma uz Taizemi viņš saslima ar streptokoka infekciju, tādēļ ārstiem nācās viņam amputēt vienu kāju virs ceļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti