Panorāma

Moldovas ministrs: Stingri atbalstām Ukrainu

Panorāma

Daudz jautājumu par RAKUS Radioloģijas centra vadības atlasi

Igaunijā apbedī bijušo Tautas frontes līderi Edgaru Savisāru

Igaunija pavadījusi pēdējā gaitā bijušo Tautas frontes līderi Edgaru Savisāru

Igaunija ceturtdien pēdējā gaitā izvadīja bijušo Igaunijas Tautas frontes līderi Edgaru Savisāru. Viņš aizgāja mūžībā 29. decembrī 72 gadu vecumā.

Atvadas no Savisāra notika valsts rīkotā bēru ceremonijā, tādējādi izrādot īpašu cieņu viņa veikumam Igaunijas labā.

Vispirms bija klusuma brīdis neatkarības atjaunotājiem ļoti simboliskā vietā Tallinā pie televīzijas torņa, kur Savisāram 1991. gadā izdevās kliedēt konfliktu ar padomju desantniekiem.

Koncertzāles "Estonia" ēkā bija dota iespēja atvadīties sabiedrības pārstāvjiem; izveidojās gara rinda, lai parakstītos piemiņas grāmatā.

Kā prognozē tagadējais Tallinas mērs Mihails Kelvarts, objektīvu vērtējumu Savisāra paveiktajam varēs sagaidīt tikai pēc 20 vai pat 50 gadiem.

Igaunijas neatkarības galvenais arhitekts – tā tiek vērtēts Savisāra nozīmīgākais veikums savas valsts labā.

Ar Igaunijas neatkarības atjaunošanas ideāliem, ar vēsturnieka diplomu kabatā un zināšanām ekonomikā Savisārs kļuva par vienu no Igaunijas Tautas frontes dibinātājiem.

Viņš bija arī idejas autors daudzviet pasaulē vēlāk apbrīnotajai akcijai "Baltijas ceļš" – kad divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju, sadodoties rokās, izveidoja aptuveni 700 kilometrus garu dzīvo ķēdi, tādējādi nevardarbīgā veidā pieprasot padomju okupācijas varas atkāpšanos.

To kā īpaši nozīmīgu Savisāra veikumu izceļ bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns, kurš kopš Atmodas laikiem draudzējies ar Savisāru un ceturtdien piedalījās arī viņa bērēs.

"Šajā gadā ir aizgājuši divi ievērojami politiķi, kuriem bija nozīme Baltijas neatkarības atjaunošanā un Latvijas tālākajos likteņos.

Viens bija Mihails Gorbačovs, bet man šķiet, ka Padomju Savienības demontāžas procesos daudz lielāka nozīme bija Savisāram. Viņa stratēģiskajai domāšanai, kuru es varētu salīdzināt ar vēstures analoģiju – varbūt Vinstonu Čērčilu," spriež Īvāns.

Savisārs par politiku esot interesējies līdz pat mūža galam. Viņa garā politiskā karjera bija pretrunu pilna. Viņš ir bijis gan Igaunijas premjerministrs, gan iekšlietu un ekonomikas ministrs, gan Tallinas mērs. Arī vainots korupcijā, kur gan pierādījumus tiesa neatzina.

Savisārs izpelnījies arī pārmetumus, ka viņa izveidotā Centra partija bija prokrieviska.

Viena no Savisāra tuvākajām līdzgaitniecēm Marju Lauristina gan izteikusies, ka "igauņiem jālūdz Dievs un jāsaka paldies Savisāram, ka Igaunijā nav bijis nevienas krievu partijas".

"Igaunijas Centra partija bija tā, kas pamanīja vienu elektorāta daļu, kas var būt pat naidīga Igaunijai, un viņš virzīja savu politiku tā, lai šī daļa balsotu par Igaunijas Centra partiju," norāda Īvāns.

"Tur nav bijis ne Krievu savienības, ne "Saskaņas", ne vēl kādas citas partijas, kuru prokremliskā nostāja ir pilnīgi nepārprotama."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti