Francijā pastiprinās policijas klātbūtni ielās, lai nepieļautu jaunas nekārtības

Francijas prezidents Emanuels Makrons piektdien pārtrauca dalību Eiropas Savienības līderu sanāksmē Briselē, lai atgrieztos dzimtenē un vadītu vēl vienu krīzes sanāksmi, jo Francijā nerimst plašas nekārtības.

Tās izcēlās pēc tam, kad otrdien Parīzes priekšpilsētā Nantērā policists nošāva kādu jaunieti. Makrons pieprasījis pastiprināt policijas klātbūtni ielās, bet Francijas premjerministre Elizabete Borne sola atjaunot kārtību valstī.

Francijā pastiprinās policijas klātbūtni ielās, lai nepieļautu jaunas nekārtības
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Cilvēki ir nobijušies

Grautiņu epicentrā Nantērā un vēl vairākās Francijas pilsētās piektdien atbildīgās iestādes no ielām aizvāca vakarnakt sadedzinātās automašīnas un dažādas atlūzas, kā arī veica citus uzkopšanas darbus. Nemieru laikā notika uzbrukumi policijas iecirkņiem, pašvaldību iestādēm, skolām un bibliotēkām. Notika ielaušanās arī populāru zīmolu veikalos.

Kopš ceturtdienas nekārtību laikā aizdedzinātas gandrīz 2000 automašīnas un aptuveni 500 sabiedriskajās ēkās izraisīti ugunsgrēki, toskait policijas iecirkņos, bibliotēkās un pilsētu domēs. Ugunsgrēku dzēšanā tika iesaistīti aptuveni 10 000 ugunsdzēsēju.

Nantērā dzīvojošā žurnāliste Amina Kalašē stāstīja, ka šīs nakts nemieri atšķīrās no iepriekšējām dienām.

"Mēs redzam, ka vardarbība pieņemas spēkā. Viņi uzbruka rātsnamam, veikaliem un arī mājām. Pagājušās nakts grautiņi bija kas nepieredzēts Francijā, tie atšķīrās no citām reizēm.

Ir ļoti traki, mēs jūtamies kā kādā filmā vai sliktā seriālā, cilvēki ir ļoti nobijušies," Kalašē sacīja intervijā telekanālam "Sky News".

Ierobežo pirotehnikas tirdzniecību

Nemieru trešajā naktī ievainoti 250 policisti, bet aizturēti 875 grautiņu dalībnieki.

Grautiņi ir radījuši ievērojamus finansiālos zaudējumus. Parīzi ieskaujošā Ildefransas reģiona prezidente Valērija Pekresa paziņojusi, ka atvēlēs 20 miljonus eiro, lai atjaunotu nemieros nopostīto sabiedrisko īpašumu.

Iepriekšējās naktīs grautiņu dalībnieki ar pirotehniku apšaudīja policistus, tāpēc vairāki Francijas reģioni ir paziņojuši, ka uz vairākām dienām aizliedz pirotehnikas pārdošanu un izmantošanu, ja vien tas nav nepieciešams profesionālām vajadzībām.

Policists atvainojies nogalinātā jaunieša ģimenei

17 gadus veco jaunieti Nāhelu nošāva otrdien, kad viņš ar automašīnu mēģināja aizbēgt no policistiem, kuri viņu apturēja par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu. Puiša ģimene pieprasa, lai vainīgo policistu sauktu pie atbildības.

Savukārt policists, kurš jaunieti sašāva, atvainojies puiša ģimenei. Viņa advokāts sacījis, ka vīrietis ir satriekts par notikušo. Policists ir arestēts, viņam ir izvirzītas kriminālapsūdzības par cilvēka nonāvēšanu.

Sagaidāms, ka arī nedēļas nogalē var būt mēģinājumi sarīkot jaunus nemierus, tāpēc atbildīgās amatpersonas spriež, kādus pasākumus ieviest, lai ierobežotu vardarbību.

Parīzes reģionā autobusi un tramvaji pārstās kursēt pulksten deviņos vakarā. Tā paziņojušas varasiestādes, norādot, ka šie ierobežojumi ieviesti uz nenoteiktu laiku.

Makrons nosoda grautiņus

Francijas prezidents Emanuels Makrons pēc otrās krīzes sanāksmes divu dienu laikā paziņoja, ka visā valstī ielās izvietos policijas papildspēkus. Jau ceturtdien valdība nolēma sūtīt patruļās 40 tūkstošus likumsargu. Makrons sacīja, ka vardarbīgi nemieri nav attaisnojami un aicināja arī vecākus nepieļaut savu bērnu dalību grautiņos.

"Šī ir nepieņemama un neattaisnojama situācija, jo nekas nevar attaisnot vardarbību. Es nosodu to, ka kāds izmanto pusaudža nāvi, lai rīkotos vardarbīgi.

Es aicinu tēvus un mātes būt atbildīgiem. Vecāku pienākums ir paturēt bērnus mājās. Tas nav jādara valstij.

Mēs arī aicinām sociālos tīklus izņemt no savām vietnēm vissensitīvāko saturu," sacīja Makrons.

Pirms krīzes sanāksmes Francijas premjerministre Elizabete Borne paziņoja, ka valdība apsvērs visas iespējas, lai atjaunotu kārtību valstī.

Viņa arī neizslēdza iespēju izsludināt ārkārtas stāvokli, kas piešķirtu vietējām pašvaldībām plašākas pilnvaras ieviest komandantstundu un aizliegt demonstrācijas un ļautu policijai stingrāk vērsties pret nemieru dalībniekiem.

KONTEKSTS:

Francijas policists 27. jūnijā nogalināja 17 gadu vecu arābu izcelsmes pusaudzi, kurš mēģināja aizbēgt no likumsargiem ar nomas automašīnu.

Divi policisti apturēja jaunieti, jo viņš pārkāpa vairākus ceļu satiksmes noteikumus. Pēc tam puisis mēģināja ar automašīnu aizbēgt, un viens no policistiem viņa virzienā raidīja šāvienu. Tā rezultātā pusaudzis zaudēja dzīvību.

Pret policistu, kurš atklāja uguni, sākta izmeklēšana par slepkavību. Francijas prokurori apgalvo, ka šaujamieroča lietošana nebija juridiski pamatota.

Francijas pilsētās pēc šī incidenta sākās plaši nemieri, apsūdzot policiju un Francijas valdību rasismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti