Divas puslodes

Kadirova veselības stāvoklis. Migranti Lampedūzas salā. Karadarbība Kalnu Karabahā

Divas puslodes

Slovākijas vēlēšanās uzvar prokrieviski spēki. Makartijs zaudē spīkera amatu

Polijas - Ukrainas attiecības. Kalnu Karabahu pametuši tūkstošiem armēņu

Ārpolitikas eksperti: Polijas un Ukrainas attiecību saspīlējums nebūs ilglaicīgs

Polijas parlamenta priekšvēlēšanu vētrā ierauta arī Ukraina. Polijas amatpersonas asi paudušas savu nostāju gan graudu eksporta jautājumā, gan par palīdzības sniegšanu ukraiņiem. Saspīlētās attiecības gan nebūs ilglaicīgas, bet drīzāk ir priekšvēlēšanu spēle, Latvijas Radio raidījumā "Divas puslodes" vērtēja politologs Andis Kudors un Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga. 

Ukraina Polijas priekšvēlēšanu vētrā

Polija vairs nesūtīs ieročus Ukrainai, bet tā vietā koncentrēsies uz savas aizsardzības pastiprināšanu, tā pirms nedēļas paziņoja Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis. Vēlāk gan Varšava precizēja, ka esošās saistības turpinās pildīt un arī sabiedrotajiem turpinās ļaut caur Poliju piegādāt ieročus Kijivai.

Kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā pagājušā gada februārī Polija bijusi viens no galvenajiem Kijivas atbalstītājiem, gan uzņemot ukraiņu bēgļus, gan atbalstot Ukrainu starptautiski un militāri. Tomēr pēdējā laikā attiecības starp abām valstīm ir pasliktinājušās Polijas noteiktā Ukrainas labības importa aizlieguma dēļ.

Jāpiemin, ka Polija gatavojas parlamenta vēlēšanām oktobra vidū, un šī brīža aptaujas liecina, ka valdošā partija "Likums un taisnīgums" nākamajā sasaukumā varētu zaudēt vairākumu un būt spiesta veidot koalīcijas valdību. Analītiķi norāda, ka graudu importa aizliegums ir īpaši būtisks  "Likuma un taisnīguma" bāzes vēlētājiem, tomēr arī starp viņiem visa veida atbalsts Ukrainai joprojām ir ļoti augsts, un pēdējie politiķu paziņojumi viņiem pašiem varētu atspēlēties vēlēšanu dienā. 

"Ir jārēķinās, ka demokrātiskās valstīs noteiktām sabiedrības grupām ir ietekme uz valdību. Te ir poļu zemnieki, kuri, starp citu, ir aizturējuši paši savu graudu pārdošanu, lai paaugstinātu cenas. Tajā brīdī, kad viņi pieturēja tos graudus, ienāca Ukrainas graudi, un viņiem sanāca dubultā sāpīgi. Partijai "Likums un taisnīgums" daļa no vēlētājiem ir šie zemnieki," pauda Kudors.

Līdz ar to arī viņš vērtēja, ka viens no iemesliem saspīlētajām attiecībām varētu būt gaidāmās Polijas vēlēšanas, un izteica cerību, ka pēc tām situācija nomierināsies.

"Žēl to visu vērot, žēl, ka tā, jo kara kontekstā tas nav nekas veselīgs, bet es skatos uz to kā uz glābjamu situāciju, nevis neglābjamu," pauda Kudors.

Ņemot vērā priekšvēlēšanu kontekstu Polijā, šī situācija nav galējs pārsteigums, vērtēja Struberga. 

"Principā ir tā, ka šī partija ir spēlējusies ar retoriku. Es domāju, ka šeit ir runa ne tikai par tiem vēlētājiem, kas ir zemnieki, bet tomēr "Likums un taisnīgums" saprot, ka viņu pozīcijas nav tik stabilas, ka koalīcija būs jāveido, tāpēc skatās apkārt uz tiem sentimentiem, kas ir tiem vēlētājiem, ar ko viņi, iespējams, ies koalīcijā. Es tiešām arī vairāk to norakstītu kā nepārsteidzošu priekšvēlēšanu spēli," viņa skaidroja.

Zelenska asā mēle

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis bija izteicies, ka Ukrainas graudu ievešanas ierobežojumi vairākās kaimiņvalstīs tikai nāk par labu Maskavai. Poļi uz šiem Zelenska izteikumiem reaģēja ļoti saasināti.

Struberga atzina, ka viņu uzmanīgu dara fakts, ka  šī nav pirmā reize, kad Zelenska asā runa Rietumos tiek uztverta ar ne tik viennozīmīgu reakciju. 

"Šis bija ANO. Pirms tam, atcerieties, kā Zelenskis brauca uz NATO samitu Viļņā. Tad Zelenska asā retorika arī raisīja zināmu sašutumu sabiedrotajos. Es sāku domāt, ka varbūt tas ir veids, kā Ukraina mēģina komunicēt – provokatīvi, brīžiem uz robežām, cik tālu drīkst, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk uzmanības. Vai tā ir prātīgākā stratēģija? Visprātīgākā stratēģija, domāju, ka nē," atzina Struberga.

Polijas prezidents Andžejs Duda tiekas ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, 2023. gada jūlijā
Polijas prezidents Andžejs Duda tiekas ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, 2023. gada jūlijā

Vienlaikus zināma spītība manāma no abu valstu amatpersonām – gan no Ukrainas, gan Polijas puses. 

"Ja mēs paliekam pie tā, ka tas ir saistīts kaut kādā mērā ar Polijas vēlēšanām, tad nu Ukrainai arī nav vērts tagad piekāpties pirms vēlēšanām. Viņiem arī ir jānogaida vēlēšanas, jāparāda mugurkauls. Te daļēji ir arī tāds mentalitātes jautājums par ukraiņu komunikāciju kā tādu.

Ukrainā daudzkārt esmu bijis un komunicējis, un viņiem dažkārt ir šis lielās valsts komunikācijas stils līdzīgi kā Turcijai – mēs esam svarīgi, lieli, ar mums noteikti jārēķinās," spriež Kudors.

"Es runāju par komunikāciju pirms kara. Kara laikā ik pa laikam jau jā, viņi kādus pārmetumus ir arī Rietumiem virzījuši. Negribas pārmest viņiem – karš notiek, cilvēki iet bojā, var saprast šo emocionālo spriedzi, traģēdijas.

Vienlaikus dažkārt tur izskan cauri – mums pienākas. Rietumos šis "mums pienākas" neiet cauri," secina Kudors.

Vienlaikus eksperts vērtēja, ka Polija Ukrainas labā ir darījusi tik daudz, ka šīs nesaskaņas ar laiku norimsies un pāries. 

"Sagaidām to brīdi, kad vēlēšanas būs beigušās. Abas puses, es ticu, kaut kādā brīdi ies uz tuvināšanos," uzsvēra Kudors.

Struberga viņam piekrita, atgādinot: "Lai kāda būtu tās retorika, Polija lieliski apzinās, ka nevar atļauties Ukrainas zaudējumu karā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti