Turcijā izraugās nākamo prezidentu

Turcijā noslēgusies prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā izšķirsies, vai varu saglabās līdzšinējais prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vai viņa vietā stāsies sāncensis Kemals Kiličdaroglu. Vēlētāji aktīvi visas dienas garumā devās balsot, lai atbalstītu savu favorītu. Cīņa līdz pēdējam brīdim starp abiem kandidātiem izvērtās ļoti sīva, jo izredzes uzvarēt abiem ir tuvas.

Balsošanas iecirkņi Ankarā ir slēgti, un turpinās balsu skaitīšana. Jau vakarpusē cer uz pirmajiem provizoriskajiem rezultātiem.

Valstij piederošās ziņu aģentūras "Anadolu" publiskotie sākotnējie, neoficiālie rezultāti liecina, ka vadībā izvirzījies pašreizējais valsts galva Erdogans. Tikmēr konkurējošā ziņu aģentūra ANKA, kas tuva opozīcijai, vēsta, ka pagaidām neliels pārsvars ir sešu opozīcijas partiju alianses kandidātam Kiličdaroglu. "Anadolu" ziņo, ka Erdogans saņēmis 55% balsu, bet Kiličdaroglu atlikušos 45%. Savukārt ANKA vēsta, ka Kiličdaroglu saņēmis 51% balsu, bet Erdogans pārējos 49%.

Vēlētāju aktivitāte bija liela. Uz vēlēšanu iecirkņiem, kas, līdzīgi kā pirmajā balsošanas kārtā, arī šoreiz ir iekārtoti skolās, plūda gan vecāka gadagājuma, gan jaunāki cilvēki ar pilnīgi skaidru pozīciju, kādu kandidātu izvēlēties. 

Vēlētājs Rišards norādīja, ka vēlas balsot par gaišāku nākotni: "Mēs nevēlamies līdzināties Tuvajiem Austrumiem. Mūsu balss ir kā viens piliens, no kā veidojas peļķes un pēc tam upes, un tad jūras, un tāpēc mēs ceram uz to labāko."

Savukārt Saņi cer uz izmaiņām:  "Vajag ļaut varu arī kādam citam mēģināt sakārtot valsti valdības līmenī."

Tikmēr Hadži pauda neizpratni par atsevišķu vēlētāju izvēli: "Es esmu pārsteigts par cenām. Kā tas var būt, ka burkāni maksā piecdesmit liru, gaļa 500 liru? Tas ir ļoti daudz. Un kā tas ir iespējams, ka cilvēki joprojām balso par tādu varu?"

Balsošanas iecirkņos strādā novērotāji, lai uzraudzītu, kā noris vēlēšanas, un Turcijā šajās dienās ir arī daudz starptautisku novērotāju, jo vienas no šo vēlēšanu lielākajām bažām ir tas, vai tās būs demokrātiskas un nebūs krāpšanās ar balsīm.

Turcijā izraugās nākamo prezidentu
00:00 / 02:19
Lejuplādēt

Erdogans, kuram, saskaņā ar vairāku aptauju apkopotiem datiem, ir lielākas izredzes uzvarēt prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, solīja saviem vēlētājiem jaunas ēras sākumu – tā dēvēto Turcijas gadsimtu. Pašreizējais Turcijas prezidents šodien ap pusdienlaiku kopā ar dzīvesbiedri ieradās vienā no Stambulas vēlēšanu iecirkņiem, lai veiktu balsojumu. Vēlāk Erdogans sarunā ar Turcijas medijiem paudis pārliecību, ka arī otrajā vēlēšanu kārtā būs reģistrēta augsta vēlētāju aktivitāte. Tas, pēc Erdogana domām, norāda uz valstī pastāvošo demokrātisko sāncensību.

"Turcijas demokrātijas vēsturē šādu balsojumu prezidenta vēlēšanās redzam pirmo reizi.

Pasaules vēsturē nav nevienas valsts, kur šādas vēlēšanas būtu notikušas ar gandrīz 90% vēlētāju līdzdalību. Taču Turcija savu demokrātisko nostāju parādījusi visskaistākajā veidā.

Ticu, ka arī šodien tas notiks vislabākajā veidā. Es ceru, ka Dievs svētīs mūsu valsti un mūsu tautu," sacīja Erdogans.

Tikmēr Turcijas opozīcijas kandidāts Kemals Kiličdaroglu dzīvesbiedres pavadībā ieradās vienā no Ankaras vēlēšanu iecirkņiem, kur pēc nobalsošanas vērsās pie vēlētājiem, aicinot tos doties pie vēlēšanu urnām un balsot par "patiesu brīvību un īstu demokrātiju". "Izsaku sirsnīgu paldies visiem pilsoņiem, kuri gāja pie vēlēšanu urnām un balsoja, un izmantoja savas tiesības paust savu pārliecību. Es izsaku jums visiem sveicienus un cieņas vārdus," sacīja Kiličdaroglu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti