UNESCO: Viedtālruņu izmantošanu skolās jāaizliedz visā pasaulē

Viedtālruņu izmantošanu skolās ir jāaizliedz visā pasaulē, nupat publicētā ziņojumā rosināja Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO). Katra sestā valsts pasaulē ierobežojumus tehnoloģiju izmantošanā jau ir ieviesusi – to vidū Francija, Nīderlande un drīzumā arī Somija.

Plānotais aizliegums uzlabos mācību kvalitāti un palīdzēs bērnus aizsargāt no kiberhuligānisma, teikts aģentūras ziņojumā. Mobilo tālruņu lietošana ir saistīta ar vājākiem mācību sasniegumiem, pārmērīga ierīces lietošana arī negatīvi ietekmē bērna emocionālo stabilitāti, vēsta pētījumi, uz kuriem atsaucās aģentūra.

Ziņojumā arī tiek minēts, ka šāds aizliegums ir nepārprotams vēstījums, ka izglītībai jābūt vērstai uz cilvēku, savukārt digitālajām tehnoloģijām, tostarp mākslīgajam intelektam, ir jābūt pakārtotam šim mērķim.

Pandēmijas laikā liela daļa mācību notika tiešsaitē. Taču, ņemot vērā, ka arī šobrīd arvien lielāka daļa mācību, jo īpaši universitātēs, notiek tiešsaitē,

ANO aģentūra aicināja neatstāt novārtā izglītības "sociālo dimensiju". 

Organizācija norādīja, ka valstīm ir jānodrošina skaidri mērķi un principi, kā tās nodrošinās digitālo tehnoloģiju izmantošanu izglītībā, lai izvairītos no kaitējuma gan atsevišķu skolēnu veselībai, gan arī lai nekaitētu demokrātijai un cilvēktiesībām, piemēram, pārkāpjot privātumu vai kurinot naidu tiešsaitē.

Balstoties uz 200 izglītības sistēmu analīzi visā pasaulē, UNESCO lēš, ka katra sestā valsts pasaulē ar likumu vai rekomendācijām  ir aizliegusi viedtālruņus skolās.

Francija to izdarīja 2018. gadā. Tur mobilās iekārtas ir aizliegtas ne tikai mācību stundās, bet arī starpbrīžos. Francijas likumdevēji uzskata, ka viedtālruņu izmantošana skolēniem traucē koncentrēties, bet starpbrīžos traucē bērnu attīstībai svarīgai mijiedarbībai ar vienaudžiem.

Tiesa, pastāv arī dažādi izņēmumi to izmantošanai bērniem ar īpašām vajadzībām. Lai arī kopumā ierobežojumi tiek ņemti vērā, skolotāji visiem bērniem un visur izsekot nevar – audzēkņi iekārtas lieto paslepus tualetēs, arī spēļu laukumos.

Nīderlande līdzīgus ierobežojumus ieviesīs no 2024. gada 1. janvāra. Arī tur mācību telpās turpmāk nedrīkstēs izmantot mobilos tālruņus, planšetdatorus un viedpulksteņus. Izņēmumi tiks piemēroti digitālo prasmju nodarbībās vai skolēniem ar īpašām vajadzībām.

"Skolēniem ir jāspēj koncentrēties un jādod iespēja labi mācīties. Mobilie tālruņi rada traucējumus, liecina zinātniskie pētījumi. Mums skolēni pret to ir jāaizsargā," teica Nīderlandes izglītības, kultūras un zinātnes ministrs Roberts Dijkgrāfs.

Apvienotajā Karalistē noteikumi par viedtālruņu lietojamību skolās atšķiras – tie ir mācību iestādes vadītāja pārziņā. Parasti, atrodoties skolā, tālruņi ir izslēgti un nav redzami, bet klasē tos var izmantot tikai ar skolotāja atļauju. Pretējā gadījumā pasniedzējiem ir tiesības ierīci konfiscēt.

Pilnīgs mobilo iekārtu aizliegums šajā valstī gan nav ieviests, jo varētu radīt vairākus praktiskus sarežģījumus bērniem un to vecākiem. Piemēram, daži skolēni viedtālruni izmanto norēķiniem sabiedriskajā transportā vai ēdināšanas iestādēs. Arī vecāki bieži sazinās ar saviem bērniem, kas ir ceļā no skolas uz mājām.

Tikmēr Vācijā mobilie tālruņi uz īsu brīdi bija aizliegti vien Bavārijas pavalstī, taču drīz vien aizliegums tika mīkstināts. Vācijas cilvēka brīvības likumi ir pretrunā ar mobilo tālruņu aizliegumu, lai gan skolas drīkst ieviest savus noteikumus.

Viedtālruņu aizliegumu mācību iestādēs plāno arī Somijā. Tur šī gada pavasarī valdībā tika iesniegta vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju parakstīta iniciatīva par nepieciešamību šādu likumu ieviest.

Valsts, kas iepriekš bija pazīstama ar saviem lieliskajiem rādītājiem PISA skolēnu spēju testos, vēlas mainīt pašreizējo lejupslīdes tendenci un veicināt mērķtiecīgu mācību vidi. 

"Valdība pastiprinās skolotāju un direktoru pilnvaras iejaukties darbībās, kas traucē mācībām skolā," paziņoja Somijas valdība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti