Tadžikistānā bažas par talibu Afganistānas radītiem draudiem

Kamēr Ukrainā turpinās Krievijas karš, Centrālāzijas dienvidu valstī Tadžikistānā galvenās drošības bažas saistās ar tās kaimiņvalsti Afganistānu, kurā varu pirms gandrīz diviem gadiem pārņēma radikālais grupējums "Taliban". Ir satraukums gan  par narkotiku kontrabandas pieaugumu, gan terorisma draudiem, gan džihādistu grupējumu centieniem audzēt spēkus. Vietējās amatpersonas brīdina, ka tas galu galā var apdraudēt arī Eiropu.

Tadžikistāna ar nepilniem desmit miljoniem iedzīvotāju atrodas Centrālāzijas dienvidos. Tai ir gara robeža ar Afganistānu, kas stiepjas vairāk nekā 1300 kilometru garumā un kas sarežģītā un kalnainā reljefa dēļ ir grūti kontrolējama un apsargājama.

Uz to norādīja Tadžikistānas Ārlietu ministrijas Tuvo Austrumu un Āfrikas nodaļas vadītāja vietnieks Sarvars Bakhti. Tadžikistāna nav atzinusi Afganistānas talibu valdību, aicinot to ievērot visu etnisko grupu intereses, tostarp tur dzīvojošo tadžiku.

Bet drošības ziņā Tadžikistānu satrauc narkotiku kontrabanda, kuras ceļi tālāk ved uz Krieviju un Eiropu.

"Šogad palielinājusies narkotiku kontrabanda un Afganistānā pieaugušas arī šo augu audzēšanai paredzētās sējumu platības. Protams, šis jautājums mūs ļoti satrauc. Un tas nodara kaitējumu ne tikai mums, bet visam mūsu reģionam," norādīja Tadžikistānas Ārlietu ministrijas Tuvo Austrumu un Āfrikas nodaļas vadītāja vietnieks Sarvars Bakhti.

Akūti arī terorisma draudi. Afganistānā pastiprinājušās tādas talibiem konkurējošu radikālo grupējumu kā "Islāma valsts" aktivitātes, sacīja Bakhti. Rajonos pie robežas ar Tadžikistānu parādījušās bāzes, kurās tiekot apmācīti Centrālāzijā savervētie. Aprīlī kāds grupējums arī centies iekļūt Tadžikistānā ar mērķi sarīkot teroristisku uzbrukumu, taču apturēts.

"Tagad šīs organizācijas, īpaši grupējums ISIS, izmanto Afganistānas ekonomiski sarežģīto situāciju un tur pastāvošās starpetniskās pretrunas, lai aktīvi vervētu jaunus locekļus. Katru dienu šie grupējumi paplašinās. Viņi sola naudu un daļai sola ideju. Tas ir, viņi virza ideju par džihāda turpināšanu," klāstīja Bakhti. "Viņi saka, ka ir jāturpina džihāds un ka šim džihādam būtu jāaptver visa Centrālāzija un pat jāpāriet tālāk no Āzijas uz Eiropu.

Tāpēc mēs uzskatām, ka šie draudi ir ne tikai tiešs drauds Tadžikistānai, bet arī visai starptautiskajai sabiedrībai."

No Tadžikistānas galvaspilsētas Dušanbes līdz Afganistānas robežai ir vien kādi nepilni 150 kilometri, un tur notiekošais allaž bijusi viena no Tadžikistānas prioritātēm drošības kontekstā. To apzinās arī šeit strādājošie rietumvalstu diplomāti.

Latvijas Televīzija Dušanbē tikās ar Eiropas Savienības delegācijas vadītāju, vēstnieku Raimundu Karobli. Lietuviešu diplomāts norādīja, ka bloks cenšas veicināt sadarbību ar Tadžikistānu, balstoties uz savām vērtībām. Cita starpā arī klāstot nostāju attiecībā uz Krievijas karu Ukrainā. Tadžikistāna, kas lielā mērā atkarīga no Krievijas, centusies ieturēt neitrālu pozīciju un ir nobažījusies, ka pasaules uzmanība novērsta no Afganistānas.

"Bez šaubām, Tadžikistānas galvenās drošības bažas ir par situāciju Afganistānā. Tādēļ viņiem ir stingra pozīcija attiecībā uz talibu valdības neatzīšanu. Stingrākā pozīcija šajā reģionā. Galvenais iemesls ir, ka talibu valdība nav iekļaujoša, kamēr diezgan ievērojama daļa Afganistānas iedzīvotāju ir etniskie tadžiki," skaidroja Karoblis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti