Panorāma

Vērtē Rēzeknes deputātu slimības lapu pamatotību

Panorāma

Panorāma

"Hamās" atbrīvo pirmos ķīlniekus

Pirmos «Hamās» atbrīvotos ķīlniekus Ēģiptē sagaida ar ovācijām; svin arī Rietumkrastā

Brīdis, kuru Izraēlā gaidīja daudzas ģimenes. "Hamās" no septiņu nedēļu ilgā gūsta atbrīvojis pirmo ķīlnieku grupu – 13 Izraēlas pilsoņus – sievietes un bērnus. Vienlaikus grupējums atbrīvojis arī 10 Taizemes valstspiederīgos un vienu Filipīnas pilsoni, ko vienošanās gan neparedzēja. Tikmēr okupētajā Rietumkrastā atbrīvotas 39 personas.

Pirmos atbrīvotos ķīlniekus, tiem šķērsojot Ēģiptes robežu no Gazas joslas, sagaidīja ar ovācijām. Caur Sarkanā Krusta busiņa logiem redzamas mātes ar bērniem un vecāka gada gājuma sievietes.

Pirmā ķīlnieku grupa jau nonākusi Izraēlā, kur tā no Ēģiptes nogādāta ar militārajiem helikopteriem.

Rotaļļietas, sedziņas un silts apģērbs – to un vēl vairāk Izraēlas karavīri bija sagatavojuši no gūsta atbrīvotajiem, gaidot viņus ierodamies militārajā bāzē.

Tas ir viņu pirmais pieturas punkts Izraēlā, tālāk viņi tiks nogādāti slimnīcās veselības pārbaudei un apvienosies ar savām ģimenēm.

Sagūstīto tuviniekiem šīs nedēļas notikumi emocionālā ziņā pielīdzināmi amerikāņu kalniņiem. Un tie aizvien nav beigušies.

"Katra māte un tēvs pasaulē saprot, ka nav nekas svarīgāks par bērnu atgriešanu mājās. Līgums starp pilsoni un valsti paredz, ka mēs maksājam nodokļus, kas aiziet arī armijai, un par to valsts par mums gādā. Šis līgums 7. oktobrī tika lauzts," sacīja ķīlnieku tuviniece Ruta.

Pirmo reizi septiņu nedēļu laikā virs Gazas mierīgas debesis. Bet šis miers ir trausls. Vienošanās ievērošanu armijas komandcentrā Telavivā kopā ar militārpersonām cieši uzrauga Izraēlas premjers.

Teroristu grupējuma "Hamās" politiskais līderis, kaut  atzinis, ka sarunas bijušas sarežģītas, pauda apņēmību vienošanos ievērot, ja vien to darīšot otra puse.

Tiesa, eksperti brīdināja, ka četru dienu laikā var notikt daudz kas.

Ķīlnieku atbrīvošanas operācija ir sarežģīta. Tā nebūtu iespējama bez uguns pārtraukšanas, kā arī pieredzējušās organizācijas Sarkanā Krusta iesaistes.

"Abas konfliktā iesaistītās puses mūs uzrunāja šim darbam, un mēs bijām gatavi šo lomu uzņemties. Pats galvenais ir tas, ka esam neitrāli starpnieki un visas puses mums kā organizācijai uzticas. Mēs esam iesaistījušies līdzīgās operācijās Sudānā, kur nodrošinājām bērnu evakuāciju, arī Kalnu Karabahā, kur evakuējām ievainotos. Princips nemainās," stāstīja Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (SSKK) ģenerāldirektors Roberts Mardīni.

Apmaiņā pret katru ķīlnieku Izraēla solīja no cietuma okupētajā Rietumkrastā atbrīvot 3 palestīniešu ieslodzītos. Piektdien 39 – sievietes un pusaudžus.

Pie cietuma pirms atbrīvošanas pulcējās lieli pūļi, kurus Izraēlas karavīri centās atstumt atpakaļ.

Kopumā četru dienu ilgās pauzes laikā paredzēts abrīvot 50 ķīlniekus un 150 palestīniešus. Izraēlas cietumos tiek turēti kopā ap 6 tūkstošiem palestīniešu, savukārt "Hamās" gūstā ir vēl vairāk nekā 200 ķīlnieku.

Militārā pauze ļāvusi palielināt palīdzības plūsmu. Šodien Gazā ielaistas 60 kravas auto ar degvielu, medicīnas precēm un pārtiku.

Atelpa no kara Gazas iedzīvotājiem arī dos iespēju apglabāt savus bojāgājušos tuviniekus.

Tikmēr daļa joslas iedzīvotāju izmanto šo brīdi, lai censtos atgriezties mājās joslas ziemeļos. Izraēla brīdinājusi viņus to nedarīt, jo tā aizvien tiek uzskatīta par aktīvu kara zonu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti