Dienas ziņas

Aicina izcelt atbalstītājus cilvēkiem ar invaliditāti

Dienas ziņas

Ugunsdzēsēji trenē prasmes rīcībai autoavārijas situācijās

Kritizē ASV par necilvēcīgu migrācijas politiku

Baidena administrāciju kritizē par necilvēcīgu izturēšanos pret migrantiem no Haiti

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija saņēmusi pārmetumus par varasiestāžu izturēšanos pret migrantiem no Haiti. Cilvēktiesību aktīvisti un politiķi kritizējuši ASV lēmumu deportēt vairākus simtus haitiešu, kā arī robežsargu agresiju pret migrantiem, kuri mēģina šķērsot ASV robežu. Protestējot pret to, no amata atkāpies ASV īpašais sūtnis Haiti.

Baidena administrāciju kritizē par necilvēcīgu izturēšanos pret migrantiem no Haiti
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Iepriekšējo ASV prezidentu republikāni Donaldu Trampu daudz kritizēja par viņa imigrācijas politiku, piemēram, plāniem iztērēt miljardiem dolāru, lai uzbūvētu vairākus metrus augstu sienu uz robežas ar Meksiku.

Viņa pēctecis amatā demokrāts Džo Baidens pirms ievēlēšanas solīja reformēt ASV imigrācijas politiku un atkal padarīt ASV par drošu patvērumu cilvēkiem, kuri bēg no kara vai vajāšanas savā valstī.

Taču tagad konservatīvā ASV sabiedrības daļa kritizē Baidenu par nespēju aizsargāt valsts robežas un atvairīt nelikumīgos robežšķērsotājus, savukārt liberālāk domājošie apgalvo, ka Baidena migrācijas politika ir necilvēcīga un vēl skarbāka par to, kādu realizēja viņa priekštecis Tramps.

Situāciju uz ASV robežas kopumā asi kritizē arī cilvēktiesību aizstāvji, norādot, ka Baidena administrācijas migrācijas politika ir necilvēcīga un divkosīga. Sevišķi tādēļ, ka vēl pirms pāris nedēļām amerikāņi laipni uzņēmuši bēgļus no Afganistānas.

Migranti dzīvo zem tilta 

Taču pēdējās nedēļās Baidenam ir nācies uzklausīt daudz pārmetumu par situāciju uz ASV un Meksikas robežas, kur iestrēguši tūkstošiem migrantu, pārsvarā no Haiti.

"Mans sapnis  ir dzīvot labāku dzīvi bez problēmām. Lai bez problēmām uzaugtu mans mazulis. Manā valstī problēmu ir pietiekami daudz," stāsta Makensons Viljards, kurš ieradies ASV no Haiti.

Jauns migrācijas vilnis no Haiti sākās pēc tam, kad jūlijā tika nogalināts valsts prezidents Žovenels Moizs, bet augustā Rietumu puslodes nabadzīgāko valsti piemeklēja kārtējā postošā zemestrīce.

ASV Teksasas štata robežpilsētā Delrio zem tilta ir iekārtojušies  aptuveni 14 000 migrantu, kuri cer saņemt patvērumu ASV. Vietējās varasiestādes viņiem nespēj nodrošināt pārtiku un atbilstošus sanitāros apstākļus.

Kopš pagājušās svētdienas ASV uz Haiti ir deportējusi 1400 improvizētās migrantu nometnes iemītnieku. Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskais bērnu aizsardzības fonds apgalvo, ka divas trešdaļas no šiem cilvēkiem bija bērni un sievietes.

Salīdzina ar vergu vajāšanu

Šonedēļ medijus aplidoja attēli un videouzņēmumi, kuros redzams, kā amerikāņu robežsargi zirgu mugurās ielenc haitiešu migrantus, kuri mēģina šķērsot Riograndes upi, lai no Meksikas nonāktu ASV.

Baidens ir saņēmis kritiku no saviem partijas biedriem demokrātiem par notiekošo uz robežas ar Meksiku. Kongresa Pārstāvju palātas deputāte Maksīne Votersa amerikāņu robežsargu apiešanos ar haitiešiem pielīdzināja laikiem, kad ASV vēl pastāvēja verdzība.

"Es esmu nikna. Es dusmojos ne tikai uz šiem kovbojiem, kuri uzbruka haitiešiem un izmantoja savus grožus, lai sistu viņiem. Es dusmojos arī uz Baidena administrāciju. Mēs sekojam Trampa politikai. Viņš ir tas, kurš neievēro konstitūciju un neatļauj iekļūt valstī cilvēkiem, kuri vēlas lūgt patvērumu.

Ko, pie velna, mēs šeit darām? Tas, ko mēs šeit pieredzējām, aizved mūs simtiem gadu senā vēsturē. Kovboji ar saviem grožiem atkal sita melnādainos cilvēkus, haitiešus, kuri vēlas aizbēgt no vardarbības savā valstī. Kurš maksā šiem kovbojiem, lai viņi darītu savu darbu? No viņiem ir jāatbrīvojas, viņi ir jāaptur, tas nevar turpināties," sacīja Votersa.

Īpašais sūtnis atkāpies no amata

Baltais nams ir paziņojis, ka turpmāk robežsargi pie Delrio neizmantošot zirgus.

ASV īpašais sūtnis Haiti Daniels Fūts ceturtdien paziņoja par atkāpšanos no amata. Viņš savu lēmumu pamatoja ar Baidena administrācijas lēmumu nogādāt migrantus atpakaļ Haiti. Viņaprāt, tas esot necilvēcīgi.

"Es nevēlos sevi asociēt ar ASV necilvēcīgo, neproduktīvo lēmumu deportēt tūkstošiem Haiti bēgļu un nelegālo imigrantu atpakaļ uz Haiti."

Demisijas vēstulē Fūts norādījis, ka Haiti ir valsts, kur amerikāņu ierēdņi slēpjas droši apsargātās ēkās, kamēr ielās valda bruņotas vietējās bandas. Viņaprāt, šī valsts nav spējīga parūpēties par iedzīvotāju drošību un nodrošināt pamatpakalpojumus.

Fūts raksturo Haiti kā "sabrukušu valsti", kas nespēšot tūkstošiem deportēto migrantu nodrošināt ar pārtiku, mājokli un iztikas līdzekļiem.

Vašingtona izteikusi nožēlu par īpašā sūtņa demisiju, vienlaikus norādot, ka administrācija rīkojusies, ņemot vērā visus Fūta minētos apstākļus.

"Mani ļoti satrauc, ka ir cilvēki, kas izplata dezinformāciju gan Haiti, gan tās iedzīvotājiem ārpus valsts robežām, ka viņi var ierasties ASV un iegūt te pagaidu aizsargājamā statusu, kādu pirms pāris mēnešiem piešķīrām citiem haitiešiem," vēsta ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

"Šī dezinformācija skumdina, jo cilvēki, lai te ierastos, veic bīstamu ceļu, pakļauj sevi briesmām, arī iespējai saslimt ar Covid-19. Un tas viss balstīts uz kļūdainu informāciju."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti