Eiropas Komisija rosina vērienīgu muitas sistēmas reformu

Vērienīgākā muitas sistēmas pārveide kopš 1968. gada – tā Eiropas Komisija raksturo piedāvāto Muitas savienības reformu. Uz muitas darbiniekiem gulstas arvien lielāka atbildība pārbaudīt preču izcelsmi un atbilstību dažādām prasībām, kas ietvertas aptuveni 350 likumos. Tādēļ sistēmai ir jākļūst modernākai.

Eiropas Komisija rosina vērienīgu muitas sistēmas reformu
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Iepirkšanās internetā daudziem ir kļuvusi par ikdienu. Bieži vien sūtījumi nāk no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības. To apliecina arī statistika. Tā rāda, ka bloka teritorijā katru gadu ienāk aptuveni viens miljards mazu interneta pirkumu. Divas trešdaļas no šiem sūtījumiem nāk no Ķīnas.

Paredzams, ka šis apjoms turpinās strauji palielināties, kā tas jau ir noticis pēdējos pāris gados. Jau tagad interneta pirkumi veido vairāk nekā 73% no visām muitas deklarācijām.

Tādēļ Eiropas Savienības ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni piedāvā vienkāršot un modernizēt pašreizējo sistēmu: "Šī reforma padarīs tādas interneta platformas kā "Alibaba", "Amazon", "Zalando" un citas par atslēgas spēlētājiem, kas nodrošinās, ka preces, kas tiek pārdotas klientiem Eiropas Savienībā, atbilst visām muitas prasībām. Šobrīd šī nasta gulstas uz gala patērētājiem. Platformām būs jāievada informācija muitas datu centrā."

Piedāvātā reforma paredz, ka visas muitas nodevas un nodokļus pircēji maksās, iegādājoties preces interneta veikalā, nevis kā tagad, saņemot sūtījumu pastā. Tas ļaus izvairīties no slēptām izmaksām un nepatīkamiem pārsteigumiem, kā arī mazinās krāpšanas risku.

Komisārs Džentiloni norādīja, ka pašlaik daudzi sūtījumi tiek novērtēti par zemu, lai nebūtu jāmaksā nodevas.

Noteikumu maiņa paredz atcelt sūtījuma vērtības minimālo slieksni.

Tas nozīmē, ka nodevas būs jāmaksā arī par vismazākajiem pirkumiem. Tas kopumā ienesīšot aptuveni vienu miljardu eiro.

"Mēs padarīsim sistēmu vienkāršāku. Tāpat mēs izmantosim mūsdienu metodes, lai reaģētu uz aizdomīgiem sūtījumiem un uzraudzītu piegāžu ķēdes, lai pārliecinātos, ka tās atbilst Eiropas Savienības prasībām. Tā kā mēs vienkāršosim procedūras, lai koncentrētu spēkus uz aizdomīgiem vai riskantiem sūtījumiem," solīja Džentiloni.

Pašlaik Eiropas Savienības dalībvalstis izmanto 111 dažādas datorsistēmas, lai kontrolētu preču plūsmu pāri robežai. Eiropas Komisija piedāvā tās pakāpeniski aizstāt ar vienoto muitas datu centru.

Tiks radīts arī Eiropas Savienības Muitas dienests, kas analizēs informāciju un koordinēs cīņu ar nelegāliem sūtījumiem.

"Šī iestāde nepārtraukti analizēs datus un ieteiks to, kādas preces rada risku un līdz ar to būtu jāaptur uz robežas. Tas izveidos patiesi vienotu ārējo robežu precēm. Muitas dienests analizēs riskus un ieteiks prioritāros virzienus," sacīja komisārs.

Eiropas patērētāju organizācija BEUC jau ir pozitīvi novērtējusi piedāvātās izmaiņas. Paziņojumā tā norādīja, ka jaunā sistēma palīdzēs veiksmīgāk cīnīties ar bīstamām precēm, kas neatbilst Eiropas standartiem.

Iedzīvotāji mēdz domāt, ka viss, kas ir nopērkams internetā, ir drošs un labs. Bet patērētāju sargi uzsver, ka realitātē pircēji sastopas ar tādiem nekvalitatīviem un bīstamiem pirkumiem kā videonovērošanas kameras, ko var uzlauzt, bižutēriju ar kaitīgām ķīmiskām vielām un dūmu detektoriem, kas nedarbojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti