Amerikāņu rakstnieki apsūdz «ChatGPT» radītāju «OpenAI» autortiesību pārkāpšanā

Amerikāņu rakstnieki par autortiesību pārkāpšanu iesūdzējuši tiesā uzņēmumu "OpenAI", kas ir sarunbota "ChatGPT" radītājs. Prasībā, kas iesniegta Federālajā tiesā Ņujorkā teikts, ka "OpenAI" izstrādājis sarunbotu bez atļaujas izmantot rakstnieku darbus.

Pieraksties ziņām!

Ja mākslīgā intelekta tēma aizrāvusi, ir iespēja pierakstīties jaunākajām šīs tēmas ziņām, šī raksta beigās nospiežot zvaniņu!

Vairāk par LSM.lv tēmu paziņojumiem un to lietošanu var lasīt te.

Tāpat pievienojies sarunu grupai par un ap mākslīgo intelektu sociālajā tīklā "Facebook".

17 prasības iesniedzēji, starp kuriem ir Džons Grišams, Džordžs Mārtins un citi, pārstāv Autoru ģildi, kurā ir ap 13 000 biedru. Viņi norādīja, ka "ChatGPT" ir plaša mēroga komerciāls produkts, kurā sistemātiski un masveidīgi tiek zagti autoru darbi. Pret uzņēmumu vērsušies vairāki ievērojami amerikāņu rakstnieki, tostarp leģendāro filmu "Zvērinātie" un "Firma" scenārija autors Džons Grišams, kā arī kulta seriāla "Troņu spēle" autors Džordžs R. R. Mārtins.

"Mums ir jāaptur šī zagšana, citādi mēs sagrausim mūsu literāro kultūru, kas uztur daudzas citas ASV radošās nozares," paziņojumā sacīja Autoru ģildes izpilddirektore Mērija Rasenbergere.

"Lieliskas grāmatas parasti saraksta tie, kas savu karjeru un pat dzīvi pavada, mācoties un pilnveidojot savas aroda prasmes. Lai saglabātu mūsu literatūru, autoriem jābūt iespējai kontrolēt to, vai un kā viņu darbus izmanto ģeneratīvais mākslīgais intelekts."

Vairāki tūkstoši Autoru ģildes biedru jau jūlijā parakstīja atklātu vēstuli, protestējot pret viņu darbu izmantošanu bez atļaujas mākslīgā intelekta vajadzībām.

Pret vairākiem ģeneratīvā mākslīgā intelekta uzņēmumiem, tostarp "OpenAI", "Meta Platforms" kā arī "Stability AI" jau iepriekš vērsušies arī citi rakstnieki, pirmkoda radītāji un vizuālie mākslinieki.

"OpenAI" un citi mākslīgā intelekta aizstāvji tikmēr apgalvo, ka, saskaņā ar ASV autortiesību likumu, no interneta iegūtu datu izmantošana, lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir uzskatāma par godprātīgu. 

"Uzņēmums respektē rakstnieku un autoru tiesības un uzskata, ka viņiem vajadzētu gūt labumu no mākslīgā intelekta tehnoloģijām," norādīja "OpenAI".

Uzņēmums oficiālā paziņojumā presei arī norādīja, ka ir optimistiski noskaņots rast abpusēji izdevīgus sadarbības veidus, tajā pašā laikā sniedzot cilvēkiem iespēju izmantot jaunās tehnoloģijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti