Panorāma

Makrons dodas apturēt nemierus Jaunkaledonijā

Panorāma

Panorāma

Vairākas Eiropas valstis paziņo par Palestīnas atzīšanu

Izraēla saniknota par Norvēģijas, Spānijas un Īrijas lēmumu atzīt Palestīnas valsti

Īrija, Norvēģija un Spānija ir paziņojušas, ka formāli atzīs Palestīnas valsti. Dublina, Oslo un Madride uzskata, ka tikai divu valstu risinājums var palīdzēt panākt ilgstošu mieru Tuvajos Austrumos. Šis lēmums sadusmoja Izraēlu, kas paziņoja par savu vēstnieku atsaukšanu no trim Eiropas valstīm.

Norvēģijas, Īrijas un Spānijas lēmums nav negaidīts, jo jau iepriekš šo valstu valdības neslēpa nodomu atzīt Palestīnas valsti.

Palestīniešiem ir tiesības uz savu valsti

Šis solis acīmredzot bija saskaņots, jo šorīt viens pēc otra Norvēģijas premjerministrs Jūnass Gārs Stēre, Īrijas valdības vadītājs Saimons Heriss un Spānijas premjers Pedro Sančess paziņoja, ka viņu valdības 28. maijā atzīs Palestīnas valsti.

Norvēģijas premjers Stēre paziņoja, ka Gazas joslā notiekošais karš starp teroristu grupējumu "Hamās" un Izraēlu ir apliecinājis, ka mieru un stabilitāti reģionā var panākt, tikai izveidojot Palestīnas valsti, ko pārvaldītu Palestīniešu pašpārvalde. Viņš piebilda, ka divu valstu risinājums ir arī Izraēlas interesēs.

"Vienīgais ilgtspējīgs konflikta risinājums ir divu valstu izveidošana. Palestīnas atzīšana ir atbalsts mērenajiem spēkiem, kuri Palestīnā pašlaik zaudē šajā brutālajā konfliktā," teica Stēre.

"Ilgtermiņā raugoties, ticam, ka šis liks Izraēlai reflektēt par viņu izraudzīto ceļu. Mēs redzam, ka pat kara kabinetā ir šķelšanās un bažas,  ka viņi izvērš karu bez skaidras politiskas vīzijas par tā iznākumu.

Mēs kā Izraēlas draugi, kas turpinās būt draugi, esam kritiski par to, kā šis karš tiek realizēts īpaši, ja nav skaidrības par to, kas notiks tālāk," norāda Norvēģijas ārlietu ministrs Espens Barts Eide.

Īrijas premjerministrs Saimons Heriss norādīja, ka palestīniešiem ir tiesības uz savu valsti.

"Mēs to darām, jo ticam brīvībai un taisnīgumam kā fundamentāliem principiem starptautiskajās tiesībās. Mēs arī ticam, ka pastāvīgu mieru var panākt, tikai pamatojoties uz brīvu cilvēku brīvu gribu. Valsts atzīšanai ir spēcīga politiska un simboliska nozīme. Šādi mēs apliecinām savu uzskatu, ka Palestīnai ir visas tiesības uz savu valsti, tostarp pašnoteikšanās tiesības, pašpārvalde, teritoriālā integritāte un drošība, kā arī pienākumi saskaņā ar starptautiskajām tiesībām.

Tas ir nepārprotams atbalsts divu valstu risinājumam, kas ir vienīgais ticamais ceļš uz mieru un drošību Izraēlai, Palestīnai un to iedzīvotājiem," sacīja Heriss.

Palestīnu jau atzinušas vairāk nekā 140 valstis

Savukārt Spānijas premjerministrs Pedro Sančess paziņoja, ka divu valstu risinājums ir apdraudēts, bet starptautiskā sabiedrība to nedrīkst pieļaut.

"Mēs nepieļausim, ka divu valstu risinājumu iznīcina ar spēku, jo tas ir vienīgais taisnīgais un ilgtspējīgais risinājums šim briesmīgajam konfliktam. Mēs gatavojamies atzīt Palestīnas valsti vairāku iemeslu dēļ, kurus varētu apkopot trīs vārdos: miers, taisnīgums un globāla saskaņa.

Palestīnas valsts atzīšana nav beigas, tas būs tikai sākums, un mēs turpināsim izdarīt spiedienu uz starptautisko sabiedrību un turpināsim atbalstīt palestīniešus visos iespējamos veidos," paziņoja Sančess.

"Šī atzīšana nav pret nevienu vērsta. Tā nav pret Izraēlas cilvēkiem, kurus mēs cienām un novērtējam, un kuru atzīšanu Spānija vienmēr ir aizstāvējusi pret arābu līderu darbībām un izteikumiem," uzsvēra Sančess.

Palestīnas valsti līdz šim ir atzinušas vairāk 140 valstis, pārsvarā arābu un musulmaņu valstis. Latvija un pārējās Baltijas valstis līdz šim atturējušās spert šādu soli, lai gan atbalsta divu valstu risinājumu Izraēlas un palestīniešu konflikta izbeigšanai.

Līdz šim Palestīnas valsti bija atzinušas tikai astoņas no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm (Polija, Ungārija, Rumānija, Bulgārija, Čehija, Slovākija, Kipra un Zviedrija).

Palestīniešu valsti nav atzinušas arī ASV un citas vadošās Rietumu pasaules valstis: Vācija, Francija, Lielbritānija, Kanāda u.c.

Lielākā daļa Eiropas valstu un ASV uzskata Palestīnas valsts atzīšanu tikai kā daļu no ilgtspējīga konflikta risinājuma, tādēļ nesteigsies tuvākajā laikā par to lemt.

Izraēla kritizē "terorisma atalgošanu"

Izraēlas ārlietu ministrs Izraels Kacs sociālajā tīklā "X" paziņoja, ka Izraēla atsauks savas valsts vēstniekus no Norvēģijas, Īrijas un Spānijas.

Kacs uzskata, ka ar šo lēmumu atzīt Palestīnas valsti Eiropas valstis ir paziņojušas, ka "terorisms atmaksājas".

Viņaprāt, šādi Norvēģija, Īrija un Spānija ir atalgojušas "Hamās" par teroristu pastrādātajām zvērībām pērn 7. oktobrī notikušā iebrukuma laikā Izraēlā.

Izraēla arīdzan izsaukusi Norvēģijas, Īrijas un Spānijas vēstniekus uz "audzinošu sarunu", kuras laikā viņiem nāksies noskatīties video par zvērībām, ko 7. oktobrī "Hamās" pastrādāja pret Izraēlas sievietēm.

"Palestīnas atzīšana ir kā apbalvojums "Hamās" un slepkavām. Mēs nepieļausim Palestīnas valsts pasludināšanu. Dievs to nepieļaus," apgalvo Izraēlas nacionālās drošības ministrs Itamars Bengvirs.

Savukārt Palestīnas pašpārvaldes prezidents Mahmūds Abāss apsveica Oslo, Madrides un Dublinas lēmumu un aicināja arī citas Eiropas valstis atzīt Palestīnas valsti, kas saskaņā ar divu valstu risinājumu atrastos Gazas joslā un Izraēlas okupētajā Rietumkrastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti