Izraēlas parlaments atjauno likumprojektu par ultraortodoksālo iesaukšanu armijā

Izraēlas parlaments otrdien atjaunojis pretrunīgi vērtēto likumprojektu par ultraortodoksālo ebreju iesaukšanu armijā, ko atbalsta premjerministrs Benjamins Netanjahu, bet aizsardzības ministrs Joavs Galants kritizējis kā nepietiekamu.

Likumdevēji ar 63 balsīm pret 57 atbalstīja turpināt šī likumprojekta izstrādi. Likumprojekts paredz pakāpeniski, bet ierobežoti palielināt ultraortodoksālo ebreju skaitu militārajā dienestā.

Lielākajai daļai Izraēlas ebreju ir jādien armijā, bet ultraortodoksālā kopiena ir atbrīvota no dienesta par labu reliģiskajām studijām.

Ņemot vērā, ka šobrīd Izraēlas armija cīnās pret palestīniešu teroristu organizāciju "Hamās" Gazas joslā un ir iesaistīta ikdienas pārrobežu apšaudēs ar Libānas kaujinieku grupējumu "Hizbullāh", aizsardzības ministrs kritizēja reformu kā nepietiekami tālejošu. "Militārā dienesta sloga uzņemšanās ir nacionāls izaicinājums," norādīja ministrs.

Netanjahu gadiem ilgi ir izturējies pielaidīgi pret ultraortodoksālajiem ebrejiem un reliģiskajiem nacionālistiem, kuri ir viņa valdošās koalīcijas biedri.

Opozīcijas līderis Jairs Lapids apsūdzēja premjerministru, ka viņš virzījis uz priekšu likumprojektu par iesaukšanu armijā bez "nekādas vērtības", lai noturētos pie varas. Šis balsojums ir "viens no nicināmākajiem brīžiem Kneseta (parlamenta) vēsturē," platformā "X" rakstīja Lapids.

Pēc balsojuma likumprojektu izskatīs parlamenta komitejas, pirms tas atgriezīsies parlamentā, kur turpināsies debates.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā, solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās".

Līdz šim Gazas joslā gājuši bojā vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti