Panorāma

Latvijas un Igaunija kopīgi iegādāsies pretgaisa aizsardzības sistēmas

Panorāma

Grieķijas vēlēšanās uzvar Konservatīvā partija

Analītiķi: Bahmutas iegūšana Krievijai neko daudz nedod

Analītiķi: Bahmutas ieņemšana Krievijai neko daudz nedod

Krievija apgalvo, ka ir ieņēmusi Ukrainas pilsētu Bahmutu, savukārt Ukraina vēsta, ka cīņas par pilsētu turpinās. Lai kāds arī būtu šo kauju iznākums, analītiķi secina, ka Krievija šajā cīņā daudz vairāk zaudējusi, nekā ieguvusi.

Pirms okupantu iebrukuma Bahmutā dzīvoja vairāk nekā 70 000 cilvēku. Tagad palicis vien retais. Pilsētu, kas vislabāk zināma ar sāls un ģipša raktuvēm, karš teju noslaucījis līdz ar zemi. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šīs ainas salīdzinājis ar atombumbas izpostīto Hirosimu pēc Otrā pasaules kara.

Postošās kaujas pār Bahmutu ilgušas deviņus mēnešus, un vēl aizvien nav skaidrs, vai tās noslēgušās. Lai arī Krievija svinīgi paziņojusi par uzvaru Bahmutā, Ukraina to noliedz. ASV Kara studiju institūts ziņo, ka Kijiva vēl kontrolē nelielu Bahmutas dienvidrietumu daļu ap vienu šoseju. Pati Ukraina atzinusi, ka tās karaspēka kustība pilsētā ir samazinājusies.

Lai arī Krievijas spēki ieņēmuši lielāko daļu pilsētas, vēl vairāk tie ir zaudējuši. Krievija kopumā šai cīņai veltījusi milzu resursus, nosūtot spējīgākās vienības, daudz ieroču un iztērējot daudz munīcijas.

Pēc ASV aplēsēm, Krievija cīņā par Bahmutu zaudējusi vismaz 20 000 karavīru. Un tas viss – stratēģiski nenozīmīgas pilsētas dēļ.

"Krievijas vajadzība sagrābt Bahmutu ir bijusi dīvaina jau no paša sākuma, jo tai nav stratēģiskas nozīmes," spriež Sentendrūsas Universitātes profesors, militārās stratēģijas pētnieks Filips O’ Braiens.

"Tā neko neražo, tur nav militārās rūpniecības. Tur nav cilvēku, praktiski visi ir pilsētu pametuši. Tās ir vienkārši tukšas ēkas.

Tāpēc no krievu skatpunkta tā principā bija pilnībā politiska kampaņa, jo viņiem vajadzēja parādīt kaut kādus panākumus."

Bahmuta ir Krievijas visilgākā cīņa šai karā. Ja ziņas par tās uzvaru apstiprinātos, tā būtu pirmā pilsēta, ko okupantiem izdevies sagrābt kopš pagājušās vasaras.

Pilsētas iegūšana Krieviju gan daudz nepietuvina tās mērķim pārņemt kontroli pār visu Doneckas apgabalu, jo ukraiņu spēki nogurdinājuši pretinieku. Kā norāda Kara studiju institūts, arī "Vagner" nespēs turpināt operācijas ārpus Bahmutas.

"Ukraiņi domāja – kā mēs varam likt krieviem tērēt savus spēkus? Viņi zināja, ka krievi ir apsēsti ar Bahmutu un vēl citām pilsētām, piemēram, Avdijivku, tāpēc cīnījās par šīm pilsētām, lai krievi turpinātu uzbrukt un zaudēt karavīrus un ekipējumu, lai vai cik briesmīgi tas izklausās."

Ukraiņu komandieri jau ilgstoši uzstājuši, ka viņu mērķis Bahmutā ir ievilkt pretinieku ieilgušā kaujā, kas iznīcinātu pēc iespējas vairāk ienaidnieka karavīru, bet ukraiņi iegūtu laiku sagatavoties ofensīvai.

Eksperti uzskata – ja Maskava turpinās šai pilsētai novirzīt papildspēkus, tas vājinās krievu spējas aizstāvēties pret gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu.

KONTEKSTS:

Sīvas cīņas par Doneckas apgabala pilsētu Bahmutu risinājušās jau kopš 2022. gada augusta. Šī pilsēta kļuva par vienu no galvenajiem Krievijas uzbrukumu mērķiem, un krievu spēki ar algotņu grupējumu "Vagner" priekšgalā tur cieta milzīgus zaudējumus.

Karadarbībā pilsēta, kur pirms kara bija ap 70 000 iedzīvotāju, ir gandrīz pilnībā nopostīta.

2023. gada maijā Krievija kārtējo reizi paziņoja, ka ir pilnībā ieņēmusi Bahmutu, bet Ukrainas vadība to noliedz un vēsta, ka turpinās kaujas par pilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti