Milejs uzstāj, ka tās ir rūgtas zāles, ko Argentīnas iedzīvotājiem vajadzēs norīt, lai varētu sagaidīt labākus laikus. Taču valstī jau ir notikuši protesti pret prezidenta lēmumiem.
Plāno samazināt birokrātisko slogu
Argentīnas prezidents trešdien televīzijas uzrunā iepazīstināja valsts iedzīvotājus ar ekonomikas liberalizācijas pasākumiem, kurus viņš plāno īstenot, lai atvieglotu birokrātisko slogu un vairotu konkurenci.
Milejs nosauca 30 sākotnējos sava plāna punktus, norādot, ka tie ir daļa no plašākas pasākumu paketes, kas paredz mainīt vai atcelt vairāk nekā 300 noteikumus, kas pašlaik regulē Argentīnas ekonomiku.
Šīs izmaiņas paredz, piemēram, visu valstij piederošo uzņēmumu privatizāciju un kalnrūpniecības, tūrisma un farmācijas nozares liberalizāciju.
Prezidents arī paziņoja, ka tiks atcelts likums, kas ierobežo nekustamā īpašuma īres maksas pieaugumu, tāpat ir paredzēts atcelt likumu, kas ierobežo ārvalstnieku iespējas iegādāties zemi Argentīnā.
Milejs arīdzan vēlas veikt būtiskas izmaiņas darba likumos, lai sekmētu jaunu darbavietu radīšanu un investīciju ieplūšanu valstī.
Bezdarbības sekas
Milejs sacīja, ka visi šie pasākumi ir nepieciešami, lai Argentīnas krīžu nomocītā ekonomika iegūtu jaunu uzrāvienu.
"Kopš stāšanās amatā tikai pirms astoņām darba dienām mēs esam koncentrējušies uz centieniem savaldīt milzīgo krīzi, ko esam mantojuši. Tāpēc mēs izstrādājām šoka stabilizācijas plānu," teica Milejs.
"Mēs darām visu iespējamo, lai mazinātu šīs, iespējams, mūsu vēsturē vissmagākās krīzes traģiskās sekas. Tā ir rezultāts iepriekšējo valdību desmitgadēm ilgiem centieniem uzstāt uz nepareizajām receptēm.
Mūsu valsts devās pretī 150 procentu lielai gada inflācijai, tāpēc ir steidzami jāmaina kurss, lai izvairītos no katastrofas. Šīs izmaiņas sākas šodien," paziņoja Milejs.
Šoka terapija
Milejs ar savu plānu iepazīstināja nedēļu pēc tam, kad viņa valdība nolēma dramatiski samazināt budžeta izdevumus, kā arī devalvēt nacionālo valūtu peso par 54% pret ASV dolāru.
Valdība arī samazinās subsīdijas enerģijai un transportam, kā arī slēgs atsevišķas ministrijas.
Akciju tirgi un investori līdz šim ir atzinīgi novērtējuši Argentīnas ekonomikas šoka terapiju, jo valsts obligāciju cena ir sasniegusi augstāko līmeni pēdējo divu gadu laikā.
Trešdien galvaspilsētas Buenosairesas centrā izgāja tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret reformām. Demonstrācijas organizatori arī mudināja arodbiedrības rīkot ģenerālstreiku, lai pretotos valdības plāniem.
Prezidentam vajadzīgs arī parlamenta atbalsts
Argentīnieši ir pieraduši pie valsts sniegtajiem pabalstiem un atvieglojumiem, tāpēc subsīdiju samazināšanu degvielai un transportam, kā arī dzīvokļu īres cenu paaugstināšanu visvairāk izjutīs tieši vienkāršie iedzīvotāji, no kuriem daudzi jau pašlaik nevar savilkt jostas.
Aptuveni 40% no 46 miljoniem Argentīnas iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa.
Tomēr nav skaidrs, cik daudz no iecerētā Milejs varēs īstenot. Trešdien viņš parakstīja izpildrīkojumu par reformu ieviešanu.
Rīkojums būs jāpublicē Argentīnas oficiālajā izdevumā, bet pēc tam to izvērtēs Kongresa augšpalātas un apakšpalātas deputāti.
Konstitucionālo tiesību eksperti norāda, ka Mileja plānu var noraidīt tikai tad, ja pret to nobalso gan Senāts, gan Pārstāvju palāta.
Mileja pārstāvētajai galēji labējai partijai "Brīvība dodas uz priekšu" ir tikai 40 no 257 deputātu vietām Pārstāvju palātā un 7 no 72 krēsliem Senātā.
Taču Pārstāvju palātā Mileja partiju atbalsta vairākas mazākas partijas, kas varētu nodrošināt vairākumu.